آکاایران: افرادی که دچار فلج اطفال می شوند معمولا دودسته اند. یکی گروهی که اندام های حرکتی آنها چندان تحت تاثیر قرار نگرفته و معمولا قادر به راه رفتن روی پاهای خود هستند و دیگر گروهی که اندام های حرکتی آنها تحت تاثیر بیماری، بخشی عمده ای از قابلیت های خود را از دست داده اند...


این افراد معمولا در راه رفتن دچار مشکل هستند و برای این کار از صندلی چرخ دار استفاده می کنند. البته این طور نیست که تمامی این گروه دچار انحراف ستون مهره ها و نیازمند جراحی باشند اما گاهی این امر به دلیل شرایط بیمار اجتناب ناپذیر است که در این شرایط پزشک متخصص عمل جراحی را برای بهبود انحراف ستون مهره ها پیشنهاد می کند.


▪ اما عمل جراحی در مورد بیماران مبتلا به پولیومیلیت (فلج اطفال) در چه مواقعی تجویز می شود؟
در بسیاری موارد شاهد هستیم که بیمارانی که پزشک برای آنها عمل جراحی را توصیه کرده تنها با اتکا به برخی شنیده های خود از دوستان و آشنایان مبنی بر خطرناک بودن این جراحی، از تن در دادن به آن سر باز می زنند. این افراد گمان می کنند که پس از عمل، مشکلات آنها بیشتر خواهد شد.

 

البته این موضوعی است که نه فقط در این عمل جراحی خاص که در تمام اعمال جراحی وجود دارد. به همین دلیل اعمال جراحی فقط در صورت ضرورت توسط متخصصان تجویز می شوند. یکی از موارد توصیه به جراحی، پیشرفت انحراف ستون مهره هاست که با گذشت زمان می تواند بیمار را دچار آسیب های بیشتری کند. مورد دیگر تجویز جراحی مواردی است که مشکل در حدی باشد که نتواند بنشیند. در برخی بیماران مشاهده می شود که روند بیماری در فرد با درد نیز همراه است که عمل جراحی را ضروری می کند و در نهایت یکی از مهم ترین مواردی که عمل جراحی را برای بیمار ضروری می کند، در افرادی است که در آنها عوارض قلبی ریوی بروز کرده است.


هدف از عمل جراحی اصلاح وضعیت ستون مهره ها این است که فرد به یک ستون مهره تقریبا طبیعی و نیز لگن صاف و افقی دست پیدا کند؛ به نحوی که فاقد نیاز به کمک گرفتن از دست ها بتواند بنشیند. اگر بیمار مبتلا به فلج اطفال که دچار انحراف ستون مهره ها شده و انجام عمل جراحی برای او ضروری است از این کار امتناع کند، دچار مشکلات شدیدتری خواهد شد که جبران آن شاید غیرممکن باشد.

 

اولین عارضه در این افراد زیاد شدن شدت تغییر ساختار ستون مهر هاست. دوم اینکه زمان طلایی عمل از دست می رود و فرد زمانی به فکر این کار می افتد که بیماری او پیشرفت کرده و حتی انجام عمل جراحی برای او ضرر دارد. علاوه بر این موارد باید توجه داشت که هرچه این عمل جراحی به تعویق بیفتد، ستون مهره ها انعطاف خود را بیشتر از دست خواهد داد و برای اصلاح وضعیت آن زمان و اعمال تهاجمی بیشتری نیاز خواهد بود. اگرچه هیچ عملی فاقد خطر نیست و لی متخصص همواره با توجه به وضعیت بیمار این تجویز را انجام می دهد تا او را از عوارض بعدی بیماری مصون نگاه دارد.

 

دکتر محمدرضا گل بخش
متخصص ارتوپدی، فلوشیپ ستون فقرات و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :