آکاایران: یک دندانپزشک به خانواده ها توصیه کرد: از دو سالگی برای کودکان خود مسواک بزنند.

 


دکتر رضا رازقی با تاکید بر اینکه مسواک زدن برای کودکان بایستی از سنین دو تا سه سالگی آغاز شود، ابراز داشت: مسواک زدن در سنین کودکی بایستی توسط والدین کودک انجام گیرد.


وی درباره مسواک های مناسب گفت: مسواک های نرم برای کودکان مناسبترهستند چرا که انواع دیگر مسواک سبب ملتهب شدن لثه کودک می شود.

 


رازقی گفت: بهتر است مسواک های مورد استفاده کودکان کوچک باشد تا به لثه آنها آسیبی نرساند.


این دندانپزشک با بیان اینکه خمیر دندان های مورد استفاده کودکان بایستی فاقد فلوراید باشند، اذعان داشت: با توجه به این که خمیردندانهای حاوی فلوراید در صورت قورت داده شدن سبب ایجاد مسمومیت در کودکان می شوند، لذا توصیه می شود از خمیر دندان های مناسب کودکان استفاده شود.

 


رازقی در ادامه گفت: با توجه به اینکه دندانهای شیری معمولا کوچک تر از دندانهای دائمی هستند، لذا احتمال پوسیدگی در دندانهای شیری بالاتر است.


وی استفاده از نخ دندان را برای کودکان ضروری دانست و ابراز داشت: توصیه می شود در کودکان بالای یک سال حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده شود، زیرا مسواک به تنهایی نمی تواند لابلای دندانها را تمیز کند.

 


این دندانپزشک در ادامه به بیان اهمیت دندان های شیری پرداخت و اذعان داشت: دندان های شیری در جویدن، زیبایی و تعیین وضعیت اسکلتی فک نقش مهم و اثرگذار دارند، لذا مراقبت از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.


رازقی گفت: در صورتی که دندانهای شیری زودتر از زمان اصلی خود از دهان کودک حذف شوند فضای دندانهای دائمی را دچار مشکل کرده و باعث کج شدن دندانهای دائمی می شوند و نیاز به ارتودنسی و درمان های بعدی را بوجود می آورند.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :