آکاایران: دلیل زیاد بودن تعداد واکسن های نوزاد چیست؟

هیچ مادری از دیدن تزریق واکسن یا دادن دارو به نوزاد خود خوشش نمی آید، اما هدف از تزریق واکسن نوزاد محافظت کردن از بدن او در برابر بیماری های خطرناک است و بسیاری از مردم واکسن را مهمترین بخش کنترل سلامتی نوزاد می دانند، برخی از بیماریها (مثل فلج اطفال و دیفتری ) صد سال قبل شایع تر بودند، ولی امروزه در نتیجۀ اقدامات مصون سازی توسط واکسن ، کمتر مشاهده می شوند.

واکسن نوزاد چگونه اثر می کنند؟

واکسن ها شکل «ضعیف شده» یا نابود شده ویروس یا باکتریی هستند که باعث بروز بیماری می شود، پس از اینکه به واکسن نوزاد تزریق می شود، سیستم ایمنی بدن او پادتن هایی علیه ویروس یا باکتری ترشح می کندکه چنانچه نوزاد در معرض بیماری قرار گیرد، او را از ابتلا به بیماری مصون نگه خواهند داشت.

برنامۀ واکسیناسیون نوزاد به چه ترتیبی است؟

مصون سازی توسط واکسن نوزاد طی سال اول بعد از تولد به قرار زیر است:
واکسن دی تی اِی پی برای نوزاد: واکسن دی تی ای، بدن نوزاد را در برابر دیفتری، کزاز، و سیاه سرفه محافظت می کند و دارای پنج وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی و مابین ٤ الی ٦ سالگی.

واکسن آنفلوآنزای نوزاد :

واکسن آنفولانرای نوزاد ، بدن نوزاد را علیه ویروس آنفلوآنزا، که ممکن است به عفونتهای تنفسی و سینه پهلو منجر شود، محافظت می کند. برای نوزادان ٦ ماهه تا ۱٨ ساله هر سال یک وعده طی فصل مخصوص آنفلوآنزا (پاییز و زمستان) توصیه می شود، کودکان کمتر از ۹ سال که برای اولین بار است که واکسن آنفلوآنزا به آنها تزریق می شود، در اولین سال واکسیناسیون به دو وعده واکسن نیاز دارند که با فاصله زمانی یک ماه از همدیگر به آنها تزریق می شود.

واکسن اچ بی وی (هپاتیت بی) برای نوزاد:

واکسن هپاتیت بی بر علیه ویروس هپاتیت بی که به کبد آسیب می رساند، بدن را محافظت می کند، شامل سه وعده است: هنگام تولد، بین ۱ الی ٢ ماهگی و بین ٦ الی ۱٨ ماهگی.
واکسن اچ آی بی (آنفلوآنزای هموفیلوس باکتری نوع بی):این واکسن بدن را از ابتلا به مننژیت ، عفونت خون، سینه پهلو و التهاب دریچۀ نای محافظت می کند، شامل ٤ وعده است: ٢، ٤، و ٦ ماهگی و مابین ۱٢ و ۱۵ ماهگی.

واکسن پی سی وی (نیوموکوکوس) نوزاد :

این واکسن از بدن در برابر ابتلا به سینه پهلوی باکتریایی (نوع رایج بیماری ریوی) مننژیت، و عفونتهای گوش محافظت می کند. شامل ٤ وعده است: ٢، ٤، و ٦ ماهگی، و مابین ۱٢ و ۱۵ ماهگی.
فلج اطفال (آی پی وی یا ویروس غیرفعال شدۀ فلج اطفال): واکسن فلج اطفال از بدن در برابر فلج اطفال، که ممکن است به فلج شدن یا مرگ منجر شود محافظت می کند. شامل ٤ وعده است: در ٢ و ٤ ماهگی، مابین ٦ الی ۱٨ ماهگی، و مابین ٤ الی ٦ سالگی.

 واکسن نوزاد

واکسن روتاویروس نوزاد:

این واکسن از بدن در مقابل روتاویروس، که منجر به اسهال شدید، استفراغ، تب، و از دست رفتن آب بدن می شود، محافظت می کند، برخلاف بقیه واکسن ها، نوعی مایع است که از طریق دهان به نوزاد خورانده می شود، شامل سه وعده است: در ٢، ٤، و٦ ماهگی.
واکسن های توصیه شده برای خردسالان بالاتر از ۱ سال عبارتند از: واریسلا (برای آبله مرغان)، ام ام آر (برای سرخک، اوریون، و سرخجه) و هپاتیت نوع اِی .

.

منبع : mamanam.com