آکاایران: کارشناسان تغذیه و سلامت معتقدند که کاهش مواد قندی در رژیم غذایی کودکان فقط برای مدت ۹ روز می تواند روند شکل گیری کبد چرب را در آنان معکوس کند.

آکاایران: رژیم ۹ روزه برای بهبود کبد چرب در کودکان

به گزارش ایسنا، رژیم غذایی ۹ روزه که در آن از مصرف قند موجود در نوشابه، آب میوه و خوردنی های فرآوری شده کاسته شود به کاهش کبد چرب در کودکان و نوجوانان کمک می کند.
متخصصان آمریکایی در مطالعه خود به بررسی تاثیر رژیم غذایی با میزان فروکتوز پایین پرداختند؛ قندی که به نوشابه ها و بسیاری از خوراکی های دیگر افزوده می شود. آنان دریافتند با این نوع رژیم، کبد چرب به طور میانگین در مدت زمان کوتاه بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند.
به گفته متخصصان آمریکایی چنین کاهش چشمگیر در کبد چرب فقط در مدت ۹ روز که از طریق مصرف کم فروکتوز ناشی می شود بی سابقه است. شیوع بیماری کبد چرب در میان نوجوانان آمریکایی در ۲۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده که می تواند با افزایش مقاومت انسولینی انواع اختلال ها از جمله دیابت نوع ۲ و سایر بیماری های متابولیکی را موجب شود.
در این بررسی تعدادی کودک و نوجوان مورد مطالعه قرار گرفتند که در تمامی آنان حداقل یک شاخص مقاومت انسولینی وجود داشت. همچنین تمامی آنان به مصرف مقدار زیادی مواد قندی عادت داشتند.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، متخصصان مشاهده کردند با دنبال کردن این رژیم مقدار ناچیزی از وزن این افراد کاهش پیدا کرده که ناشی از دست رفتن آب بوده است. هر چند بهبود کبد چرب آنان به دلیل کاهش وزن نبوده و ناشی از حذف فروکتوز از رژیم غذایی آنان است.
منبع

.

منبع : atisam.com