آکاایران: علت ترش کردن معده در دوران بارداری چیست؟


آکاایران: علت ترش کردن معده در دوران بارداری چیست؟

در دوران بارداری افزایش وزن بخصوص افزایش محیط دور شکم باعث ایجاد فشار بر معده و دهانه تحتانی مری شده و از طرفی رشد جنین و افزایش سایز رحم نیز بر معده فشار وارد کرده و باعث خروج مواد غذایی از معده به مری می شود.

فرشته درایتی, کارشناس مامایی: علت ریفلاکس، برگشت محتویات معده به مری بوده که باعث بروز علائم ناراحت کننده ای در فرد می شود.

 •  فشار داخل مری
 •  عضلاتی که مری از آن عبور کرده و به معده متصل شده
 •  عضلاتی که دهانه تحتانی مری و معده را ساخته

عواملی هستند که در بوجود آوردن این عارضه دخیل اند.

ترش کردن یا ریفلاکس معده چیست؟

مری، لوله ای عضلانی بوده که دهان را به معده متصل می کند، هرگاه بنا به عللی دهانه تحتانی مری، درست کار نکند، مواد غذایی اسیدی داخل معده وارد مری شده و در نتیجه احساس سوزش سر دل یا ترش کردن در فرد به وجود می آید.

علایم  ترش کردن یا ریفلاکس معده

 1. – سوزش زیر جناق سینه

 2. – احساس برگشت مواد غذایی به داخل دهان

 3. – درد قفسه سینه

 4. – سختی در بلع

افزایش وزن بخصوص افزایش محیط دور شکم باعث ایجاد فشار بر معده و دهانه تحتانی مری شده و از طرفی رشد جنین و افزایش سایز رحم نیز بر معده فشار وارد کرده و باعث خروج مواد غذایی از معده به مری می شود.

استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه هستند که در دوران حاملگی بیشتر ترشح شده و وجود آنها برای ادامه بارداری ضروری است. این دو هورمون باعث شل شدن عضلات رحم شده و اثرات جانبی مانند شل کردن عضله دریچه تحتانی مری و کند کردن هضم غذا را نیز به همراه دارند که هر دو این عوامل باعث برگشت مواد از معده می شوند.

مواردی که ریفلاکس معده را شدیدتر می کند

 1. – بارداری چند قلو

 2. – سابقه بیماری زمینه ای

 3. – ناراحتی معده

 4. – حالت تهوع و استفراغ شدید

 5. – شغل های پراسترس

و در نهایت هر عاملی که باعث افزایش ترشح هورمون ها در دوران بارداری شود، ریفلاکس معده را در این دوران شدیدتر خواهد کرد.برخی از داروها دلیل افزایش میزان اسید معده باعث بروز علائمی مانند سوزش سر دل می شوندمسکن هایی مانند ایبوپروفن یا آنتی بیوتیک ها همراه با آسپرین و حتی قرص آهن و اسید فولیک از جمله داروهایی بوده که با تجویز دکتر می توان استفاده کرد.

منبع : salamatnews.com
.

منبع : salamatdigital.com