آکاایران: بارداری در فصل سرما

خانم های حامله معمولا بیشتر احساس گرما می کنند و این به دلیل وجود هورمون های حرارت زای جفتی است.

دکتر لادن سیفی؛ متخصص زنان وزایمان:

از آنجایی که طول مدت حاملگی ۴۰ هفته یا همان ۹ ماه است همه خانم های باردار حداقل سه ماه را در فصل پاییز یا زمستان سپری خواهند کرد. در این فصول شانس عفونت هایی مثل سرخک، سرخجه، آبله مرغان، اریون، عفونت های ریوی، لارنژیت، سرماخوردگی بالا می رود و چون که تجمع افراد در یک محل معمولا بیشتر از تابستان است، احتمال انتقال از فرد بیمار به افراد دیگر افزایش می یابد.

طولانی بودن شب های پاییز و زمستان تماس افراد را با هم بیشتر کرده و با توجه به اینکه انتقال این بیماری ها از راه تنفس و یا جلد است (آبله مرغان) شانس ابتلا افزایش می یابد. فرد حامله نسبت به افراد غیرحامله از این بیماری ها بیشتر آسیب می بیند، جنین هم در معرض خطر قرار گرفته ممکن است دچار عوارضی گاه خطرناک شود که مثلا در مورد ابتلای مادر حامله به سرخجه با کری، کوری یا عقب ماندگی ذهنی جسمی ممکن است روبرو شویم چون ویروس سرخجه از جفت عبور کرده و به جنین می رسد و یا ممکن است پرده های جنینی پاره شده و مادر دچار آبریزش شود و محکوم به زایمان زودرس یا نارس شود که خود زایمان قبل از موقع می تواند عوارض زیادی داشته باشد و یا حتی منجر به مرگ جنین شود. در مواجهه با فرد حامله مبتلا به بیماری، بعضی داروهایی را که به افراد غیرحامله می دهیم، نمی توانیم بکار ببریم و ممنوعیت مصرف دارد و این امر منجر می شود بهبودی در خانم حامله دیرتر صورت گیرد.

واکسیناسیون 

به دلیل عوارض فوق است که در مشاوره قبل از حاملگی باید مطمئن شویم که فرد و همسرش و کسانی که با وی در یک منزل زندگی می کنند (پدر، مادر و خدمتکار) حتما از نظر بیماری واگیردار عفونی سرخجه، اریون، آبله مرغان واکسینه شده باشند یا ابتلای قبلی و ایمنی دارا باشند و نیز واکسیناسیون هپاتیت B را تکمیل کرده باشند (۳ نوبت).

توصیه می شود از شهریور تا اسفند واکسن آنفلوآنزا را بزنند. استفاده از این واکسن علاوه بر محافظت مادر در مقابل بیشتر انواع آنفلوآنزا ایمنی پس از تولد در نوزاد را در ماه های اول تولد می دهد. از آنجایی که این بیماری ها در سنین کودکی بیشتر دیده شده خانم های حامله ای که در مهدکودک ها و یا دبستان شاغلند و با بچه ها در تماس هستند باید مراقبت بیشتری دارا باشند که مبتلا نشوند حتی به سرماخوردگی، چون این بیماری ویروسی در حاملگی می تواند خطرناک باشد لذا باید سعی کرد مواجهه با فرد سرماخورده را به حداقل رسانید و در صورت مواجه شدن از ماسک های بینی و دهان استفاده کرد که شانس ورود ویروس را کم کند. ماسک سرماخوردگی بهتر است هرچهار ساعت تعویض و دور انداخته شود.

جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی 

رعایت بهداشت دست ها و بهداشت هوای منزل یا محیط کار و رطوبت کافی به جلوگیری از این نوع عفونت ها کمک می کند. در مکان هایی که سیستم گرمایشی شوفاژ یا بخاری است که هوا را بیشتر خشک می کند بهتر است از بخور آب گرم برای مرطوب کردن هوا استفاده کرد حتی می شود با گذاشتن کاسه ای فلزی محتوی آب به روی رادیاتور شوفاژ با تبخیر آن به رطوبت هوا اضافه کرد این امر به جلوگیری از خشکی مخاط بینی کمک کرده و از خون دماغ به دلیل خشکی هوا نیز می کاهد.

چرب کردن داخل بینی با وازلین یا هر کرم غیرعطری که ویتامین A نداشته باشد نیز به رطوبت مخاط بینی کمک می کند. رسانیدن ویتامین به حد کافی به بدن (مصرف یک بشقاب میوه (۳ واحد)) یا سبزی یا سالاد و پروتئین با بالا بردن دفاع بدن شانس ابتلا به عفونت ها را کم می کند.

استفاده از لواشک و میوه های خشک 

در فصل سرما، میوه ها نسبت به تابستان تنوع کم تری دارند و نیز فیبر کمتری دارند. در زمستان شانس یبوست بالا می رود و لذا برای جلوگیری از این حالت که در حاملگی می تواند بواسیر ایجاد کند مصرف لواشک و میوه های خشک لینت زا مثل آلو یا انجیر خیس شده توصیه می شود. استفاده از انواع شور (خیار شور و…) به دلیل نمک زیاد برای فرد حامله و غیرحامله باید بسیار محدود باشد.

مراقبت از لیز خوردن 

مراقبت بعدی زن حامله در فصل سرما مراقبت از لیز خوردن و افتادن است زمین در اثر باران یا برف لیز می شود و شانس زمین خوردن بیشتر می شود ضربه به شکم و لگن می تواند باعث پارگی کیسه آب و کنده شدن جفت شود که هر دو برای جنین و مادر مخاطره آمیز هستند. پس از زمین خوردن زن حامله باید تا ۲-۱ روز از نظر آبریزش – خونریزی و کاهش حرکات جنین تحت نظر باشد.

آلودگی هوا 

آلودگی هوا که متاسفانه به شکل فزاینده ای در زمستان همه را درگیر می کند روی خانم های حامله اثر بد بیشتری دارد در بعضی از شهرها باران اسیدی – بارش خاک هم به آن اضافه می شود. در این موارد خانم های باردار بهتر است در منزل بمانند و از ماسک استفاده کنند که نفوذ را مختصری کاهش می دهد و از انجام فعالیت هایی که نیاز بدن به اکسیژن را بالا می برد مثل ورزش خودداری کنند و ترجیحا از طبخ و پز زیاد استفاده از اجاق گاز و وسایل حرارت زا که اکسیژن را مصرف می کنند دوری کنند. مثلا چای را در کتری برقی درست کنند نه با گاز.

احساس گرما در بارداری 

خانم های حامله معمولا بیشتر احساس گرما می کنند و این به دلیل وجود هورمون های حرارت زای جفتی است. خانم حامله در زمستان باید مراقب باشد که وقتی گرمش می شود به تدریج خود را با کاستن لباس خنک کند تا دچار افت ناگهانی گرما نشود چون در این صورت ممکن است دچار گرفتگی عضلانی شود و اگر این گرفتگی در عضلات شکم یا لگن باشد با درد رحمی اشتباه می شود.

کلا با رعایت اصول فوق شانس گذراندن حاملگی زنان را بالا می بریم که خواست پزشک و مادر است.

منبع : زندگی آنلاین
.

منبع : salamatdigital.com