آکاایران: مناسب ترین ورزش برای مادران باردار


آکاایران: مناسب ترین ورزش برای مادران باردار

یک کارشناس مامایی با بیان اینکه ورزش روزانه در زنان باردار موجب سهولت زایمان می شود، گفت: بهترین ورزش برای زنان باردار ورزش های هوازی بوده به شرط اینکه این مسئله با سرعت و شدت همراه نباشد.

فرشته درایتی گفت: پیاده روی به طوری که فرد باردار را خسته نکند یا شنای ساده به شرط عدم پرش در آب از جمله ورزش هایی به شمار می رود که برای دوران بارداری بسیار مناسب است.وی با بیان اینکه میزان ورزش در زنان باردار باید در حدی باشد که سبب خستگی نشود، افزود: تنگی نفس، سبکی سر و احساس زمین خوردگی از جمله مواردی است که زنان باردار در صورت مواجه شدن حین ورزش، باید آن را قطع و استراحت کنند.

این کارشناس مامایی با بیان اینکه زنانی که همیشه به صورت مداوم فعالیت های ورزشی انجام می دهند، در دوران بارداری، هنگام ورزش کردن با مشکلات بسیار اندکی مواجه می شوند، تاکید کرد: کوهنوردی برای زنان باردار چندان توصیه نمی شود؛ چرا که علاوه بر احتمال کمبود اکسیژن در ارتفاعات بالاتر، سبب خستگی فراوان شده و خطرات زیادی برای مادر باردار و جنین به همراه دارد.

درایتی ادامه داد: بهترین ورزش برای زنان باردار ورزش های هوازی بوده به شرط اینکه این مسئله با سرعت و شدت همراه نباشد. هر ورزش هوازی که عضلات ناحیه لگن و زیر شکم را تقویت کند برای زنان باردار مناسب بوده، ولی ورزش های ایزومتریک و قدرتی به هیچ عنوان برای این افراد توصیه نمی شود.

این کارشناس مامایی بهترین مدت زمان ورزش کردن در زنان باردار را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دانست و افزود: بسته به توانایی بدنی زن باردار این میزان ورزش در افراد مختلف می تواند کمتر یا بیشتر شود. زنان بارداری که در سوابق زایمان خود فشار خون بارداری، خونریزی در زمان بارداری یا زایمان زودرس را دارا باشند، ورزش برای آنها چندان توصیه نشده است.

وی خاطر نشان کرد: زنانی که سابقه سقط جنین داشته اند، ورزش کردن برای آنها مانعی نداشته ولی افرادی که دچار سقط مکرر بوده این مسئله برای آنها توصیه نمی شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا
.

منبع : salamatdigital.com