آکاایران: وب سایت نی نی بان: فرزندان اول همیشه به عنوان موش های آزمایشگاهی شناخته می شوند، زیرا پدر و مادر با آنها کودکیاری را می آموزند. تحقیقات نشان می دهد که فرزندان اول تحصیل کرده، مسئول، منظم و قابل اعتماد هستند زیرا والدین شان بلند پرواز و محافظه کار بوده اند.
ما در اینجا جملاتی که والدین تنها به فرزندان اول خود می گویند، برایتان آورده ایم.

آکاایران: جملاتی که فقط به فرزندان اول خود می گوییم«لباست را خراب نکن، خواهر/برادرت هم باید از آن استفاده کند»
زمانی که شما فرزند دیگری از جنس فرزند اول خود دارید، سعی می کنید لوازم او را، به خصوص آنهایی که گران هستند، سالم نگهدارید. در این صورت می توانید پول خود را صرف چیزهای دیگری به جز لباس و کفش و... کنید.
«تو باید الگوی خواهر/برادرت باشی»
فرزندان اول همیشه باید مسئول کارهای خود و الگویی برای فرزندان بعدی باشند، زیرا کوچک ترها همیشه از آنها تقلید می کنند. بنابراین رفتار درست آنها از ضروریات است.
«من نگفتم تو مقصری»
دو کودک در حال بازی با همدیگر هستند که ناگهان فرزند دوم گریه می کند. شما می روید تا دلیل آن را پیدا کنید. اولین جمله ای که فرزند اول به شما خواهد گفت این است: «من مقصر نیستم.» در این موقعیت شما به او می گویید: «من نگفتم که تو مقصری ولی حالا که حالت دفاعی به خودت گرفتی باید از تو سوال هایی بپرسم.»
«او از تو یاد می گیرد»
ممکن است فرزند اولتان به شما بگوید که چرا خواهر/ برادرش چنین رفتاری می کند. شما در جواب به او می گویید: «زیرا هنوز نمی داند چگونه رفتار کند. او برای یادگیری به تو احتیاج دارد.» بنابراین ما تمام مسئولیت ها را گردن فرزند اول می اندازیم.
«تو باید بهتر بدانی»
فرزندان دوم همیشه می توانند از زیر بار اشتباهات خود شانه خالی کنند اما فرزندان اول خیر. اگر از فرزندان اول خانواده بپرسید، به شما خواهند گفت که این موضوع همیشه برای آنها آزار دهنده بوده است. این که از فرزندتان انتظار داشته باشید، خوب است اما برای کودکتان عادلانه نیست به خصوص اگر تنها مخاطب شما او باشد.
«او از تو تقلید می کند چون دوستت دارد»
گاهی فرزند اول با اعتراض نزد شما می آید: «چرا هر کاری من انجام می دهم، او هم انجام می دهد؟» شما در پاسخ به او می گویید: «تقلید نشانه دوست داشتن است.» شاید برای ما این رفتار جذاب باشد اما هر کسی به فضای شخصی خود احتیاج دارد.
.

منبع : bartarinha.ir