آکاایران: بی توجهی به تغذیه از علل ناباروری


آکاایران: بی توجهی به تغذیه از علل ناباروری

مسئول کلینیک تغذیه مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: ناباروری یک مساله چند علیتی محسوب می شود و عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، مشکلات آناتومی و انعقاد خون در ایجاد آن نقش دارند، اما یکی از عواملی که به آن کمتر توجهی در مراکز درمان ناباروری شده، بحث تغذیه است.
دکتر لادن گیاهی گفت: افراد با مشکل ناباروری زمانی از مراکز درمانی به مشاور تغذیه ارجاع داده می شوند که یا خیلی چاق هستند یا خیلی لاغر! در حالیکه بسیاری از افراد نه چاق هستند و نه لاغر، بلکه مبتلا به گرسنگی سلولی هستند.
وی افزود: مادرانی هستند که مشکل وزن ندارند، اما زمانی که از آن ها یک تاریخچه از عادت های غذایی شان می گیریم، به وضعیت پرخطر آن ها پی می بریم.این عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی و تولیدمثل مرکز ابن سینا، تصریح کرد: اگر می خواهیم جامعه ای با افراد سالم داشته باشیم، باید به تغذیه در دوران جنینی اهمیت ویژه ای بدهیم و این مسئله اهمیت نیاز به مشاوره قبل از بارداری را روشن می کند که این مشاوره باید حداقل دو تا سه ماه قبل از بارداری برای زوجین شروع شود.
وی تاکید کرد: تغذیه پدر نیز به شدت در کیفیت نطفه تشکیل شده نقش دارد. تغذیه مادر روی کیفیت نطفه تشکیل شده و لانه گزینی نقش دارد و تغذیه جنین در ماه های اول بارداری روی سلامت آینده وی تاثیر بسزایی دارد.
گیاهی یادآور شد: متاسفانه در کشور ما بحث تغذیه ای آن طور که لازم است در سلامت مادر، جنین و نوزاد گنجانده نمی شود و توصیه های تغذیه ای زن باردار توسط متخصص زنان انجام می شود که معیار متخصصین زنان برای سنجش تغذیه مادر، میزان وزن گرفتن وی است و در صورتی که مادر خوب وزن نگرفته باشد او را به متخصص تغذیه ارجاع می دهند که این دیدگاه بسیار نگران کننده است.
معاون فناوری پژوهشگاه ابن سینا در پایان اظهار کرد: ما به شدت نیازمند برنامه ریزی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی روی این موضوع هستیم و کارشناس های تغذیه در صورت علاقه می توانند در این حوزه در کنار متخصصین زنان کار کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا
.

منبع : salamatdigital.com