آکاایران: اغلب بچه ها زمانیکه شروع به خوردن غذاهای ساده و جامد میکنند، می توانند خوردن ماست را آغاز کنند که تقریبا از 8 ماهگی کودک شروع میشود.

می توانید ماست را ساده و یا بصورت ماست میوه ای به کودک خود بدهید. میوه های مورد علاقه آن را پوست کنده و قاچ کنید و داخل ماست بریزید. هیچ گونه شکر و یا لفزودنی به ماست کودک اضافه نکنید.

bxs1

* هرگز ماست را وعده غذایی اصلی کودک نکنید. ماست تنها بخش کوچکی از رژیم غذایی متنوع کودک را شامل میشود

* هرگز ماست را با عسل شیرین نکنید. خوردن عسل برای کودکان زیر یکسال ممنوع است و خطر ابتلا به باکتری بوتولیسم را در آنها زیاد میکند.

* ماست با چربی کاهش یافته و یا ماست فاقد چربی برای کودک زیر 2 سال توصیه نمیشود مگر اینکه دکتر صلاح دیده باشد. کودکان به کالری چربی نیاز دارند.

* هرگز ماست طعم دار مورد علاقه خود را برای کودکتان نخرید. ماست ساده بخرید و در صورت تمایل در منزل میوه به آن اضافه کنید. تقریبا اکثر ماست های صنعتی شیرین شده با شکر و یا سایر افزودنی ها می باشند. حتما برچسب ماست را چک کنید: ماست وانیلی و یا ماست های میوه ای قطعا دارای افزودنیها هستند. پس آنها را خریداری نکتید.

bxs2

1- اگر کودک شما با آلرژی به شیر تشخیص داده شده و یا هرگونه علائم آلرژی از قبیل اگزما دارد حتما قبل از مصرف ماست با پزشکش مشورت کنید.

2- هرگاه ماست و یا هر غذای دیگری را برای بار اول به کودک خود میدهید حداقل 3 تا 7 روز صبر کنید و غذای نوین دیگری به کودک ندهید تا بدن او با غذای نوین تطابق پیدا کرده و هرگونه واکنش احتمالی را بروز دهد.

3- اگر میوه ای به ماست اضافه میکنید حتما این میوه را از قبل کودکتان خورده باشد و از نداشتن آلرژی به میوه اطمینان پیدا کنید.

bxs3

شاید متعجب شوید وقتی دلیل اینکه کودک زیر یکسال می تواند ماست بخورد اما شیر گاو نه را مطالعه کنید. وقتی کودک شما شروع به خوردن غذاهای جامد از سن 6 ماهگی می کند هنوز شیر مادر و شیر خشک بخش عمده غذای او را تشکیل میدهد. غذای جامد بتدریج به برنامه غذایی او اضافه میشود و بخش اصلی غذای اورا تشکیل میدهد.

کودکان تمایل دارند که مقدار کمی ماست مصرف کنندو ماست غذا است اما شیر گاو نوشیدنی است و با خوردن اندکی از آن می توانند حجم زیادی کلسیم وارد بدن کنند که این کلسیم مانع از جذب آهن در بدن نوزاد می شود در صورتی که خوردن مقدار کمی ماست هیچ تداخلی با جذب آهن در بدن او ایجاد نمیکند.

همچنین شیر گاو تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز بدن کودک نیست و تا یکسالگی تنها شیر مادر و یا شیرخشک می تواند نیاز کودک را برآورده سازد. اما بعد از یکسالی غذاهای غنی از آهن بخش عظیمی از رژیم غذایی او را شامل میشود بنابراین نوشیدن شیر گاو برای او مشکلی ایجاد نمیکند.

 

.

منبع : ooma.ir