آکاایران: برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: تخمین زده می شود که از هر 9 زن، یکی علائم افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کند. این علائم که شامل نوسانات خلقی، خستگی و کم شدن علاقه به فعالیت ها می شود می تواند باعث شود مادر به سختی بتواند با نوزادش ارتباط برقرار کند.
 
ارتباطات اولیه بین مادر و نوزاد می تواند بر سلامت نوزاد در طول زندگی اش تاثیر بگذارد و آن را بدتر یا بهتر کند. مثلا بزرگسالانی که در دوران کودکی خود با ناهنجاری های خانوادگی بیشتر روبرو بوده اند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ها در دوران بزرگسالی هستند. و آنهایی که در دوران اولیه ی زندگی خود روابط سالم تر و مطمئن تری داشته اند، در بزرگسالی بهتر می توانند استرس و هیجانات خود را کنترل کنند.
 
اما دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند این عوامل محیطی چگونه بر وضعیت سلامت اثر می گذارند. تازه ترین پژوهشی که در ماه نوامبر منتشر شده نشان می دهد که بین افزایش علائم افسردگی در مادر و آسیب سلولی نوزاد ارتباط وجود دارد.
 
 

آکاایران: افسردگی بعد از زایمان و تاثیر آن بر نوزاد


استرس با سلول های ما چه می کند؟
 
یکی از چیزهایی که مطالعه ی نوین روی آن متمرکز شده است، تلومرها هستند. تلومرها کلاهک هایی در انتهای DNA هستند که از کروموزم محافظت می کنند. می توانید تلومر را مانند نوک پلاستیکی بند کفش تصور کنید که مانع ریش شدن آن می شود. در اصل این کلاهک های پلاستیکی باعث می شوند بند بتواند عملکرد مناسبش را داشته باشد. همین نقش را می توان به تلومرها نیز نسبت داد.

از آنجاییکه طول تلومر تحت تاثیر ژنتیک و سن ماست، گاهی به عنوان بخشی از «ساعت بیولوژیکی» تلقی می شود که بازتابی از سن سلول های ماست. با کوتاه شدن تلومرها به مرور زمان، ما بیشتر در معرض تجربه ی بیماری ها و مشکلاتی برای سلامتی مان قرار می گیریم، مانند بیماری های قلبی و عروقی، زوال عقل، دیابت، سرطان، چاقی و حتی مرگ.

جالب است بدانید وقتی کسی دچار استرس روحی و روانی است، تلومرها می توانند با سرعت بیشتری فرسوده شوند. وقتی استرس داریم، بدن ما هورمونی به نام کورتیوزل ترشح می کند که بر واکنش های هیجانی و متابولیسم انرژی و یادگیری و حافظه ی ما تاثیر می گذارد. این می توانند یکی از مکانیسم هایی باشد که استرس روحی را با طول تلومرها و نهایتا سلامت جسمی مربوط می کند. سلول هایی که در معرض کورتیزول هستند، تلومرهای کوتاه تر و تلومراز کمتری دارند. تلومراز آنزیمی است که مسئولیت حفظ نوک  تلومرها را به عهده دارد.

این پروسه می تواند توجیه کند که استرس روانی چطور به آسیب و تخریب بیولوژیکی تبدیل می شود. ضمنا نوجوانانی که مادران افسرده دارند، واکنش های کورتیوزلی ِ افزایش یافته و تلومرهای کوتاه تری نسبت به همسالان خود دارند، حتی اگر خود این نوجوانان افسرده نباشند.

دانشمندان بررسی کردند که آیا افزایش علائم افسردگی مادر بر استرس نوزاد و سلامت سلولی او در آینده تاثیر می گذارد یا نه. دوران نوزادی دوره ای بسیار حساس است و نوزاد به شدت تحت تاثیر محیط خود است. یکی از راههای مطالعه روی این موضوع که استرس در سالهای اولیه چطور می تواند بر سلامت تاثیر بگذارد، بررسی چگونگی واکنش نوزاد به استرس مادرش است. مطالعات نشان می دهند که نوزادانی که در معرض افسردگی مادرشان هستند، در سالهای بعدی زندگی کمتر می توانند روابط اجتماعی برقرار کرده و با احساسات منفی بیشتری روبرو خواهند بود.

در این پژوهش 48 مادر که نوزادان 12 هفته ای داشتند مورد آزمایش قرار گرفتند و این خانواده ها تحت بررسی بودند تا زمانیکه نوزادان به 18 ماهگی رسیدند. در 6 و 12 ماهگی، نوزادان به لابراتوار آورده شدند تا تحت شرایط استرس خفیف قرار بگیرند. مثلا در یک آزمایش، مادرها با بچه ها بازی می کردند و گهگاه نیز به درهپاست توجه بچه ها اعتنای نمی کردند. این حالت موجب بروز استرس در نوزادان شده بود، چون بچه ها انتظار دارند توجه مادر به آنها صرفا به شیر دادن شان محدود نشود و جواب احساسات و هیجانات آنها را نیز بدهند.

طی هر مراجعه، پژوهشگران میزان استرس نوزادان را با جمع آوری نمونه بزاق آنها بررسی کردند تا تغییرات کورتیزول را مطالعه کنند. همچنین اطلاعاتی در مورد علائم افسردگی مادران جمع آوری شد. در نهایت وقتی نوزادان 18 ماهه بودند، خانواده ها مجددا به لابراتوار آمدند و نمونه بزاق بچه ها دوباره جمع آوری و آزمایش شد تا طول تلومرهای آنها اندازه گیری شود.

تشدید علائم افسردگی مادران، ارتباط نزدیکی با واکنش های کورتیزولی بچه ها بین 6 و 12 ماهگی داشت. ضمنا نوزادانی که واکنش های کورتیزولی بیشتری داشتند، در 18 ماهگی، تلومرهای شان کوتاه تر از بقیه بود که حاکی است آسیب سلولی است.

هر چند این یافته ها ابتدایی هستند و باید روی گروه بزرگ تری از نوزادان انجام شوند، اما همین نتایج نشان می دهند الگوهای سلامت در طول زندگی چگونه می توانند تحت تاثیر 18 ماه اولیه ی زندگی باشند. این استرس زودهنگام می تواند کودکان را در معرض بیماری های زودرس و مشکلاتی برای سلامتی قرار بدهد.

نتایج به دست آمده نشان می دهد پیدا کردن درمان روحی و روانی مناسب برای مادران و سیاست های خاص دوران کودکی بسیار اهمیت دارد.
.

منبع : bartarinha.ir