آکاایران: میزان خواب کودک با افزایش سن او تغییر می کند. معمولا کودکان بین سنین یک تا سه سال به ۱۰ الی ۱۳ ساعت خواب باکیفیت در طی شبانه روز نیاز دارند.
خواب کودک یک مسئله مهم و حیاتی در روند رشد کودک است. اینکه کودک شما چه ساعتی بخوابد و چه میزان از شبانه روز را در خواب باشد قطعا روی نحوه زندگی شما والدین هم تاثیر چشمگیری دارد. با افزایش رشد کودک تعداد ساعات خواب او هم دست خوش تغییراتی می گردد. اگرچه نمی توان یک برنامه خواب واحدی برای تمامی کودکان در سنین خاص و یکسانی پیش بینی کرد اما می توان به طور تقریبی از میزان آن در سال های مختلف رشد او آگاه شد.

آکاایران: میزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آرام


هیچ عدد دقیقی برای ساعات خواب مورد نیاز برای همه بچه ها در یک سن خاص موجود نیست. یک کودک دو ساله ممکن است از ساعت ۸ شب تا ۸ صبح بخوابد، اما کودک دیگر با سنی مشابه ممکن است با خوابیدن از ۱۰ شب تا ۵ صبح، کاملا سرحال شود. به هر حال خواب در سلامت کودک نقش مهمی را ایفا می کند؛ اما همیشه ارتباط بین کمبود خواب یک کودک و رفتارش، روشن و واضح نیست. وقتی بزرگ ترها خسته می شوند بدخلق شده و انرژی شان کاهش می یابد، اما کودکان احتمال دارد که فعال تر شده، مرتبا با همه چیز مخالفت کرده و رفتارهای افراطی از خود نشان دهند. درواقع می توان گفت هر کودکی شخصیت منحصر به فردی دارد که میزان خواب مورد نیاز او را تعیین می کند.

میزان خواب نوزاد

عموما میزان خواب نوزاد ، بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه روز است که این میزان خواب بین شب و روز تقسیم می شود. نوزادان هر ۳ تا ۴ ساعت باید بیدار شوند تا وزن گیری آنها کامل شود، این اتفاق در دو هفته اول روی می دهد. بعد از آن، حتی اگر نوزاد مدت بیشتری را هم بخوابد مشکلی ایجاد نمی شود. البته بیشتر نوزادان فاصله زمانی زیادی را نمی خوابند چون گرسنه می شوند. بیشترین مدتی که یک نوزاد به طور پیوسته می خوابد معمولا بین ۴ تا ۵ ساعت است این کاملا به میزان گرسنگی طفل وابسته است. اگر نوزاد مدت زیادی را بخوابد احتمالا در طی روز گرسنه تر شده و نیاز به وعده های غذایی بیشتر در او افزایش می یابد.
ایده آل این است که کودک تان قبل از به خواب رفتن، در تختخواب مخصوص خود قرار گیرد و اصلا زود نیست که ساعت خواب منظم و ثابتی را برای او در نظر بگیرید. هر کار آرامش بخشی که در زمان خاصی در هر شب انجام شود، به روتین ساختن ساعت خواب کودک کمک می کند.

میزان خواب کودک از شش ماهگی تا یک سالگی

در شش ماهگی ممکن است کودک در حدود ۳ ساعت در طی روز و ۱۱ ساعت در شب بخوابد، در این سن شما می توانید عکس العمل خود را نسبت به رفتار کودکی که در طول شب بیدار شده و گریه می کند تغییر دهید. شما می توانید به مدت ۵ دقیقه او را به آرامی در گهواره اش نوازش کرده تا مجدداً به خواب رود. اگر فرزندتان در حال گریه از خواب شبانه بیدار می شود، بررسی کنید که بیمار نباشد و خودش را خیس نکرده باشد. شما می توانید او را با مهربانی وقتی به پشت یا به شکم خوابیده نوازش کنید. استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت می تواند به کودک در این سن کمک کند که آرام شدن را یاد بگیرد.
در صورتی که کودک به گریه کردن ادامه می دهد شما اجازه دارید کمی بیش از ۵ دقیقه و به آرامی به نوازش او بپردازید، به همین ترتیب طفل بعد از چند روز به خواب رفتن مجدد را در محل مناسب خویش خواهد آموخت اما اگر از خواب برخاستن های مکرر او بیش از ۵ یا ۶ نوبت در طول شب اتفاق افتد، حتماً باید با پزشک کودک خویش مشاوره نمائید.

میزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آراممیزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آرام

میزان خواب کودک از یک سالگی تا سه سالگی

اغلب کودکان در بین سنین ۱ تا ۳ سالگی حدود ۱۰ تا ۱۳ ساعت می خوابند. هیجانات گوناگون و یا تمایل به بیدار ماندن با پدر و مادر و غافل نشدن از جریاناتی که در پیرامون خود می گذرد می تواند عاملی برای بیدار ماندن کودک تلقی گردد. زمان شروع علائم به خواب رفتن کودکتان را در شب هنگام یادداشت کرده و سعی نمائید که آن را در شب های بعدی به عنوان زمان تقریبی به خواب رفتن او اعمال کنید. به استراحت نمودن کودکان ۲ یا ۳ ساله خود در طول روز اصرار نورزید مگر سستی و خستگی بر آنها فائق آید.
توجه: فقدان و یا کمبود خواب در کودکان باعث تندخوئی و یا انواع رفتارهای افراطی شده و همچنین امکان دارد بیماری اختلال کم توجهی و بیش فعالی را در کودکان (ADHD) ایجاد کند.
والدین گاهی به اشتباه فکر می کنند که بیدار نگه داشتن کودکان به روش های مختلف به خوابیدن آنان سر ساعت مشخص کمک می کند. در حقیقت اگر کودکان بیش از حد خسته شده باشند ساعت مشخصی برای خوابیدن نخواهند داشت. برقراری ساعت معمول خواب به کودکان کمک می نماید تا آنان آرامش داشته و برای خواب مهیا گردند. توجه داشته باشید که دندان در آوردن کودک در این سنین می تواند اختلالاتی در خواب او به وجود آورد که موقتی است.

میزان خواب کودک بین سنین سه تا نه سالگی

کودکان پیش دبستانی در حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در هر شب می خوابند اما دلیلی موجود نیست که به طور کلی در این حد آنها در خواب باشند. کودک 5 ساله ای که در طول شب به قدر کافی استراحت نموده است نیازی به خواب در طول روز ندارد. در نهایت می توان گفت کودکان در بین سنین ۶ تا ۹ سالگی حدود ۱۰ ساعت را در خواب به سر می برند.
میزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آراممیزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آرام

توصیه هایی برای تنظبم خواب کودک

به او کمک کنید که خودش به خواب برود
در حالی که که کودکتان یاد می گیرد که بتواند خودش به خواب برود، این که نیمه های شب به سراغتان بیاید و از شما بخواهد که با او در رختخوابش بخوابید امری طبیعی است. اما هدف این است که به او کمک کنید تمام شب در رختخوابش بخوابد.
به او آرامش ببخشید
سعی نمائید قبل از به خواب رفتن کودک با او خلوت کنید و با گفت و گوئی کوتاه به آنان درباره همه چیز اطمینان خاطر بخشید، که این کار خود در به آرامش رسیدن کودک و ادامه آن در طول خواب کمک فراوان می نماید.
نگذارید کودک بترسد
نور خانه را کم کنید. روشن بودن یک چراغ خواب باعث می شود که وقتی که فقط در تاریکی شب بیدار شد نترسد. اما به یاد داشته باشید که نور زیاد مانع از به خواب رفتن او می شود. اگر کودکتان ترس های شبانه دارد حقیقت را به او بگویید. کودکتان به شما اعتماد دارد. اگر به او بگویید که هیچ هیولایی موجود نیست ممکن است باور کند.
ساعات تماشای تلوزیون را کم کنید
هرچه کودک بیشتر تلویزیون تماشا کند، بیشتر در به خواب رفتن مشکل خواهد داشت و احتمال مختل شدن خواب او بیشتر می شود. بهتر است زمان مشخصی را آن هم در طول روز به تماشای تلوزیون کودک اختصاص دهید.
برای داشتن یک خواب آرام شبانه او را در روز به پارک ببرید
شاید کودکتان در طول روز نیاز به تحرک و ورزش بیشتری داشته باشد تا شب به خواب برود. اجازه بدهید اواخر بعد از ظهر در پارک بدود تا حسابی خسته شود.
در آخر باید بدانید ایجاد یک برنامه منظم برای خواب مهم است، اما مهم تر از آن این است که امنیت و عشقی را که لازمه خوابی آرام و خوب است، برایش فراهم کنید.
گردآوری: مجله اینترنتی ستاره
.

منبع : setare.com