آکاایران: فعالیت هایی همچون دویدن، رقصیدن، بازی کردن، حرکات نرمشی یا هنرهای رزمی باعث افزایش قدرت یادگیری کودکان و مهارت های اجتماعی آ نها می شود.

بازی فوتبال برای کودکان

بازی فوتبال به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی همانند اشتراک‌گذاری، رعایت‌کردن نوبت، همکاری‌کردن و یادگیری شکست و پیروزی را در خود به وجود آورند و مهارت‌های فیزیکی مانند دویدن، هماهنگی چشم و دست و مهارت کنترل توپ را تقویت کنند.

ورزش کودک همچنین یک آزادکننده خوب برای استرس است و می‌تواند به کودکی که درخوابیدن، تمرکز‌ کردن و ارتباط با دوستان مشکل دارد کمک کند. قدم‌زدن زیاد به صورت فعالیت روزانه ،می‌تواند به سالم نگه‌داشتن وزن کودک کمک کند. کودکانی که فعال هستند احتمال تبدیل شدن آنها به یک بزرگ سال فعال بیشتر است.

 

چند ساعت فعالیت بدنی برای کودکان لازم است؟

 

آکاایران: افزایش قدرت یادگیری کودکان با ورزش و فعالیت بدنی

 

کودکان(و بزرگسالان) نیاز دارند همه روزه با هر چند راهی که می‌توانند فعال باشند.

خردسالان (۱ تا ۳ ساله) و کودکان پیش دبستانی (۳ تا ۵ ساله) باید هر روز به مدت حداقل ۳ ساعت و به صورت پراکنده در طول روز فعالیت فیزیکی دارا باشند.

کودکان نوپا نیازی ندارند که تمام فعالیت فیزیکی سه ساعته‌شان را با هم دیگر و بصورت یکجا انجام دهند، این فعالیت فیزیکی می‌تواند در طول روز متراکم شود و شامل فعالیت‌های سبک مانند بشین‌ و پاشو، قدم‌زدن در اطراف خانه و به همان اندازه شامل انجام‌ دادن فعالیت‌های شدید مانند دویدن و پریدن شود، بازی فعال بهترین راه برای فعالیت فیزیکی کودکان نوپا است.

کودکان ۵ الی ۱۲ ساله ترکیبی از فعالیت‌های متوسط و شدید به مدت ۶۰ دقیقه در روز توصیه می‌شود، مثال‌های فعالیت‌های متوسط شامل پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری یا هر نوع از بازی فعال می‌شوند.

فعالیت‌های شدید کودکان را به نفس‌نفس زدن می‌اندازد و شامل ورزش‌های حرفه‌ای مانند فوتبال و والیبال و به همان اندازه فعالیت‌هایی مانند رقص ورزشی، دویدن و مسابقات شنا می‌شود.کودکان معمولا فعالیت را در ترتیب‌های متناوب که از چند ثانیه تا چندین دقیقه تنظیم شده‌اند متراکم و فشرده می‌کنند، بنابراین هر نوع بازی فعالی معمولا شامل چند فعالیت شدید و فشرده می‌شود.

از همه مهم‌تر آنکه؛ کودکان به فرصتی نیاز دارند تا در انواع فعالیت‌هایی که سرگرم‌کننده هستند و متناسب توانایی‌ها، مهارت‌ها و علاقمندی‌های آنها است شرکت کنند. تنوع همچنین سلسله‌ای از سودهای سلامتی، تجربیات و چالش‌ها را به کودکتان ارائه می‌دهد.

 

ورزش سالم برای کودک

اگر ورزش شروع بر غلبه‌کردن بر زندگی کودک کرد، این شمایید که باید بیاندیشید که آیا مشکلی وجود دارد که نیاز باشد شما به جستجوی آن بپردازید، کودکان و افراد جوانی که بیش از حد ورزش می‌کنند احتمال اینکه آسیب ببینند و دچار مشکلات جسمی شوند بیشتر از نفع بردن آنها از ورزش کردن است. آنها ممکن است بیش ازحد ورزش کنند بخاطر اینکه مشکلاتی در زندگی‌شان وجود دارد. بسیاری از افراد جوان با اختلالات تغذیه‌ای نیز بیش از حد ورزش می‌کنند. در این مورد با کودکتان صحبت کنید و از پزشکتان راهنمایی بخواهید.

 

نکته های برای فعال نگه داشتن کودکان

 1. کودکان باید از فعالیت فیزیکی لذت ببرند.
 2. اگر دیگر افراد خانواده زندگی فعالی دارا باشند احتمال آنکه کودکان نیز فعال شوند بیشتر است، بدین ترتیب اینکه شما نیز فعال باشید برای سلامتی آنها مهم است.
 3. تشویق‌کردن کودکان بزرگتر، مانند آنهایی که در مقطع دبیرستان هستند به ادامه فعالیت‌ها نیز حائز اهمیت است.
 4. کودکان نوپا تا حداقل به سن ۸ یا ۹ سالگی و بعضی اوقات بیشتر نرسند برای ورزش‌های رقابتی آماده نیستند.
 5. هر چند که کودکان نوپا به قواعد بازی علاقمند هستند، اما آنها نمی‌توانند تا زمانی که بزرگتر نشوند قوانین بازی را دنبال کنند.
 6. پیاده روی کنید، بپرید، دوچرخه سواری کنید و بجای سوار ماشین شدن از یک اسکیتر یا مکان‌های دو استفاده کنید.
 7. دنبال زمین بازی‌های حوالی خودتان بگردید.
 8. به توپ‌ها ضربه بزنید و آنها را پرتاب کنید.
 9. فعالیت‌های آبی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد اما به نظارت نیاز دارد.
 10. رقص، ژیمناستیک، حرکات نرمشی یا هنرهای رزمی در یک سطح ابتدایی و غیررقابتی فعالیت‌های سرگرم‌کننده وجالبی هستند.
 11. بسیاری از کودکان از باشگاه‌های ورزشی مخصوص کودکان لذت می‌برند.
 12. از ورزش کودکتان حمایت کنید، علاقمندی‌تان را نشان دهید. با ورزش کردن و تماشاکردن و ماندن در کنار آنها به آنها دل گرمی بدهید.
 13. اگر در خانه باغچه‌ای دارید کودکتان را تشویق کنید که به شما در این امر کمک کند.
.

منبع : setare.com