در خصوص دلایل ابتلای کودکان به اوتیسم، اظهار کرد: اوتیسم یک اختلال نافذ رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک اتفاق می افتاد و در واقع یک اختلال کودکی محسوب می شود.

آکاایران: علائمی که از ابتلای کودکان به اوتیسم خبر می دهند

مدیر آموزش انجمن اوتیسم با اشاره به اینکه علائم اوتیسم معمولا در کودکان کمتر از سه  سال خود را نشان می دهد، گفت: تقریبا از چهار ماهگی می توان علائم اوتیسم را دید و از ۱۸ ماهگی می توان به طور قطعی تشخیص داد که کودک اختلال اوتیسم دارد یا خیر؟.

توکلی با بیان اینکه علائم اوتیسم ۲ شاخصه اصلی دارد، افزود: از شاخصه های اصلی اوتیسم یکی ارتباط و تعاملات اجتماعی و دیگری حرکات کلیشه ای، رفتاری، حرکتی و حتی کلامی محدود در کودکان است؛ ارتباط تعاملی یعنی از روزهای آغازین تولد، نوزاد نمی تواند ارتباط چشمی با دیگران برقرار کند و کماکان با رشد نوزاد لبخند اجتماعی در او دیده نمی شود.

وی خاطر نشان کرد: صداهایی که اصولا نوزاد تولید می کند و حتی صدای گریه، قبل از اینکه شروع به صحبت کند در این کودکان دیرتر مشاهده می شود و می توان از روی این علائم تشخیص داد که کودک به اوتیسم مبتلاست یا خیر،  با رشد کودک این تعاملات بیشتر خود را نشان می دهند.

مدیر آموزش انجمن اوتیسم با اشاره به اینکه کودکان مبتلا به این بیماری دیرتر از دیگر کودکان شروع به صبحت می کنند، گفت: این کودکان نیاز به گفتار درمانی دارند و در حوزه ارتباط، چه ارتباط کلامی و چه ارتباط غیر کلامی با مشکل مواجه می شوند.

توکلی افزود: این کودکان برای بیان نیازها و ارتباط گرفتن با محیط اطراف دچار مشکل می شوند و حتی بازی کردن را درک نمی کنند؛ اگر یک اسباب بازی به کودک بدهیم این کودک درک آن را ندارد با این اسباب بازی چگونه بازی کند و صرفا شاید فقط با چرخ ماشین، بازی کند و یک کار تکراری انجام دهد که با آن وسیله نمی تواند بازی کند و ارتباط بگیرد.

وی با بیان اینکه کودکان اوتیسم علاقه مند به کارهای تکراری هستند، خاطر نشان کرد: این کودکان بیشتر زمان خود را در خانه دور خود می چرخند و مدام راه می روند، دستانشان را تکان می دهند و جلو چشمانش می آورند و کارهای تکراری انجام می دهند که افراد سالم خیلی درکی از آن ندارند.

مدیر آموزش انجمن اوتیسم با تاکید بر اینکه برخی کودکان اوتیسم زندگی مبتنی بر شیء (live object ) دارند، مطرح کرد: این کودکان علاقه به اشیا دارند و فقط به یک شیء خاص علاقمند هستند و با همان بازی می کنند؛ مثلا کل روز خود را فقط با یک عروسک و یا یک قاشق سرگرم هستند و با اشیا دیگری ارتباط نمی گیرند.

کودکان اوتیسم در تعاملات اجتماعی  درک بازی کردن ندارند

توکلی با اشاره به اینکه کودکان اوتیسم در تعاملات اجتماعی خود درک بازی کردن ندارند، گفت: این کودک درک آن را ندارد تا با هم سن و سال های خود ارتباط بگیرد و بازی کند؛ تنها برای رفع نیازهای خاص خود می تواند در جمع آن ها باشد و نمی توانند نیازهایشان را درست بیان و برطرف کند.

وی با تاکید بر اینکه خنده و گریه بی مورد از نشانه های این بیماری است، عنوان کرد: کودک ممکن است با ایجاد آواها و کلمات تکراری، برخی نیازهای خود را رفع کند و به طور غیر قابل پیش بینی شروع به خندیدن یا گریه کردن کند.

مدیر آموزش انجمن اوتیسم افزود: کودکان سالم در سه سالگی آرام آرام تفکر انتزاعی یا خیالی دارند که مبتلایان به اوتیسم تفکر انتزاعی ندارند؛ اگر این کودکان در آینده شروع به صحبت کنند؛ دروغ گفتن، درک ضرب المثل و یا حرف غیر مستقیم را ندارند و باید با آن ها کامل، واضح ، مستقیم و کوتاه صحبت کرد.

توکلی با اشاره به اینکه کودکان اوتیسم مشکل حرکتی ندارند و روند حرکتی آن ها طبیعی است، افزود: این کودکان اغلب مشکل هماهنگی در اندام ها (Coordination)  را دارند؛ این کودکان کارهایی که نیاز به هماهنگی چشم ، دست و پا دارد مثل توپ بازی، فوتبال، قیچی کردن و غیره را با مشکل انجام می دهند.

علائمی که از ابتلای کودکان به اوتیسم خبر می دهندعلائمی که از ابتلای کودکان به اوتیسم خبر می دهند

تاثیر ژنتیک در ابتلای کودکان به اوتیسم

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کودکان اوتیسم، حسی است، گفت: برخی کودکان اوتیسم مشکلات حسی دارند یعنی در حس لامسه، شنیداری، بویایی، تعاملی، عمقی و بینایی دچار مشکل هستند؛ ممکن است صداهای محیط را بیشتر از حد مجاز و یا کمتر از آن بشنوند مثلا صدای جاروبرقی و یا ماشین لباسشویی باعث آزار و یا برعکس برای آن ها لذت بخش باشد.

مدیر آموزش انجمن اوتیسم افزود: علاوه بر مشکلات حسی ممکن است در حس لامسه هم مشکل دارا باشند؛ ممکن است از بغل کردن، حمام کردن، لمس کردن، بوسیدن و ماساژ دادن لذت ببرند و یا برعکس آن ها را آزار دهد و همچنین در حوزه چشایی غذاهای تکراری بخورند و همه نوع غذایی را نخورند و فقط یک غذا با یک طعم خاص بخورند.

توکلی با اشاره به اینکه ژنتیک در کودکان اوتیسم موثر است عنوان کرد: تغییر ژن ها در اوتیسم اثر گذار است و اینکه دقیقا کدام ژن موثر است هنوز کشف نشده است؛ خانواده هایی را داریم که ممکن است ۲ تا ۳ فرزند اوتیسمی دارا باشند و این  نشان دهنده آن است که ژنتیک در اوتیسم موثر است.

وی با تاکید بر اینکه اوتیسم از بدو تولد قابل پیشگیری نیست، گفت: این بیماری از ابتدای تولد قابل شناسایی نیست و فقط از حرکات کودک قابل تشخیص است که کودک مبتلا به اوتیسم است یا خیر؟.

کودکان اوتیسم عقب مانده ذهنی نیستند

مدیر آموزش انجمن اوتیسم با بیان اینکه این بیماری درمان دارویی ندارد و فقط با توانبخشی بهبود می یابد، عنوان کرد: توانبخشی شامل کاردرمانی، گفتار درمانی، رفتار درمانی و هنر درمانی است که باید درمان، ادامه دار باشد؛ باید این درمان ها در کنار هم در قالب یک تیم انجام شود، کودکان اوتیسم به ۶۰ الی ۱۰۰ ساعت آموزش نیاز دارند که بخشی از این کار در کلینیک ها و بخشی در منزل (توانبخشی مبتنی بر خانواده) انجام می شود.

توکلی با تاکید به اینکه کودکان اوتیسم عقب مانده ذهنی نیستند، افزود: فقط ۳۰ درصد از کودکان اوتیسم همراه با عقب ماندگی ذهنی و یا پیش فعالی هستند؛ تشخیص اوتیسم با روانپزشک کودک و با کمک درمانگر قابل تشخیص است و قابل ذکر است، بیش از ۲۰ درصد کودکان اوتیسم تشنج های خفیف دارند.

وی با اشاره به اینکه باید توانبخشی داشته باشیم که جامعه آن را قبول کند، گفت: باید یک جامعه آگاه، عالم و دانشی داشته باشیم که بتواند کودکان اوتیسم را بپذیرد و آن ها را حمایت کند؛ این کودکان به آموزش، حمایت و عشق نیاز دارند که ترکیبی از آن ها کنار هم می تواند به  این کودکان کمک کند.

توکلی با تاکید بر اینکه کودکان اوتیسم می توانند ازدواج کنند، گفت: این کودکان از نظر فیزیکی می توانند ازدواج کنند؛ اما همیشه نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند و تعاملات اجتماعی آن ها همیشه با مشکل مواجه خواهد شد، اما این افراد می توانند زندگی مستقلی دارا باشند.

مدیر آموزش انجمن اوتیسم یادآور شد: کودکان اوتیسم از نظر ظاهر هیچ گونه تفاوتی با کودکان سالم ندارند و بسیار دلپذیر هستند؛ این کودکان فقط در کلام و رفتار  مشکل دارند و باید مرتب توانبخشی شوند.

.

منبع : poonak.org