آکاایران: ارتباط مستقیم سرطان در دوران کودکی و بیماری قلبی در بزرگسالی

آکاایران: ارتباط مستقیم سرطان در دوران کودکی و بیماری قلبی در بزرگسالی

سرطان در دوران کودکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی در بزرگسالی را  افزایش می دهد

محققان آلمانی از سلامت دراز مدت کسانی که  در دوران کودکی خود از سرطان جان سالم به در برده اند در مقایسه با بقیه جمعیت تحقیق کرده اند. این مطالعه  نشان داد که بازماندگان از این بیماری، به عنوان بزرگسالان، در مقایسه با جمعیت عموم، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند.

این مطالعه پیشرفت های پزشکی، بهبود درمان و میزان بقا برای کسانی که در معرض سرطان در دوران کودکی بودند را نشان میدهد . اما این نتایج به آن معناست که توجه بیشتری به اثرات جانبی ناخوشایند در بازماندگان صورت گرفته است.

تحقیقات از اکتبر ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۶ بر روی ۹۵۱ سرباز آلمانی بازنشسته که در دوران کودکی سرطان داشته اند، انجام شده است. افرادی که بین ۲۳ تا ۴۸ سال داشتند.در بخشی از مطالعه به بررسی عواقب بیماری های قلب و عروق در بازماندگان بزرگسال که در دوران کودکی مبتلا به سرطان بودند پرداخته شده است. محققان سابقه پزشکی شرکت کنندگان را بررسی کردند و توجه کردند که آیا آنها سیگاری بوده اند یا نه و یا یک عضو سیگاری در خانواده داشته اند و آیا سابقه مشکلات قلبی داشتند. نتایج با بیش از ۱۵۰۰۰ نفر از جمعیت عمومی مقایسه شد.

“نتایج ما نشان می دهد که بازماندگان سرطان دوران کودکی بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند”، همچنین پروفسور جرگ فابر عضو دانشگاه جوهانس گوتنبرگ منز آلمان بر روی این موارد مطالعاتی انجام داده است.

نتایج نشان میدهد خطر بیشتر شدن بیماری قلبی عروقی به طور معمول در بازماندگان سرطان دوران کودکی افزایش می یابد. یافته های این تحقیق نشان می دهد که بازماندگان سرطان دوران کودکی خطر بیشتری نسبت به افراد معمولی دارند که ممکن است منجر به مرگ زودرس شود.

فشار خون بالا و اختلالات چربی خون به عنوان عوامل مهمی که باعث ایجاد بیماری های قلبی و سکته مغزی شده اند شناسایی شدند. این علایم بیشتر در شرکت کنندگان به نظر می رسید، در حالی که در جمعیت عمومی، ۲۳ درصد تشخیص داده شد و در این افراد ۲۸ درصد تشخیص داده شد.

“ما همچنین دریافتیم که تعداد قابل توجهی از بازماندگان سرطان دوران کودکی در معاینه بالینی خود برای شناخت عوامل بیماریهای قلبی عروقی حضور داشتند. برای مثال، تنها ۶۲ نفر از ۲۶۹ نفر دچار اختلال دوپامین بوده اند، در نتیجه ۲۰۷ مورد که تقریبا ۸۰ درصد می باشند دچار فشار خون بالا بودند.

دیس لیپیدمی بیماری است که با مقادیر غیرعادی کلسترول و چربی ها (لیپیدها) در خون مشخص می شود که احتمال گرفتگی رگ در قلب را افزایش می دهد. اما علائم اولیه این بیماری در بیماران ممکن است از بین برود. در بعضی موارد پیگیر نبودن در طولانی مدت بیشتر به بازگشت سرطان کمک می کند.

پروفسور فابر افزود: “معمولا بازماندگان تنها ۵ تا ۱۰ سال پس از اتمام درمان دنبال می شوند و این خطر بازگشت سرطان و عوارض جانبی آنها را بیشتر میکند. “در دستورالعمل های فعلی ارزیابی های قلبی عروقی فقط برای گروهی از افراد زیر شناخته شده است که در معرض خطرند، مانند  بیمارانی که تحت درمان با آنتراسیکلین و یا پرتودرمانی هستند.”

شیمی درمانی و پرتودرمانی که برای درمان سرطان در کودکان استفاده می شود، بر روی سلول های قلب و عروق خونی تاثیر می گذارد. با توجه به اقدامات پیشگیرانه، پروفسور وایلد، پیش از شروع غربالگری سیستماتیک، بر اندازه گیری فشار خون و چربی تاکید می شود.

وی گفت: ” اصلاح شیوه زندگی و درمان فشار خون بالا ممکن است از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در دراز مدت، کمک کند.”

منبع

.

منبع : https:portal-rangi.com