آکاایران: بیماری کاواساکی در کودکان چه علائمی دارد و منشا آن چه نوع عواملی هستند؟و چه نوع درمان هایی دارد؟

دکتر سعید مجتهدزاده  با اشاره به اینکه بروز بیماری کاواساکی برای بار دوم، اغلب دارای علل ژنتیکی است، گفت: علت اصلی این بیماری نامشخص است. عوارض قلبی بیماری کاواساکی در مرحله اول یعنی 10 روز نخست به صورت میوکاردیت دیده می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه علایم قلبی حاصل از بیماری کاواساکی به صورت تاکیکاردی سینوسی، ریتم گالوپ و کاهش صداهای قلب ظاهر می شود، افزود: علایم قلبی گاهی به صورت نارسایی شدید قلبی، تجمع مایع در پریکارد، سوفل قلبی به علت افزایش بازده قلبی، آنمی و نارسایی دریچه دیده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه آنوریسم (بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره سرخرگ) 1 تا 3 هفته پس از شروع بیماری کاواساکی به وجود می آید، تصریح کرد: از علایم تشدید کننده مشکلات قلبی، تب طولانی مدت، گلبول سفید بالا، آلبومین پایین، CRP بالا، جنس پسر و سن کمتر از یکسال و بیشتر از 9 سال است.

این فوق تخصص قلب کودکان در پایان یادآور شد: در رادیوگرافی بزرگی قلب و مایع پریکارد قابل مشاهده است و در اکوکاردیوگرافی نارسایی دریچه ای، مایع پریکارد؛ بزرگی کرونرها و کاهش عمل بطن چپ مشهود است که این کودکان باید به صورت دوره ای اکو شوند.

(ایسنا)

.

منبع : hidoctor.ir