آکاایران: آیا اطفالی که دچار اختلال اوتیسم هستند را می توانیم به سفر ببریم این امر چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت بچه هایی که اوتیسم دارند در سفر چگونه اند رفتار با آن ها در طی سفر چگونه باید باشد

مرضیه نوروزی: بهتر نیست تعطیلات عید رو تو خونه بمونین و به دید و بازدیدهای دوستا و فامیلای نزدیک برسین یا اینکه یکی دو روز برین خونه مامان جون! این طوری حال و هواتون هم عوض میشه. به خاطر خودت میگم، بعید می دونم با رفتارهایی که آرمان داره بتونین سفر خوبی پیش رو داشته باشین، فک نکنم این سفر به دردسرش بی ارزه.

خواهرم همچنان به حرف هایش ادامه می دهد و من در ذهنم با خودم کلنجار می روم؛ تعطیلات عید فرصت و بهانه خوبی است برای اینکه بتوانیم به سفر برویم ولی از طرفی هم حرف هایش بیراه نیست، آرمان به راحتی در محیط های نوین آرام نمی گیرد و با شرایط نوین انطباق پیدا نمی کند. معمولا بچه هایی که مبتلا به اوتیسم هستند، خیلی سخت می توانند با شرایط نوین انطباق پیدا کنند و این ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

اگر شما هم جزو والدینی هستید که سفر با فرزندتان برایتان کار راحتی به نظر نمی رسد و می خواهید بدانید که آیا با کودک مبتلا به اوتیسم می توان سفر کرد یا نه؟! دکتر پریناز بنیسی، روانشناس تربیتی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد در گفت وگو با  پایگاه خبری «سلامانه» به این سوال شما پاسخ می دهد.

درخصوص سفر به کودک ذهنیت بدهید 
رفتن به سفر می تواند باعث تقویت مهارت ها در کودکان مبتلا به اوتیسم شود ولی برای اینکه سفر راحتی با کودکتان داشته باشید نکته حائز اهمیت این است که درباره این مسافرت به کودک ذهنیت بدهند. برای این منظور توصیه می شود با او صحبت کنید و بگویید که قرار است به کجا بروید. مثلا اگر قصد رفتن به شمال کشور را دارید، درباره دریا، پارک ها، حیوانات و جنگل، مناطق تفریحی و حتی آب و هوای آن منطقه توضیحاتی بدهید و نظرش را در این مورد بخواهید.

اگرچه این کودکان اغلب به دلیل اینکه نمی توانند به خوبی ارتباط برقرار کنند، ممکن است با شما ارتباط برقرار نکرده و نظرشان را ندهند یا سخنی به زبان نیاورند، اما با این حال، بهتر است به توضیحات و توصیفاتتان درباره سفر ادامه بدهید. حتی از او بپرسید که تمایل دارد به شهر دیگری برای مسافرت بروید! درخصوص سوغاتی این منطقه هم به او بگویید و حتما تصاویری از دریا، جنگل و حیوانات و… نشان دهید.

اگر هم قرار است برای تعطیلات چند روزی به خانه اقوام بروید، با تعریف و توصیفاتی که از خانه و صاحبان آن دارید، به کودک کمک کنید تا تصاویری در ذهنش نقش ببندد. علاوه بر اینها، حتما به او درباره اینکه قرار است با ماشین به مسافرت بروید یا هواپیما توضیح بدهید و درصورتی که تصمیم به مسافرت با هواپیما دارید، از قبل با بخش پزشکی هواپیما هماهنگی های لازم را به عمل بیاورید تا در حین پرواز کودک دچار استرس نشود.

با توجه به اینکه تغییر موقعیت خود انرژی روانی ایجاد می کند، از این رو رفتن به مسافرت می تواند تاثیر مثبتی در حال کودک مبتلا به اوتیسم و پدر و مادر داشته باشد، هر چند نمی توان منکر سختی هایی این سفر بود چون ممکن است شما والدین از این مساله گله مند باشید که از برخی رفتار و برخوردهای کودکتان خسته شده اید و آموزش هایی را که به او می دهید، به خوبی درک نمی کند اما فراموش نکنید که با وجود اینها، اگر تمهیدات لازم را بیندیشید و فاقد مقدمه راهی سفر نشوید و با رعایت این موارد و دادن ذهنیت به کودک، او را از نظر روانی آماده رفتن به سفر کنید، می تواند در بهبود روحیه و سلامت روان شما و فرزندتان تاثیرگذار باشد.

یادتان باشد که این کودکان وقتی وارد موقعیت جدیدی می شوند، با آن مقابله می کنند و به راحتی تغییرات را نمی پذیرند پس اگر فاقد ایجاد آمادگی روانی او را به مسافرت ببرید، بی تابی کرده و مدام بهانه می گیرد که به خانه بازگردید.

.

منبع : hidoctor.ir