آکاایران: روش های ترک عادت ناخن جویدن

آکاایران: ناخن جویدن یک عادت غلط است که ممکن است تا سال ها در شخص باقی بماند و حتی در سنین بزرگسالی شخص عادت به جویدن ناخن داشته باشد،اما والدین با چه روش هایی می توانند از سنین کودکی این عادت را از فرزند خود دور کنند.

ناخن جویدن دغدغه ای است که بسیاری از والدین به ویژه مادرها اغلب با آن روبه رو هستند؛ از این رو بررسی علت بروز این پدیده و راه های درمان آن برای والدین الزامی به نظر می رسد.
راهکارهای ترک عادت های نامناسب فرزندانبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «کافی است چند دقیقه از او غافل شوم، آنچنان به جان ناخن انگشتانش می افتد که با شدت آن ها را می جود که خون از گوشه ناخن هایش راه می افتد. هرچقدر با او حرف می زنم که نباید این کار را انجام دهد یا حتی تنبیهش می کنم و گاهی دادوبیداد راه می اندازم، فایده ندارد. گوشش بدهکار نیست! از هر فرصتی استفاده می کند و تند و تند ناخن هایش را می جود. این حرکتش در جمع باعث می شود دیگران فرزندم را به مضطرب و عصبی بودن متهم کنند و حتی شیوه های تربیتی ما را زیر سؤال ببرند.» جدای از بدفرم شدن ناخن های فرزندشان و تغییر شکل ظاهری آن ها، تصوری که این عادت در دیگران و اطرافیان ایجاد می کند، می تواند موجب ناراحتی والدین شود.

علت جویدن ناخن چیست؟

غالبا کودکان تا قبل از دوسالگی، به مکیدن انگشت روی می آورند که امری طبیعی است؛ اما از دوسالگی کم کم ناخن جویدن شروع و تبدیل به عادتی می شود که گاهی تا سن جوانی و حتی میانسالی فرد با او می ماند.

این استاد دانشگاه در مورد دلایل ابتلای کودکان به جویدن ناخن، بیان می کند: یکی از مهم ترین دلایل می تواند اضطراب باشد. اگرچه علت اضطرابی ناخن جویدن اثبات شده نیست، اما در بسیاری مواقع به عنوان عامل مهمی درنظر گرفته می شود.

در برخی کودکان زمینه های وسواسی، ترس، بیش فعالی و… به عنوان علت برای آن برشمرده می شود و گاهی اوقات ناخن جویدن به دلایل محیطی است؛ یعنی ابتدا ناخن جویدن یک عمل بی معنا است که بی دلیل و هرازگاهی رخ می دهد، اما محیط کودک(خانواده، والدین، اطرافیان، مدرسه و…) به نحوی با آن برخورد می کنند که باعث تثبیت این عمل شده و آن را به حد یک اختلال می کشاند. حتی در برخی موارد نقش ژنتیک را هم مهم دانسته اند، ولی اثبات شده نیست.

دکتر نجفی می افزاید: با این وجود هنوز هم نمی توان علت دقیق و مشخصی برای این پدیده پیدا کرد.

والدین آرامش خود را حفظ کنند!

به طورکلی بسته به میزان شدتی که کودک عادت ناخن جویدن را دنبال می کند، می توان با واکنش مناسب رفتارش را تصحیح کرد. گاهی اوقات کودک ناخن را به دندان گرفته و حالت جویدن را نشان می دهد، گاهی این مشکل به صورت جویدن حقیقی ناخن ها درآمده و کودک با دندان دقیقا ناخن ها را می جود و آن ها را می کند؛ اما گاهی مشکل شدیدتر است و علاوه بر جویدن ناخن ها، پوست اطراف ناخن ها را هم می جود و هم باعث قرمزی، التهاب، عفونت های قارچی، خونریزی، درد و بدشکل شدن ناخن ها می شود. در موارد شدیدتر کودک به جویدن ناخن های پایش نیز متمایل می شود. درهرصورت مهم ترین و اولین توصیه به والدین این است که بپذیرند این مشکل قابل حل است و نباید سبب نگرانی آن ها شود.

نجفی در این مورد می گوید: قبل از هرچیز بدانید این مشکل پیچیده و لاینحلی نیست که بگوییم هیچ راهی باقی نمانده است. قبل از اینکه بخواهیم مشکل کودک را حل کنیم، باید اضطراب والدین را حل کرده و به آن ها آرامش بدهیم؛ چراکه اضطراب والدین به فرزندان منتقل می شود و به خودی خود می تواند اوضاع را سخت تر و پیچیده تر کند؛ نه اینکه بگوییم ناخن جویدن طبیعی است و مشکل محسوب نمی شود، اما تا این حد نگرانی هم برای آن غیرمنطقی به نظر می رسد. والدین سعی کنند موضوع را بزرگتر از آنچه هست، نکنند. به هرحال کودکان ممکن است طی روند رشد خود دچار مسائل و مشکلاتی شوند و این قضیه با تفکر، آرامش و مشورت با متخصص قابل حل است.

رفتار صحیح با کودک مبتلا

یکی از بدترین رفتارها و واکنش هایی که والدین ممکن است در مقابل ناخن جویدن فرزندشان نشان دهند، تهدید یا تنبیه آن ها است. این روانپزشک کودک می افزاید: والدینی که به تنبیه، لجبازی و تهدید روی می آورند، بدانند که قطعا شکست خورده میدان خواهند بود و در آینده هم با مشکلات بیشتری روبه رو می شوند.

نجفی ادامه می دهد: تشویق و تنبیه مناسب در کودکان معجزه می کند؛ تنبیه و تشویقی که میزان مناسب داشته باشد و در زمان مناسب ارائه شود. اگر به کودک بگوییم همیشه ناخن جویدن را کنار بگذار تا بستنی به تو بدهم، قطعا بعد از خوردن بستنی، ناخن هایش را می جود؛ چون به یکباره نمی تواند آن را کنار بگذارد؛ اما اگر بگوییم تا ظهر ناخن هایت را نجوی، بستنی به تو می دهم، تأثیرگذار و عملی خواهد بود. به علاوه تنبیه باید به این صورت باشد که چیزهایی که برای کودک خوشایند هستند، حذف شوند؛ مثلا به او بگوییم اگر تا عصر ناخن هایت را بجوی، اجازه نداری کارتون ببینی. قاطعیت در این روش ها بسیار مهم است؛ اگر قول تنبیهی یا تشویقی می دهید، حتما باید آن را عمل کنید. به علاوه تشویق شکل باج دادن نگیرد و یک تشویق بزرگ نباشد؛ مثلا نگوییم اگر یک روز ناخن نجوی، برایت رایانه می خرم؛ یک پارک رفتن برای این تشویق کافی است.

رفتارهای ممنوعه!

هرگز کودک را در برابر دیگران تحقیر نکنید و دائم به او تذکر ندهید. نگذارید بحث همیشگی خانه تان ناخن جویدن فرزندتان باشد. دکتر نجفی با بیان این مطالب می گوید: یکی از اشتباهات بزرگ والدین این است که با اطرافیان، دوست و فامیل و آشنا از این مشکل صحبت می کنند و به آن دامن می زنند. کودک این حرف ها را می شنود و متوجه اهمیت موضوع می شود و در بسیاری موارد همین قضیه به روشی برای جلب توجه تبدیل می شود؛ یعنی همین که دائم برای ناخن جویدن به فرزندتان تذکر می دهید، درباره او حرف می زنید و بر او متمرکز می شوید، کار او را تشدید می کند. کودک با خود این طور فکر می کند که هربار من ناخن می جوم، همه درباره من حرف می زنند و انگار تا ناخن هایم را نجوم، کسی به من نگاه نمی کند؛ پس به کار خود ادامه می دهد. درنتیجه در برخی موارد تاحدی بی اعتنایی کردن می تواند این رفتار را از بین ببرد.

درمان تحت نظر متخصص

به والدین توصیه می شود برای رفع عادت بد فرزندشان، به جای گوش دادن به نسخه های اطرافیان، از راهنمایی های مشاور یا روان شناس بهره بگیرند. افراد خبره می توانند ضمن شناخت علت اصلی این عادت، راهکار و برخورد مناسب و تأثیرگذار را نیز به شما بیاموزند. دکتر نجفی می افزاید: گاهی زدن یک ماده تلخ یا تند مثل لاک های مخصوص ناخن جویدن یا حتی استفاده از چسب یا دستکش و… که مانع ناخن جویدن کودک می شود، با ایجاد احساس ناخوشایند خفیف و بیزاری از انجام کار، می تواند به تدریج باعث ترک عادت شود.

وی ادامه می دهد: در برخی موارد روانپزشک از دارو درمانی برای این عادت استفاده می کند.

.

منبع : hidoctor.ir