آکاایران: احتمال انتقال صرع، از مادر به جنین

آکاایران: صرع یکی از بیماری های سخت است که بعضا زندگی فرد را دچار اختلال می کند. ژنتیک یکی از عوامل ابتلا به این بیماری است. بسیاری این سوال را می پرسند که آیا اگر مادر یا پدر مبتلا به صرع باشند، احتمال ابتلای فرزند نیز هست یا خیر؟ یا مادری که مبتلا به صرع است، نوزاد وی نیز به این بیماری مبتلا می شود؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال متن زیر را مطالعه کنید و اطلاعات خود را راجع به این بیماری، افزایش دهید.

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: با در نظر گرفتن موضوع ژنتیک باید توجه کرد در یک بارداری احتمال انتقال بیماری صرع از والدین به نوزاد 10 درصد است و اگر مادر نوزاد به این بیماری مبتلا باشد احتمال آن بیشتر خواهد شد.
غلامرضا زمانی، عضو هیئت مدیره انجمن صرع ایران در گفتگو با  فارس در خصوص بیماری صرع گفت: بیماران مبتلا به صرع به دو گروه تقسیم می شوند؛ دسته اول بیمارانی هستند که به صورت ژنتیکی از اشکالات ساختمانی مغز رنج می برند و گروه دوم افرادی هستند که به صورت اکتسابی با این بیماری مواجه شده اند.
وی افزود: معمولا دسته دوم به دلیل وقوع برخی حوادث دچار این بیماری شده اند.وی با بیان اینکه شیوع این بیماری در دختران و پسرها یکسان است تصریح کرد: میزان شیوع این بیماری در دخترها و پسران تفاوت زیادی ندارد بلکه مدل بیماری ممکن است متفاوت باشد.زمانی اضافه کرد: به طور کلی حدود یک درصد از افراد جامعه به این بیماری مبتلا هستند و باید توجه داشت در مناطقی که میزان حوادث و تصادفات بیشتر است ممکن است میزان شیوع این بیماری نیز بیشتر باشد و عوامل اکتسابی تابع شرایط جامعه خواهد بود.
وی گفت:در افراد مسن به دلیل حوادث عروقی، و در کودکان به دلیل حوادث ساختاری مغز میزان شیوع این بیماری بیشتر است.فوق تخصص مغز نوزادان گفت: موضوع پیشگیری از بروز حوادث و بیماری ها از دیگر عواملی است که باید مدنظر قرار گیرد به دلیل اینکه پیشگیری از حوادث هزینه و بار درمانی تحمیل شده بر خانواده و کشور را کاهش خواهد داد.
وی در پایان افزود: با توجه به موضوع ژنتیک باید توجه کرد در یک بارداری احتمال انتقال بیماری صرع از والدین به نوزاد 10 درصد است و اگر مادر نوزاد به این بیماری مبتلا باشد احتمال آن بیشتر خواهد شد.
منبع: ایران خبر
.

منبع : hidoctor.ir