آکاایران: دیگر وارد فصل های سرد سال شده ایم و باید مراقب بیماری ها مخصوصا سرماخوردگی باشیم. نوزادان خیلی سریع تر نسبت به بقیه افراد دچار سرماخوردگی می شوند. در این مقاله از دکتر سلام توصیه های در خصوص سرماخوردگی نوزادان را آماده کرد ایم. پیشنهاد ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

سرماخوردگی عفونت بینی و گلو (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) است که می تواند یکی از بیش از 100 ویروس باشد. رینوویروس شایع ترین است. هنگامی که فرد با ویروس آلوده می شود، نوزاد به طور کلی به آن ویروس ایمن می شود. اما از آنجایی که بسیاری از ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند، ممکن است نوزاد شما چندین بار در سال دچار سرماخوردگی شود. برخی از ویروس ها مصونیت پایدار ایجاد نمی کنند.

یک ویروس سرماخوردگی معمولی وارد دهان، بینی یا چشم نوزاد می شود. نوزاد می تواند با ویروس به روش های زیر آلوده شود:

هوا هنگامی که فرد بیمار سرفه، عطسه یا گفتگو می کند، ویروس به طور مستقیم به نوزاد منتقل می شود.

تماس مستقیم. وقتی فرد سرماخورده نوزاد را لمس می کند می تواند ویروس سرماخوردگی را به نوزاد منتقل کند، که پس از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود، می تواند آلوده شود.

سطوح آلوده. برخی از ویروس ها به مدت دو ساعت یا بیشتر روی سطوح زندگی می کنند. کودک شما ممکن است با دست زدن به یک سطح آلوده مانند یک اسباب بازی ویروس را بگیرد.

علائم سرماخوردگی در نوزاد چیست؟

اولین نشانه های سرماخوردگی نوزاد عبارتند از:

گرفتگی بینی یا آبریزش بینی ( گرفتگی بینی نوزاد: 4 علت،5 علامت، 4 درمان)
تخلیه بینی که ممکن است در ابتدا کم باشد، اما ممکن است غلیظ شود و زرد یا سبز شود

سایر علائم و نشانه های سرماخوردگی در کودک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب
عطسه
سرفه
کاهش اشتها
تحریک پذیری
خواب دشوار
مشکل شیردهی یا مصرف شیر با شیشه به علت گرفتی بینی

چه زمانی نیاز است برای سرماخوردگی نوزاد به پزشک مراجعه شود؟

سیستم ایمنی کودک شما به زمان نیاز دارد تا بالغ شود. اگر کودک شما سرماخوردگی فاقد عوارض داشته باشد، باید در عرض 10 تا 14 روز درمان شود. اگر نوزاد شما کمتر از 2 تا 3 ماهه است، ابتدا با پزشک تماس بگیرید. برای نوزادان تازه متولد شده، سرماخوردگی به سرعت می تواند به کروپ، پنومونی یا بیماری جدی دیگر تبدیل شود. اکثر سرماخوردگی ها باعث ناراحتی می شوند. اما مهم است علائم و نشانه های کودک را جدی بگیریم.

اگر کودک شما 3 ماه یا بیشتر باشد، در صورت موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

پوشک نوزاد مطابق معمول مرطوب نیست ( زمان تعویض پوشک نوزاد)
دمای نوزاد بالاتر از 38 درجه سانتی گراد است
به نظر می رسد گوش درد ( عفونت گوش در نوزادان: دلایل،علائم و درمان) دارد یا ناراحتی غیرعادی دارد
چشم های نوزاد قرمز است و یا ترشحات زرد یا سبز در کنار چشم دیده می شود.
مشکل در تنفس
سرفه مداوم
برای چندین روز تخلیه بینی، سبز است
علائم دیگری که باعث نگرانی شما می شود، مانند گریه غیر معمول یا هشدار دهنده

اگر کودک شما مشکلات زیر را دارد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

از خوردن شیر یا مایعات اجتناب می کند
سرفه شدید به طوری که رنگ پوستش تغییر می کند یا استفراغ می کند ( درمان سرفه در نوزادان)
خلط خونی
سخت بودن تنفس

عوامل خطرزای سرماخوردگی نوزاد چیست؟

چند عامل باعث کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی نوزادان می شود:

سیستم ایمنی نابالغ

نوزادان طبیعتا در معرض خطر سرماخوردگی قرار دارند زیرا هنوز به مقاومت بیشتری نسبت به اکثر ویروس هایی که باعث ایجاد آنها نمی شوند، دست می یابند.

قرار گرفتن در معرض دیگر کودکان

کودکان معمولا پس از عطسه و سرفه، دست های خود را شستشو نمی دهند. این مسئله خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد.

کودکان و بزرگسالان از پاییز اواخر بهار بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند.

عفونت حاد گوش (عفونت گوش میانی)

این شایع ترین عارضه ی سرماخوردگی است. عفونت گوش زمانی اتفاق می افتد که باکتری یا ویروس وارد فضای پشت گوش میانی می شوند.

خس خس کردن

سرما می تواند باعث خس خس سینه، حتی در کودکی که آسم ندارد شود. اگر کودک شما آسم داشته باشد، سرما می تواند آن را بدتر کند.

سینوزیت

سرماخوردگی که درمان نشود منجر به عفونت ثانویه در سینوس ها می شود (سینوزیت).

عفونت های ثانویه دیگر

شامل پنومونی، برونشیولیت و کروپ است. چنین عفونت هایی نیاز به ارزیابی توسط یک دکتر دارند.

علائم سرماخوردگی در نوزاد چیست؟

درمان سرماخوردگی نوزاد:

برای سرماخوردگی درمانی موجود نیست. آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس های سرماخوردگی عمل نمی کنند. سعی کنید کودک خود را با اقداماتی مانند مکش کردن مخاط بینی و حفظ رطوبت هوا آرام کنید.

داروهای فاقد نسخه(OTC) نباید به نوزادان داده شود. اگر تب باعث ناراحتی کودک شما می شود، می توانید داروهای کاهش دهنده تب را با توجه به دستورالعمل های دوز انجام دهید. داروهای سرفه و سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان مناسب نیستند.

داروهای کاهش تب

– داروهای مسکن OTC مانند استامینوفن (تیلنول) ممکن است ناراحتی را در ارتباط با تب کاهش دهد. با این حال، این داروها ویروس سرماخوردگی را از بین نمی برند. در حقیقت، تب پایین می تواند به بدن کمک کند که با ویروس مبارزه کند.

– استامینوفن را به کودکان زیر 3 ماهه ندهید و در هنگام دادن استامینوفن به نوزادان و کودکان بیشتر مراقب باشید زیرا دستورالعملهای دوزبانه ممکن است گیج کننده باشند. اگر سوالی درمورد دوز مناسب برای نوزاد خود دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

– ایبوپروفن (Motrin کودکان، Advil) نیز خوب است، اما اگر فرزند شما 6 ماه یا بالاتر است می توانید از این قرص به او بدهید. اگر کودک استفراغ ( علت استفراغ در نوزادان) می کند یا بدنش کم آب شده است این داروها به او ندهید.

– کودکان و نوجوانانی که از آبله مرغان ( چه غذایی برای آبله مرغان خوب است؟ ) یا علائم آنفولانزا رنج می برند، هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این به این دلیل است که آسپرین با سندرم ری در ارتباط است که یک بیماری خطرناک است.

داروهای سرفه و سرماخوردگی

– اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) به شدت مخالف داروهای سرماخوردگی فاقد نسخه (OTC) برای کودکان زیر سن 2 سال است. داروهای سرماخوردگی OTC علت اصلی سرماخوردگی کودک را درمان نمی کند و می تواند برای کودک خطرناک باشد.

– سرماخوردگی و یا آنفولانزا بر نوزاد بیش از یک کودک بزرگتر تاثیر می گذارد – زیرا سیستم ایمنی نوزادان برای مبارزه با عفونت استفاده نمی شود. اما آماده باشید: نوزادان می توانند هر ساله 6 تا 10 بار سرما بخورند، پس مطمئن شوید که توجه بیشتری به علائم او دارید.

به یاد داشته باشید که با متخصص اطفال تماس بگیرید اگر:

اگر کودک شما کمتر از 3 ماه باشد و علائم بیماری را نشان می دهد
کودک شما یک تب 38 درجه داشته و 3 ماه یا کمتر است؛ دارای تب 38/3درجه است و 3 تا 6 ماه است و یا کودک شما دارای درجه حرارت 39/4 درجه است و بیش از 6 ماه است
کودک شما به طور مداوم سرفه می کند یا آبریزش بینی دارد
لب یا ناخن کودک شما آبی رنگ است
کودک شما مشکلات تنفسی دارد
کودک شما بیش از حد خسته و یا خشن است

اگر نوزاد استفراغ می کند، هر ده تا 15 دقیقه به نوزاد مایعات مانند شیر مادر یا شیرخشک ( بهترین شیر خشک برای وزن گیری) یا نصف اونس Pedialyte بدهید.

AAP توصیه می کند که متخصص اطفال خود را مطلع کنید اگر:

– استفراغ بیش از 24 ساعت ادامه دارد، یا اگر حجم و فرکانس بالا باشد (به این معنی که او به طور مداوم همه چیز را بالا می آورد)
– خون یا زردآب در استفراغ وجود دارد
– کودک شما نمی تواند مقدار زیادی از مواد غذایی و یا مایع را نگه دارد
– نوزاد کم آب است، کاهش ادرار، دهان خشک، خشکی اشک مشاهده می شود.

تب بالا که همراه با استفراغ است. تب بالا شامل موارد زیر است:

38 درجه یا بالاتر در نوزاد سه ماهه یا کوچکتر
38.3 درجه در نوزاد سه تا 6 ماهه
39.4 درجه یا بیشتر برای نوزاد 6 ماهه و بزرگتر

اگر کودک مبتلا به اسهال باشد، مطمئن شوید که او را با شیر مادر، شیرخشک یا یک نوشیدنی محافظت کنید. غذاهای ملایم به کودک بدهید. با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید اگر:

کودک شما 3 ماه یا کمتر است
اسهال ( غذای کودک مبتلا به اسهال) بیش از 24 ساعت ادامه دارد
کودک شما علائم کم آبی را نشان می دهد (این شامل کاهش ادرار، چشم های گوده شده یا نقطه نرم، کاهش انرژی و اشک)
خون در اسهال وجود دارد

تب بالا که باعث اسهال می شود. تب بالا شامل موارد زیر است:

38 درجه یا بالاتر در نوزاد کوچکتر از 3 ماهه
38/8در 3 تا 6 ماهه
39/4 یا بالاتر در نوزادان 6 ماه و بالاتر

هنگامی که کودک شما 6 ماهه است، می توانید او را در برابر آنفولانزای فصلی به عنوان یک روش پیشگیرانه واکسینه کنید. برای کمک به پیشگیری از بیماری در کودک، سیستم ایمنی بدن او را با غذاهای مغذی از جمله میوه و سبزیجات تقویت کنید و اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز 14 ساعت می خوابد

چند توصیه کلی برای سرماخوردگی نوزاد

بیماری کودک، حتی اگر سرما خوردگی باشد باعث نگرانی و ناراحتی والدین می شود. به خصوص اگر این کودک نوزادی باشد که برای اولین بار سرما خورده است، و مادر جوانی که برای اولین بار باید از یک نوزاد سرما خورده نگهداری و مراقبت کند. در اینجا چند توصیه اساسی برای مراقبت از نوزاد بیمار برای شما آورده ایم.

لوازم مورد نیاز

سعی کنید وسایل و لوازم مورد نیاز را پیش از این که نوزاد برای اولین بار سرما بخورد تهیه کرده باشید. این لوازم عبارتند از:

1- قطره بینی

2- پوآر (فین گیر)

3- داروهای تب بر

4- دماسنج

5- بخور

نکته: هنگام تهیه اقلام فوق توجه داشته باشید که اقلام مخصوص نوزاد را خریداری کنید.

تماس با پزشک

اگر سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است، با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، و یا تب، با پزشک تماس بگیرید و یا نوزاد را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

نکته: برای تشخیص تب در نوزادان کوچک تر از سه ماه، با اندازه گیری درجه حرارت زیر بغل شروع کنید. اگر دما بالاتر از 37.2 درجه سانتى گراد) بود، براى بار دوم درجه حرارت را از طریق مقعد کودک اندازه بگیرید. اندازه گیری درجه حرارت مقعدی دقیق تر از درجه حرارت زیر بغلی است. درجه حرارت مقعدى بالاتر از ۳۸ درجه سانتى گراد در نوزادان، نیاز به مراجعه فورى به پزشک دارد

نوزادان بزرگ تر

در خصوص نوزادان بزرگ تر، در صورت مشاهده تحریک پذیری و کج خلقی زیاد، تب، کم شدن آب بدن، تشدید سرفه یا گرفتگی مجرای تنفسی، دشواری تنفس، و یا علائمی که بیش از یک هفته هنوز از بین نرفته اند، با پزشک تماس بگیرید.

نکته: برای کودکان 3 ماهه تا 4 ساله، پزشکان استفاده از یک دماسنج مقعدى یا دماسنج الکترونیک پستانکى را توصیه مى کنند. براى کودکان بزرگ تر از سه ماه مى توان از دماسنج گوشى استفاده کرد.

به آسان تر نفس کشید ن نوزاد کمک کنید

با استفاده از قطره بینی و یک پوآر (فین گیر)، محتویات بینی گرفته نوزاد خود را تمیز کنید.

نکته: توجه داشته باشید که پوآرهای موجود در داروخانه ها با توجه به سن نوزاد در سایزها و اندازه های مختلف هستند. پوآر مخصوص سن نوزاد خود تهیه کنید.

بلند کردن زیر سر نوزاد

اگر زیر سر نوزاد را بلند تر کنید، او راحت تر می خوابد. تعدادی حوله را تا کرده و زیر تشک و یا بالشت کودک قرار دهید و ملحفه ای روی سطح رختخواب نوزاد بکشید تا حوله ها در دسترس نوزاد نباشند.

هوای خشک را از نوزاد دور کنید!

بخور باعث مرطوب شدن هوای اتاق می شود و این رطوبت از گرفتگی بینی نوزاد جلوگیری کرده و تنفس را برایش راحت تر می کند.

آبرسانی به بدن

بیشتر از زمان قبل از بیماری به نوزاد خود آب دهید تا از کم شدن آب بدن او پیشگیری کنید. آب را در شیشه شیر بریزید و یا اگر سن نوزادتان بیشتر از 4 ماه است، برایش مقداری آب در لیوان در دار مخصوص نوزاد بریزید و در اختیارش قرار دهید.

مراقب خودتان باشید

دستان خود را زود به زود بشویید تا بیماری فرزندتان به شما منتقل نشود. شما نباید بیمار شوید تا بتوانید به خوبی و به نحو احسنت از فرزند کوچک خود پرستاری کنید.

.

منبع : hidoctor.ir