آکاایران: آشنایی با خواص درمانی شیر مادر برای سلامتی نوزادان

آکاایران: همانطور که همیشه مادران نماد فداکاری و ایثار می باشند، باز هم با مایه گذاشتن از شیره جان خود فاقد هیچ توقعی به فرزندان خود شیر می دهند. این شیردهی فواید بسیاری برای کودک و مادر دارد. با شیر دادن به کودکان هم می توان از عفونت گوش نوزاد و ایجاد سرطان سینه در مادر جلوگیری کرد.

شیر مادر از چاقی و لاغری مفرط در کودکان پیشگیری می کند

رئیس بخش مراقبت های ویژه نوزادان «ان آی سی یو» بیمارستان فاطمیه همدان در این باره گفت: شیر مادر از چاقی و لاغری مفرط در کودکان پیشگیری می کند.

دکتر بهناز بصیری با اشاره به فواید بی نظیر شیر مادر، اظهار کرد: شیر مادر برای همه نوزادان اعم از نوزادان رسیده، نارس و با هر وزن تولدی بهترین تغذیه است.

وی تصریح کرد: اهمیت شیر مادر به اندازه ای است که وقتی ناچار به بستری نوزادانی در بخش مراقبت های ویژه هستیم و تا مدتی نمی توانند شیر بخورند، از مادران می خواهیم شیر خود را همواره بدوشند و ذخیره کنند تا به محض اینکه نوزادان اجازه نوشیدن شیر پیدا کردند در اختیارشان قرار گیرد.

آغوز سرشار از ویتامین و نوعی واکسن طبیعی است

بصیری در ادامه با اشاره به فواید آغوز عنوان کرد: آغوز شیر بدو تولد است که تا سه روز اول از پستان مادر خارج می شود و با وجود کم حجم بودن، حاوی ویتامین های زیادی است.

وی با بیان اینکه آغوز دارای مواد ایمنی است، ادامه داد: آغوز به نوعی نخستین واکسن طبیعی نوزاد به شمار می آید که لازم است حتما از آن تغذیه کنند.

چگونه کودکتان را از شیر بگیرید

آغوز، برطرف کننده زردی نوزاد

بصیری خاطرنشان کرد: برخلاف باور عموم که تصور می کنند غلظت و زرد بودن آغوز سبب زردی نوزاد می شود، باید بدانند آغوز باعث دفع راحت تر مدفوع نوزاد و در نتیجه کاهش زردی در او می شود.

این فوق تخصص بیماری های نوزادان عنوان کرد: شیر مادر پس از سه روز بر حجمش افزوده شده و رنگش از زردی به رنگ کرم متمایل می شود اما همچنان مواد مقوی و مغذی را داراست.

بصیری با بیان اینکه شیر مادر هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار مفید است، تأکید کرد: در مواردی به علت ابتلای نوزاد و مادر به برخی بیماری ها، خوردن شیر مادر برای نوزاد مضر بوده و توصیه نمی شود.

پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش با شیر مادر

وی با تأکید بر اینکه شیر مادر نوزاد را از ابتلا به عفونت های ویروسی، گوش و اسهال واکسینه می کند، یادآور شد: شیر مادر موجب رشد و نمو طبیعی نوزاد شده و از چاقی و لاغری مفرط آن در آینده پیشگیری می کند.

بصیری اعلام کرد: طبق مطالعات، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند بهره هوشی در فرزندانی که شیر مادر خورده اند نسبت کسانی که از شیر خشک استفاده کرده اند، بیشتر است.

شیرخشک کودک را پرخور می کند

بصیری با بیان اینکه کودکانی که شیر خشک می خورند، معمولا اضافه وزن پیدا می کنند، تصریح کرد: این کودکان نسبت به کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند پرخورتر هستند.

فواید شیر دادن برای مادران

وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر فوایدی که شیر مادر برای کودکان دارد، برای مادران نیز خالی از لطف نیست به طوریکه امر شیر دادن به مادران کمک می کند تا سریع تر به وزن قبل از بارداری خود برگردندند و از پوکی استخوان و سرطان سینه و رحم در آنها مانع می شود.

آموزش شیردهی به مادران

این فوق تخصص بیماری های نوزادان از آموزش شیردهی به مادران خبر داد و گفت: پرسنلی در بیمارستان برای ارائه این آموزش ها تربیت شده اند تا نحوه شیردهی را به مادران بیاموزند.

شیردهی باید از بدو زایمان انجام شود

یک کارشناس مامایی نیز در این باره به ایسنا گفت: شیردهی باید بلافاصله از بدو زایمان انجام شود تا از نظر روانی و عاطفی تأثیرات لازم را بگذارد.

فریبا اسدی اظهار کرد: از آنجایی که نوزاد پس از تولد تا نیم ساعت بیدار است و پس از آن می خوابد بنابراین بهتر است از همان بدو تولد مادر به نوزادش شیر دهد تا تأثیرات روانی و عاطفی لازم شکل گیرد و برای اینکه مادر شیردهی موفقی داشته باشد باید اطرافیان و پرستاران نیز به او کمک کنند.

وی درباره روش صحیح شیر دادن عنوان کرد: بهترین حالت برای شیر دادن حالت نشسته است به طوریکه مادر به پشت تکیه دهد و غوز نکند و در صورتی که زایمان او سزارین بوده و قادر به نشستن نیست می تواند در حالت خوابیده فرزند خود را شیر دهد.

اسدی افزود: سر بچه باید بر روی آرنج مادر قرار گیرد و با کف دست باسن نوزاد را نگاه داشته و او را به سمت سینه هدایت کند و چهار انگشت را در زیر سینه گرفته و انگشت شست را بر روی سینه قرار دهد و تمام حاله قهوه ای سینه را در دهان نوزاد بگذارد.

این کارشناس مامایی تأکید کرد: مادران باید پس از اقدام به شیردهی ابتدا دست هایشان را به خوبی بشویند و پستان خود را چرب کنند.

وی با بیان اینکه مادرانی دچار شقاق و ترک سینه می شوند که روش شیردهی مناسبی ندارند، عنوان کرد: مدت زمان خالی شدن یک سینه از شیر یک ربع طول می کند و ابتدا شیر به صورت آبکی است سپس چرب می شود.

دو سال به کودکانتان شیر مادر دهید

اسدی با بیان اینکه خوردن شیر مادر تا دو سالگی توصیه می شود، تصریح کرد: تا 6 ماهگی حتی دادن آب هم به نوزاد توصیه نمی شود و فقط شیر مادر کفایت می کند.

چگونه کودکتان را از شیر بگیرید

وی با بیان اینکه اگر زودتر از دو سالگی کودکتان را از شیر جدا کنید ممکن است از نظر عاطفی بر روی آن تأثیر بگذارد، اظهار کرد: پس از دو سالگی باید با صبر و به صورت تدریجی وعده های کمکی شیر مادر را از کودک گرفته و پس از آن نیز با افزودن غذاهای کمکی شیر مادر از از او گیرید.

آموزش های شیردهی به مادران قبل از زایمان

اسدی با اشاره به اینکه در هفته های 24 تا 30 هفته بارداری آموزش شیردهی در همه درمانگاه ها به مادران باردار ارائه می شود، گفت: دمای شیر مادر هم دمای بدن است، در دسترس و ارزان است، پروتئین و ویتامین هایش از نوع انسانی است و از نظر عاطفی نیز تأثیر مثبتی بر روی کودک می گذارد.

وی با بیان اینکه شیرمادر هیچ ضرری برای کودک ندارد، افزود: این درحالیست که شیر خشک ممکن است با روده کودک سازگار نبوده و ایجاد آلرژی کند.

روز جهانی شیر مادر بهانه ایست تا بیشتر با نعمت بزرگ الهی که به عنوان شیر مادر در جان مادران نهاده شده، آشنا شویم و بدانیم که مادران از شیره وجودشان کودکان را تغذیه می کنند تا از نظر عاطفی و جسمی کودکانی سالم تر دارا باشند.

.

منبع : hidoctor.ir