آکاایران: در جدیدترین پژوهش های که در خصوص خطرات خواباندن نوزادان رو شکم صورت گرفته است، متوجه این موضوع شده اند که علی رغم سال ها آموزش در این مورد، بازهم والدین کودکان خود را روی شکم و در حالت غیر ایمن می خوابانند. در این مقاله از دکتر سلام به خطرات خواباندن کودکان روی شکم پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

این مطالعه نشان داد که فقط نیمی از مادران شرکت کننده در تحقیق گفتند که همیشه کودکان شان را به پشت می خوابانند.

متخصصین این یافته ها را «کلافه کننده» خواندند، چرا که به پشت خوابیدن مدت هاست که به عنوان روشی کلیدی برای کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) معرفی می شود.

در سال ۱۹۹۴، دولت ایالات متحده به تشویق والدین پرداخت تا نوزاد خود را در حالتی که صورتش رو به بالا باشد، بخوابانند. این توصیه پس از آن صورت گرفت که تحقیقات نشان داد خوابیدن روی شکم یکی از عوامل عمده ابتلا به SIDS است.

محققان بر این باورند که SIDS به مشکلاتی در نواحی کنترل تنفس و برانگیختگی از خواب در مغز ارتباط دارد.

دکتر مایگل گودشتاین، متخصص نوزادان، گفت: «راهی موجود نیست که بفهمیم کدام نوزادان بیشتر آسیب پذیر هستند. برای همین در اولین سال زندگی، ایمن ترین کار خواباندن نوزادان به پشت می باشد.»

با این حال به گفته گودشتاین، برخی والدین ترجیح می دهند کودک را روی شکم بخوابانند. حتی شواهدی هم هست که خانواده های سیاه پوست فرزندان خود را کمتر از گذشته به پشت می خوابانند.

این مطالعه در نسخه ۲۱ آگوست ژورنال Pediatrics به صورت آنلاین منتشر شد.

.

منبع : hidoctor.ir