آکاایران: با این روش التهاب لوزه /a> کودک را درمان کنید

آکاایران: کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند، برای همین آن ها بیشتر از ما مورد هجوم ویروس ها و باکتری ها قرار میگیرند. لوزه ها دو بافت بیضی شکل هستند که در پشت گلو قرار دارند. اکثر موارد التهاب لوزه به علت عفونت در اثر ویروس ایجاد میشود، اما عفونت های باکتریایی نیز می توانند سبب بروز التهاب لوزه شوند. در ادامه قصد داریم روشی کارآمد به شما معرفی کنیم تا با آن الهاب لوزه ی کودکتان را درمان کنید.

آزمایش های تشخیصی

به گزارش قدس آنلاین، معاینات فیزیکی که پزشک انجام می دهد عبارتند از:
• با استفاده از یک ابزار نورانی گلوی کودک را نگاه کرده و به احتمال زیاد گوش ها و بینی کودک را که ممکن است محل عفونت باشند، بررسی می کند.
• کودک را از نظر وجود مخملک که با استرپتوکوک در ارتباط است، معاینه می کند.
• با لمس گردن کودک وجود غدد لنفاوی متورم را بررسی می کند.
• با استفاده از گوشی طبی به تنفس کودک گوش می دهد.
• بزرگ بودن طحال را بررسی می کند (به منظور بررسی وجود منونوکلئوز که می تواند سبب التهاب لوزه شود.)
سوآب گلو
با این روش ساده، پزشک با استفاده از یک سوآب استریل نمونه ای را از ترشحات گلوی کودک می گیرد. نمونه گرفته شده در آزمایشگاه از نظر وجود باکتری استرپتوکوک بررسی می شود.
بسیاری از کلینیک ها مجهز به آزمایشگاهی هستند که در عرض چند دقیقه نتیجه تست را آماده می کنند. بااین حال، یک تست که قابل اعتمادتر است به خارج از کلینیک فرستاده می شود و نتیجه آن طی ۴۸-۲۴ ساعت آماده می شود.
اگر نتیجه تست سریع در داخل کلینیک مثبت باشد، کودک تقریبا به طور قطع مبتلا به عفونت باکتری است. اگر نتیجه تست منفی باشد، به احتمال زیاد کودک مبتلا به عفونت ویروسی است. با این حال، پزشک منتظر جواب تست خارج از کلینیک باقی می ماند تا علت عفونت را تعیین کند.
شمارش کامل سلول های خون (CBC)
پزشک ممکن است با استفاده از نمونه کوچکی از خون فرزند شما درخواست انجام آزمایش CBC دهد. نتیجه این آزمایش تعداد انواع مختلف سلول های خونی را نشان می دهد. افزایش، کاهش یا طبیعی بودن تعداد سلول ها مشخص می کند که علت عفونت باکتری است یا ویروس. این آزمایش معمولا زمانی در تعیین علت التهاب گلو مفید است که نتیجه تست حاصل از بررسی نمونه گرفته شده از گلو منفی است.
درمان دارویی
مراقبت در خانه
اگر علت بروز التهاب لوزه ویروس باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز نمی کند. کودک شما احتمالا طی ۱۰-۷ روز بهبود خواهد یافت. راهکارهایی که شما می توانید در منزل انجام دهید عبارتند از:
 کودک را به داشتن خواب و استراحت کافی تشویق کنید.
 به کودک مقدار کافی آب به منظور حفظ رطوبت گلو و جلوگیری از کم آبی بدن بدهید.
 گلوی کودک را با آب نمک غرغره کنید. در صورتی که کودک قادر به غرغره کردن است، غرغره کردن گلو با یک قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) نمک و ۸ اونس (۲۳۷ میلی لیتر) آب گرم می تواند به تسکین گلودرد کمک کند.
 استفاده از دستگاه بخور سرد به منظور از بین بردن خشکی هوا یا نشستن کودک برای چند دقیقه در حمام حاوی بخار می تواند به تسکین علائم کمک کند.
 از سن ۴ سالگی کودکان قادر به دریافت قرص به منظور تسکین گلودرد هستند.
 از مواد محرک دوری کنید. اجتناب از استعمال سیگار و مصرف مواد پاک کننده در منزل می تواند از تحریک گلو جلوگیری کند.
 با پزشک در مورد استفاده از ایبوپروفن یا استامینوفن به منظور کاهش درد گلو و کنترل تب مشورت کنید. در دادن آسپرین به کودکان و نوجوانان احتیاط کنید. اگرچه مصرف آسپرین در کودکان بالاتر از ۲ سال مجاز است، در دوران نقاهت پس از ابتلا به آبله مرغان یا علائم شبه آنفلوآنزا نباید به کودکان و نوجوانان آسپرین داد. علت این امر ارتباط آسپرین با سندرم «ری» است. سندرم ری یک بیماری نادر اما در این کودکان بالقوه کشنده است.
آنتی بیوتیک ها
در صورتی که علت بروز التهاب لوزه عفونت باکتریایی است، پزشک مصرف یک دوره آنتی بیوتیک را توصیه می کند. مصرف پنی سیلین از طریق دهان و به مدت ۱۰ روز شایع ترین درمان آنتی بیوتیکی به منظور درمان التهاب لوزه ایجاد شده توسط استرپتوکوک گروه A است. اگر کودک به پنی سیلین حساسیت داشته باشد، پزشک آنتی بیوتیک دیگری را تجویز خواهد کرد.
حتی در صورتی که علائم بیماری به طور کامل از بین رود، فرزند شما باید دوره درمان آنتی بیوتیک را کامل کند. عدم مصرف تمامی داروها ممکن است سبب تشدید عفونت یا گسترش آن به سایر نقاط بدن شود. عدم تکمیل دوره درمان با آنتی بیوتیک می تواند سبب افزایش خطر ابتلای کودک به تب روماتیسمی و التهاب شدید کلیه شود.
جراحی
جراحی برای برداشتن لوزه ها ممکن است در موارد التهاب مکرر لوزه ها، التهاب مزمن لوزه یا التهاب باکتریایی لوزه که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد، استفاده شود. التهاب مکرر لوزه به صورت زیر تعریف می شود:
 بیش از ۷ بار بروز التهاب لوزه در یکسال
 بیش از ۵ بار بروز التهاب لوزه در هر یکی از دو سال گذشته
 بیش از ۳ بار بروز التهاب لوزه در هر یکی از سه سال گذشته
در صورتی که التهاب لوزه منجر به کنترل دشوار عوارض ذیل شود، عمل جراحی توصیه می شود؟
 آپنه انسدادی خواب
 مشکلات تنفسی
 بلغ دشوار
 وجود آبسه که توسط آنتی بیوتیک درمان نمی شود.
این عمل جراحی طی یک روز انجام می شود، مگر اینکه کودک شما بسیار کم سن باشد. معمولا کودک می تواند در روز جراحی به خانه بازگردد. بهبودی کامل ۱۴-۷ روز طول می کشد.
پیشگیری
میکروب هایی که سبب بروز التهاب ویروسی و باکتریایی لوزه می شوند، مسری هستند. بنابراین، بهترین روش برای پیشگیری رعایت بهداشت است. در این راستا مواردی که می توانید به کودک خود آموزش دهید عبارتند از:
شستن دست ها به طور کامل، به خصوص پس از استفاده از دستشویی و قبل از غذا خوردن
 اجتناب از استفاده از لیوان و ظروف دیگران
به منظور جلوگیری از انتقال عفونت باکتریایی یا ویروسی به دیگران:
 در هنگام بیماری کودک را در منزل نگاه دارید.
 در مورد زمان بازگشت کودک به مدرسه با پزشک گفتگو کنید.
 به کودک آموزش دهید که در هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را بپوشاند.
 به کودک آموزش دهید که بعد از عطسه یا سرفه
دست های خود را بشوید.

.

منبع : hidoctor.ir