آکاایران: دلایل بروز لکنت زبان و راهکارهای درمان آن

آکاایران: لکنت زبان یک نوع اختلال در روش حرف زدن معمولی است که علل ابتلا کودکان به آن می تواند ترس و وحشت باشد و معمولا بعد از مدتی این مشکل خود به خود برطرف می شود. در این مقاله از دکتر سلام به علل لکنت زبان و راه های درمان آن پرداخته ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

لکنت ناگهانی زبان معمولا بعد از یک حادثه ترسناک به وجود می آید و اغلب یک پدیده مربوط به دوران خردسالی است اگرچه ممکن است در بزرگسالان نیز اتفاق بیافتد. اختلال لکنت زبان شاید برای هفته ها و یا سال ها در فرد باقی بماند. لکنت ناگهانی زبان اگر چه یک موضوع نگران کننده برای والدین(Parents) می باشد اما در اکثر کودکان فاقد نیاز به مراجعه به متخصص و به مرور زمان بهبود پیدا می کند. با این حال برای برخی ها این اختلال می تواند مادام العمر بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد فرد در مدرسه و یا محیط کار شود. داشتن اطلاعات کافی و روش برخورد با این اختلال می تواند کمک بزرگی به رفع آن کند.

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان اختلال در روش معمولی سخن گفتن است و می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، برخی افراد چند حرف اول کلمه را تکرار می کنند و یا آن را می کشند. بعضی اوقات نیز توقف کامل صحبت و یا حذف تلفظ یک کلمه را شامل می شود. بعضی نیز صحبت خود را با صداهای نامتعارف قطع می کنند.

لکنت زبان می تواند در هر سنی رخ دهد اما بین کودکانی که در حالت یادگیری و جمله سازی هستند رایج تر است و بیشتر پسران دچار این اختلال می شوند. این اختلال معمولا بین 18 تا 24 ماهگی آغاز و تا 5سالگی دیده می شود. از هر 5 کودک یک نفر در مقطعی از زندگی دچار لکنت ناگهانی زبان شده و باعث نگرانی والدین می شود. از هر 20 کودک، یکی از آنها به مدت 6 ماه و یا بیشتر با این معضل روبه روست.

در سنین 6 تا 7 سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه می باشد به لحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی (Disorder)می باشند. گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته اند دچار لکنت زبان می شوند.

علل بروز لکنت زبان چیست؟

اضطراب کودکان، نگرانی، ترس ناشی از جروبحث والدین و ناامن بودن فضای تربیتی خانه از جمله علل روانشناختی لکنت ناگهانی زبان می باشد.

ژنتیک؛ در حدود 60 درصد از تمام کسانی که دچار لکنت زبان هستند در اقوام نزدیک شان افراد مبتلا به لکنت زبان وجود دارند.

مشکل در فرایندهای مغزی؛ این افراد در فرایند تکلم و در تعامل پیام های مغزی با ماهیچه ها و اندام های مورد نیاز در گفتار مشکل دارند.

عارضه های گفتاری و زبانی و تاخیرهای شناختی، سرعت زیاد حین تکلم و افزایش دامنه لغات در کودک نیز می تواند از دلایل عمده این مشکلات گفتاری باشد.

لکنت ناگهانی زبان در کودکان احتمالا به علل روانشناختی مانند ترس و وحشت به وجود می آید

چگونه به کودک کمک کنیم؟

راه های درمان لکنت زبان در کودکان

مراقب باشید در مواقعی که کودکتان با لکنت زبان صحبت می کند، دلیل این گونه صحبت کردن را از کودک نپرسید یعنی به او نگویید که «چرا این طوری صحبت می کنی؟»

اگر فرزندتان لکنت دارد باید بدانید، زمانی که عصبانی می شود نمی تواند احساسات و هیجانات خود را به صورت روشن و به درستی بیان کند در نتیجه داد می کشد. پس زمانی که عصبانی می شود، او را درک کنید، آرامش خود را حفظ کنید و از تذکر، تهدید، توهین و … استفاده نکنید.

از کودکتان نخواهید که همیشه دقیق و درست صحبت نماید.

کودکتان را مورد انتقاد قرار ندهید.

کودک را تصحیح نکنید.

وقتی کودک تمایلی به صحبت کردن ندارد او را وادار به صحبت کردن ننمایید.

بین صحبت کردن کودک صحبت هایش را قطع ننمایید.

به کودک نگویید که قبل از صحبت کردن فکر کند.

هنگام صحبت کردن با کودکتان به آرامی با وی صحبت کنید.

همه درخواست هایش را عملی نکنید.

مراقب باشید به خاطر مشکلات گفتاری او، تسلیم خواسته های غیر منطقی او نشوید.

محیطی لذت بخش و آرام برای صحبت کردن ایجاد کنید.

با توجه کامل به صحبت کردن با او بپردازید. به عنوان مثال هنگام شام او را در مکالمه خانوادگی دخالت دهید.

از روش صحبت کردن او انتقاد نکنید و به او برای صحبت کردن درست فشار نیاورید.

هنگامی که لکنت زبان شدت می گیرد از او نخواهید به صحبت با دیگران بپردازد. به جای آن بگذارید کاری را که نیاز به صحبت کردن ندارد انجام دهد.

فاقد این که بی حوصلگی نشان دهید به دقت به حرف های او توجه کنید. ارتباط چشمی داشته باشید.

از درست کردن و کامل کردن جملات او اجتناب کنید.

هرچند که عباراتی مانند «صبر کن و نفس عمیق بکش»، «یواش تر» به منظور کمک به اوست اما شاید باعث شود او حساس تر شود. از استفاده از این عبارات بپرهیزید.

والدین با آرام و شمرده صحبت کردن می توانند الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند.

لکنت ناگهانی زبان اغلب ناشی از یک واقعه ترسناک برای کودک است و لازم است کودک از محیط هایی که باعث وحشتش می شود دور نگهداشته شود.

از عنوان کردن این اختلال به کودک واهمه نداشته باشید. به سوال های او در این مورد به گونه ای پاسخ دهید تا او قبول کند که اختلال در گفتار امر عادی است و همه تا حدی در زندگی به آن دچار می شوند.

لکنت در همه کودکان به یک شکل نیست. در گروهی از کودکان لکنت همراه با اضطراب، فشارهای عصبی، تیک های جسمانی، تغییر حالات چهره و حتی گریه است و در گروهی دیگر، لکنت موجب ناتوانایی های شدید ارتباطی می شود.

توجه داشته باشید که اگر فرزندتان حتی بعد از دو سالگی نمی تواند حروف را به خوبی تلفظ کند، به طور مثال «ر» را «ل» تلفظ می کند، در تلفظ حروف مشکل دارد و لکنت زبان ندارد پس این اصطلاح را برای او به کار نبرید.

در صورت عدم بهبودی دارو برای درمان و گفتار درمانی کمک خواهد کرد. بدانید که گفتار درمانی سریعا جواب نمی دهد و نیازمند جلسات متعدد است پس زود خسته نشوید و ادامه دهید.

چه زمانی از پزشک و گفتاردرمانگر کمک بخواهیم؟

بروز لکنت ناگهانی زبان در کودکان باعث ایجاد نگرانی ها و ناراحتی های فراوانی در والدین می گردد. در اغلب کودکان مبتلا به لکنت زبان قبل از 5 سالگی لکنت زبان به خودی خود از بین می رود و نیاز به هیچگونه مداخلات درمانی مانند گفتار درمانی ندارد. اما اگر لکنت زبان مدام اتفاق می افتد و همراه با حرکات صورت و بدن است بهتر است که برای ارزیابی شرایط کودک به یک گفتار درمان مراجعه نمایید. مخصوصا اگر کودکتان 5 ساله شده و علایم زیر را از خود نشان می دهد:

وقتی تکرار کل کلمات یا جملات برای کودک سخت می شود.
وقتی کودک کلمات را بیشتر از قبل می کشد.
وقتی صحبت کردن برای کودک بسیار سخت و محدود می شود.
وقتی متوجه می شوید کشش بعضی از عضلات صورت بیشتر شده است.
وقتی کودک سعی می کند از موقعیت هایی که نیاز به حرف زدن دارد اجتناب کند.
وقتی کودک کلمه ای را از ترس لکنت زبان عوض می کند.
وقتی مشکلات زبانی دیگری نیز همراه با لکنت مشاهده نمایید.

.

منبع : hidoctor.ir