آکاایران: گاهی اوقات والدین با دیدن صحبت کردن کودکان در خلوت با خودشان نگران می شوند و فکر میکنند فرزندشان از نوعی مشکل روحی رنج می برد،در صورتیکه این تخیلات کودکانه قسمتی از رویاهای شیرین این دوران هستند.

نسرین ریاحی ، با بیان این مطلب، اظهارکرد: اکثر کودکان در روند رشدی خود بین سه تا پنج سالگی دوست خیالی دارند، با دوستان خود غذا می خورند، حرف می زنند و بازی می کنند، اما این موضوع به هیچ عنوان نگران کننده نیست و از برخی جهات هم مثبت تلقی می شود.

این کارشناس افزود: کودکانی که دوستان خیالی دارند بهتر از سایرین می توانند عواطف هم سن و سالان خود را درک کنند، دنیای اطراف خود را از زوایای مختلف ببینند، خلاق تر از سایر کودکان هستند و از لحاظ برخوردهای اجتماعی نیز سازگارترند، بنابراین وجود این موجودات خیالی هیچ تأثیر منفی در شکل گیری شخصیت فرزندان مان نخواهد گذاشت.

وی در این رابطه تصریح کرد: حضور دوست خیالی در زندگی کودک به مرور و با ورود به عرصه های اجتماعی از قبیل مدرسه کمرنگ می شود و با افزایش تعاملات اجتماعی از بین می رود، از این رو والدین فقط در یک مورد باید احساس خطر و دلواپسی کنند، آن هم زمانی است که فرزندشان حتی با افزایش سن از حضور در محافل اجتماعی امتناع کرده، به انزواطلبی علاقه نشان می دهد و همچنان به داشتن دوستان خیالی خود اصرار می ورزد.

ریاحی تأکید کرد: شکل گیری این حالت در فرزند یک خانواده نگران کننده است، چرا که می تواند علائمی از اختلال توهم به شمار رود. حتی در برخی موارد فرزند یک خانواده اذعان کرده که دوست خیالی اش به او دستوراتی می دهد و او را به انجام اعمالی هر چند ناخوشایند وادار می کند. در صورت مشاهده این علائم والدین موظف اند با یک کارشناس و روان درمان مشاوره کرده و برای درمان فرزندشان اقدام کنند

.

منبع : hidoctor.ir