آکاایران: بررسی نوین صورت گرفته نشان داده است که آلودگی هوا به نوزادان حتی پیش از تولد آسیب می رساند.محققان لندن وضعیت مادران در هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و سر و صدای ناشی از ترافیک در بخش های مختلف شهر را از سال 2006 تا سال 2010مورد محاسبه قرار دادند.

سپس اطلاعات مربوط به نوزادان متولد شده با وزن 540.365 را که در آن سالها از زنانی که در آن مناطق زندگی می کردند متولد شده بودند را جمع آوری کردند.

متوسط آلودگی محیط زیست 14 میکروگرم در هر متر مکعب pm2.5، (ذرات کوچکی که براحتی به کوچکترین راه های هوایی در ریه ها وارد می شوند)بود.محققان دریافتند که برای هر پنج میکروگرم در هر متر مکعب 2.5pm افزایش رخ می دهد وخطر کاهش وزن هنگام تولد 15 درصد افزایش می یابد.وزن کم هنگام تولد پیش بینی کننده ی افزایش خطر ابتلا به دیابت و بدنبال آن بیماری های قلبی و فشار خون می باشد.براساس مطالعه ی صورت گرفته درBMJ،هیچ تاثیری از سرو صدای ترافیک بر وزن کودک هنگام تولد یافت نشد.

آلودگی هوا و مرگ و میر کودکان

مطالعه ی صورت گرفته در دهه ی 1990 بطور منظم ارتباط بین آلودگی هوا و مرگ و میر نوزادن را مورد بررسی قرار داد.این مطالعات بطور گسترده تاثیرات بالقوه ی مرگ و میر ناشی از ذرات هوا که در دستگاه تنفسی نفوذ می کنند و به عنوان pm10(ذرات کمتر از 10 میکرون در قطر آیرودینامیکی) از آن نام برده شده متمرکز شده اند و اخیرا بررسی شده که pm2.5ذرات کوچکتری دارد که می توانند درون ریه نفوذ کنند.

اکثر یافته های این تحقیق نشان دادند که کودکانی که در مناطقی که سطوح بالایی از این ذرات در آن وجود دارد زندگی می کنند، در طول سال اول زندگی از احتمال خطر مرگ ومیر بالاتر بویژه بعلل تنفسی برخوردارند.این مطالعات علیرغم عدم توانایی در شناسایی ذرات جامد، همچنین قادر به تشخیص مکانسیم اثر آنها بر روی نوزادان و کودکان که با افراد بزرگسال متفاوت است نیز نبوده اند.

آلودگی و ایجاد آسم در کودکان

قرار گرفتن کودکان در معرض آلودگی هوا بسیار خطرناک است و سبب ایجاد نگرانی های بسیار می شود، زیرا سیستم ایمنی، تنفسی و ریه های آنان هنوز رشد نکرده و کامل نشده است.از این رو در معرض آلودگی هوا بودن برای کودکان بسیار خطرناک تر از بزرگسالان و یا افراد بالغ است.تحقیقات انجام شده در مدرسه ی هاروارد نشان می دهد که ذرات معلق در هوا باعث ایجاد آلودگی می شوند و تنفس این هوای آلوده باعث ورود ذرات معلق به داخل ریه شده و همچنین سبب بروز بیماری برونشیت می شود.

این مطالعات با بررسی بیماری برونشیت در کودکان مناطق مختلف نشان داده که کودکانی که درهوای آلوده زندگی می کنند، بیشتر از کودکان دیگر به این بیماری مبتلا می شوند.آلودگی هوا که ناشی از سوخت کربن و اتومبیل ها است و بیشتر در هوای آزاد وجود دارد، بسیار مخرب تر از آلودگی هوا در فضای بسته است.البته باید گفت امروزه آلودگی فضاهای بسته کم تر شده یا به صفر رسیده است.

اما آلودگی فضاهای باز به دلیل وجود وجود ذرات معلق و افزایش کارخانه ها و اتومبیل ها نسبت به گذشته بیشتر شده است. هر میزان فعالیت بدنی در هوای آلوده بیشتر باشد، تنفس تند تر انجام می شود و در نتیجه میزان جذب ذرات معلق نیز بیشتر خواهد شد. از آنجا که کودکان در بیرون از منزل و در هنگام راه رفتن تحرک بیشتری نسبت به افراد بالغ دارند، میزان جذب آلودگی هوا در آن ها به مراتب بیشتر از بزرگسالان است.

محققان دانشگاه ونکوور کانادا اعلام کردند که فاقد شک آلودگی هوا تاثیر زیادی در بروز بیماری آسم در کودکان دارد و آلودگی هوای ناشی از سوخت اتومبیل ها باعث افزایش میزان مرگ و میر در کودکان می شود.

آلودگی هوا و سقط جنین

گاز سمی مونواکسید کربن موجود در هوا در سه ماهه ی اول بارداری به راحتی از جفت عبور کرده و در صورت شدت زیاد مسمومیت به سقط جنین منجر می شود.آلاینده های هوا بیشمارند، اما منواکسید کربن یکی از خطرناکترین و مهمترین آنها به شمار می رود و این گاز در نتیجه ی سوخت ناقص مواد آلی ایجاد و مهمترین منابع تولیدکننده ی این گاز اگزوز اتومبیل ها، بخاری های گازی و نفتی است.

قدرت ترکیبی گاز مونواکسیدکربن با هموگلوبین خون 250 برابر بیشتر از اکسیژن بوده که علت سمی بودن این گاز است، به طوری که با وارد شدن این گاز به بدن، قدرت حمل اکسیژن از هموگلوبین خون گرفته می شود و اکسیژن مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز بسیار کم شده و منجر به مسمومیت وناراحتی می شود.

گازهای دیگری نظیر گاز کربنیک و بخار های اسیدی در هوا موجود هستند که با ایجاد اختلال در مجاری تنفسی موجب بروز سرفه و تنگی نفس در افراد می شوند. اما گاز مونواکسیدکربن مهم تر و برای بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار عوارض خطرناک تری را به دنبال دارد.

خطر سقط جنین در زنان باردار بیشتر در سه ماهه اول بارداری است و این امر نیز به شدت مسمومیت به آلودگی هوا، شرایط سلامتی کبد، قلب و مقاومت بدنی مادر بستگی دارد. مادران باردار باید در 8 هفته اول باداری بسیار مراقب باشند و خود را در معرض هوای آلوده قرار ندهند. در هفته های اول بادراری، مادران باردار باید در صورت امکان در هوای آلوده حضور پیدا نکنند و از منزل بیرون نیایند و در صورتی که ناگزیر به بیرون آمدن هستند، حتما از ماسک استفاده کنند.

در 8 هفته اول بارداری با توجه به این که در این مدت اندام های جنین شکل می گیرد، زنان باردار باید از مواجه شدن با مواد شیمیایی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خودداری نمایند.مواجه شدن با هوای آلوده به خصوص در 8 هفته اول ، احتمال بروز بیماری ها و نارسایی های قلبی و ایجاد مجموعه ای از بیماری ها و ناهنجاریهای اندامی را در جنین افزایش می دهد.

با توجه به این که در هفته های 8 تا 12 حاملگی، مغز جنین شروع به رشد و شکل گیری می کند و اختلال در رشد آن می تواند در ضریب هوشی و توانایی های مغزی جنین اثر بگذارد، از این رو به طور جدی به مادران باردار توصیه می شود، در این مدت نیز خود را در معرض هوای آلوده قرار ندهند.

مسمومیت در افراد مختلف به شرایط جسمانی و سلامتی آنها و همچنین به ماده، غلظت و شدت ماده ی سمی بستگی دارد و ممکن است مسمومیت در افراد مختلف با توجه به این عوامل خفیف یا شدید باشد. مسمومیت خفیف در افراد به صورت سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی و ضعف بروز می کند و در صورتی که مسمومیت به حالت شدید رخ دهد، بیمار دچار بی قراری، استفراغ و بیهوشی می شود و در شرایط حاد به صورت تشنج ظاهر می شود.

به طور کلی 12 هفته اول حاملگی دوران بسیار حساسی است و مادران باید بیشترین توجه را به سلامتی جنین نشان دهند، اما از هفته 16 به بعد میزان حساسیت نه این که از بین می رود، بلکه کمتر می شود; چون تا این زمان اندام های جنین، قلب و مغز او شکل گرفته است.در عین حال از هفته 16 به بعد حاملگی در شرایط بحرانی آلودگی هوا، مادران باردار باید از منزل بیرون نیایند، خود را معرض آلودگی هوا قرار ندهند و در صورتی که ناچار به بیرون آمدن هستند، از وسایل محافظتی همچون ماسک ها استفاده کنند.

تاثیرات آلودگی هوا روی کودکان

آلودگی هوا احتمال ناباروری را افزایش می دهد

همچنین احتمال ناباروری زنان را نیز افزایش می دهد، زنانی که بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار دارند نازایی در آنها بیشتر می شود و یا این که بیشتر دچار سقط جنین، زایمان زودرس، پاره شدن کیسه آب جنین، عدم رشد جنین، تولد نوزادانی با وزن کم و حتی بروز لب شکری (شکاف لب) در نوزادانشان می شوند.

رساندن هوای آزاد و پاک مهمترین اقدامی است که افراد در مسمومیت خفیف باید انجام دهند، زیرا هوای پاک 21 درصد اکسیژن دارد و همچنین بیمار را باید از شرایط و محیط آلوده دور کرد و مسمومیت خفیف با استنشاق هوای پاک رفع می شود.

در صورت بروز مسمومیت شدید، به طوری که بیمار دچار تشنج و بی هوشی شود، باید وی را به بیمارستان انتقال داد تا با اقدامات اختصاصی و تجویز اکسیژن بهبود یابد.در منازل نیز اگر رنگ شعله ی بخاری های گازی زرد باشد، امکان تولید گاز سمی وجود دارد و ممکن است با ایجاد خواب آلودگی افراد را مسموم کند و حتی در شرایط حاد به بیهوشی نیز منجر می شود.

عقب ماندگی رشد جنین بر اثر قرار گرفتن زن باردار در هوای آلوده

همانطور که پیش تر گفته شد زنان باردار باید حتی المقدور از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خودداری کنند. عدم رشد فکری جنین به طور قطع، وضعیت غیر عادی رشد در داخل رحم است که سقط شدن جنین را 10 برابر افزایش می دهد. گاز منوکسید کربن یکی از عواملی است که خطر عقب ماندگی رشد جنین را افزایش می دهد.

زمانی که گاز منوکسید کربن وارد بدن می شود، داخل خون شده و همراه با گردش خون وارد تمام قسمتهای بدن می شود و مانع از رسیدن اکسیژن به بدن می گردد. در زمان بارداری، گاز منوکسید کربن از جفت عبور کرده و مقدار اکسیژنی که به این قسمت داده می شود را کاهش می دهد و باعث فراهم شدن شرایط عقب افتادگی جنین می شود.

تاثیرات آلودگی هوا

ارتباط آلودگی هوا با اوتیسم

اوتیسم  نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. اما می تواند یکی از عوامل ابتلا جنین و نوزاد به اوتیسم را، آلودگی هوا دانست.

مطالعات نشان می دهد، آلودگی زیاد هوا در طول دوره بارداری، خطر اوتیسم را برای جنین به همراه خواهد داشت و حتی در نوزاد تازه متولد شده به ویژه نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند، خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می دهد. بعضی از دانشمندان بر این باور هستند، جنین زنان بارداری که در بزرگراه های شهرهای پرجمعیت زندگی می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به اوتیسم هستند.
در اینجا لازم است که یادآور شویم بسیاری از نوزادان سالم هستند که در شهرهای آلوده و پردود و دم با سلامتی کامل زندگی می کنند اما محض احتیاط بیشتر به مادران بارداری که در این مکانها زندگی می کنند توصیه می شود تا از حضور در اماکن پر تردد و آلوده خودداری کنند.

مصرف شیر به دفع آلودگی ها کمک می کند

مطالعات نشان داده که مصرف شیر تاثیرات مضر آلودگی هوا بر بدن را کاهش می دهد، زیرا شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم، خنثی کننده سموم است. به همین دلیل توصیه می شود، در شرایط آلودگی هوا جهت کاهش صدمات به دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهید.

در بدن انسان باکترهای مفیدی وجود دارند که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند. زمانی که میزان باکتری های مفید بر اثر ورود سرب و مواد آلاینده به بدن کم شود، عمل دفع هم با مشکل مواجه می شود و این مواد در بدن باقی می مانند. شیر به دلیل دارا بودن ماده ای فعال به نام ” پتوبیوتیک “، سطح این باکتری های مفید را در روده انسان تعادل می بخشد.

جهت مراقبت و حفظ سلامتی جنین و نوزاد، به مادران عزیز و خانم های باردار توصیه هایی ارائه شده است که رعایت آنها در طول این دوران الزامی می باشد.

1) از ایمنی اجاق گاز آشپزخانه، شومینه، بخاری های گازی اطمینان حاصل کنید. تمام آنها ممکن است یک نشتی کوچک دارا باشند.

2) اگزوز خودرو خود را معاینه کنید. ماشین را در پارکینگ و گاراژ دربسته روشن نکنید.

3) زمانی که در ترافیک گیر کرده اید، دستگاه تهویه خودرو را خاموش نگه دارید.

4) از پیاده روی در خیابان های پر رفت و آمد خودداری کنید.

5) از ماندن در اتاقی که پر از دود سیگار است، خودداری کنید.

6) در روزهایی که آلودگی هوا اعلام شده است، از منزل خارج نشوید.

7) در منزل خود سیستم تشخیص نشت گاز و گاز منوکسید کربن وصل کنید.

برگردان عرب زاده

.

منبع : hidoctor.ir