آکاایران: قنداق کردن نوزاد یکی از اعمالی بود که تا همین چند دهه گذشته همه مادران انجام می دادند و معتقد بودند که این امر برای سلامت فرزند مفید است. اما چند سالی است که اغلب مادران از قنداق کردن فرزندان خود خودداری می کنند که البته این امر به موجب برخی توصیه ها است. اما لازم است تا شما را با این فواید طلایی قنداق کردن نوزاد آشنا کنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

قنداق باعث می شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی شبیه به رحم مادر قرار می گیرد. علاوه بر این قنداق از دست و پا زدن بی دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، مانع می شود. همچنین کمک می کند تا نوزاد به یک باره از خواب نپرد. یک مورد دیگر هم که می توانم به آن اشاره کنم، این است که وقتی نوزاد را قنداق می کنید، در آغوش کشیدن او راحت می شود و به این ترتیب سر و بدن او را به سادگی می توانید کنترل کنید.
به گزارش بلاغ، محدثه انسی نژاد: همین چند وقت پیش بود که در صفحه یکی از مادرهای فعال و باذوقق اینستاگرام عکس های قنداق شده نوزادش را دیدم. عکس هایی که واکنش های زیادی از مادران را به دنبال داشت. درباره قنداق کردن نوزاد مزایا و معایبی ذکر شده است، این گزارش را بخوانید تا به شما ثابت شود که چرا لازم است کودکتان را قنداق کنید. زینب سادات، مادر همان کودکی که درباره اش برایتان گفتم، علاوه بر فواید این کار، برایتان از یک فوت کوزه گری مهم در قنداق کردن نوزاد می گوید. مادری که سه کودکش را در قنداق بزرگ کرده است.

قنداق باعث می شود، دست و پای نوزاد مدام حرکت نکند

زینب سادات درباره اینکه چه شد که تصمیم گرفت نوزادش را قنداق کند، می گوید:«از همان روزهای اول تولد فاطمه حورا متوجه شدم خیلی دست و پاهایش را تکان می دهد، چیزی که حتی در دوران جنینی هم مشخص بود! روزی که می خواستم از دخترم عکاسی کنم بعد از اینکه خیالم از بابت سیر بودنش راحت شد، با روغن کمی بدن اش را چرب کردم و در پارچه ٔ نرم و سفیدی که خریده بودم پیچیدمش. چیزی که فهمیدم این بود بود که یک فوت در روش قنداق کردن وجود دارد که من آن نکته را نمی دانستم و حالا با کلیپی که چند روز قبل یک عزیزی برایم فرستاده بود، آن را یاد گرفته بودم. کاری که من می کردم این بود که وقتی بچه را روی پارچه قرار می دادم، اول آن مثلث پایین را می آوردم روی پاهایش و بعد دستک چپ و راست را می پیچیدم. چیزی که در آن کلیپ دیدم و برای من نکته کنکوری داستان بود، این بود که اول باید یکی از دست های نی نی را به دام می انداختم! بعد مثلت را روی پاهایش پایین می آوردم و بعد دست دوم را می بستم. به این ترتیب دقیقا یک ساندویچ نی نی راحت الحقوم داشتم»

قنداق باعث می شود که نوزادتان راحت بخوابد

این مادر از فواید دیگر قنداق به خوابیدن به موقع اش اشاره می کند:«معمولا نوزادها در برابر قنداق شدن مقاومت می کنند، اما قنداق کردن باعث می شود که آنها دیگر دست ها و پاهایشان را تکان ندهند و راحت به خواب بروند. چیزی که برای ما بسیار جالب است، این است که دخترمان نسبت به قنداق شرطی شده، یعنی وقتی خواب اش می آید و کلافه است، همین که پارچه را دورش می پیچم و دست اول اش را می بندم، پلک هایش سنگین می شود»

فواید قنداق

نوزاد در قنداق احساس امنیت بیشتری می کند

زینب سادات درباره حس امنیتی که پس از قنداق شدن به نوزاد دست می دهد، می گوید:«قنداق باعث می شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی مثل قبل از تولد خود قرار می گیرد. علاوه بر این قنداق از دست و پا زدن بی دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، مانع می شود. همچنین کمک می کند تا نوزاد به یک باره از خواب نپرد. یک مورد دیگر هم که می توانم به آن اشاره کنم، این است که وقتی نوزاد را قنداق می کنید، در آغوش کشیدن او راحت می شود و به این ترتیب سر و بدن او را به سادگی می توانید کنترل کنید»

این مادر که تا به حال دو فرزند دیگر خود را هم با قنداق، بزرگ کرده در ادامه به نکات کنکوری این کار اشاره می کند:«اول اینکه از یک پارچه ٔ لطیف استفاده کنید و ترجیحا منعطف؛ یعنی وقتی دور نوزاد پارچه می پیچید، فرم بدن نوزاد را به خود بگیرد. پیدا کردن چنین پارچه ای راحت نیست، پس روی آن متمرکز نشوید. در طول تاریخ مادرهای زیادی با پارچه های معمولی بچه های شان را قنداق کردند و موفق هم بودند. نکته دوم اینکه برای نگه داشتن دست و پای نوزاد حتما از یک نفر کمک بگیرید. اگر نوزاد شما با پستانک آرام می شود و دست و پا نمی زند، از این وسیله کمک بگیرید. سومین نکته اینکه نیازی نیست حتما پاهای نوزاد را هم محکم ببندید. اغلب بچه ها همین که دست های شان بسته باشد، آرام می شوند. چهارم اینکه قنداق را می توانید روی لباس هم ببندید و نکته آخر اینکه یادتان باشد ما در این روش مثل روش سنتی از بند قنداق استفاده نمی کنیم و فقط از پارچه استفاده می کنیم. البته می توانید برای قنداق کردن، فقط نوزاد را پوشک کنید و بعد پارچه را دورش بپیچید»

هر چیز سنتی ای الزاما بد نیست

او با گلایه از این طرز تفکر که هر چه به سنت ما بر می گردد را اشتباه و هر چیزی که به غرب بر می گردد را درست می داند، می گوید:«متاسفانه این باور در جامعه ٔ نوین شرقی وجود دارد که هر چه به سنت ما برمی گردد اشتباه است و هر چه به غرب متصل باشد، درست است. یک مادری برای من پیام گذاشته بود:«مگر عهد قجر است که بچه را قنداق می کنید؟». برایش نوشتم:«شما یک سرچ کوچک بفرمایید، ببینید تمام پیج های خارجی پر از نوزادهای قنداق شده است». گفت:«پس من هم حتما روی نوزادم امتحانش می کنم» تا این حد غربزدگی بیداد می کند!

قنداق کردن کودک

توصیه های بزرگترها را دخالت در امور بچه هایمان ندانیم

در پایان این مادر که تجربه بزرگ کردن دو بچه دیگر را هم از سرگذرانده به مادرهای جوان توصیه کرد، حتما از تجربه های بزرگترها در روند تربیت کودکشان استفاده کنند:«توصیه ام به مادرهای جوان این است که با بزرگترها لجبازی نکنند و توصیه های آنها را بشنوند. مدام نگویند در کار ما دخالت نکن. اگر بخواهند همه چیز را خودشان تجربه کنند، فقط وقت شان را تلف کرده اند. تجربه ٔ مادر های واقعی خیلی عملی تر و حتی علمی تر از چیزی است که در کتاب ها دنبال آن می گردند».

تجربه بیست و چند سال پیش یک مادر را امسال از زبان کارمند بهداشت شنیدم

او یک مثال جالب درباره اعتماد به تجربه مادران قدیمی هم می آورد:«به عنوان مثال یک مادری برایم می گفت:«همه چهار بچه من با اسهال دندان در آوردند و من می دانستم که اسهال علامت دندان در آوردن آنهاست، ولی دکتر این نکته را قبول نمی کرد و می گفت هیچ ربطی به این مسئله ندارد» آخرین باری که من دخترم را برای واکسن به بهداشت بردم. کارمندشان داشت به مادری می گفت:«ممکن است کودک شما وقت دندان در آوردن دچار اسهال شود و از این بابت نگران نشوید» یعنی من تجربه ٔ بیست و چند سال پیش آن مادر را حالا داشتم از زبان یک کارمند بهداشت می شنیدم».

.

منبع : hidoctor.ir