آکاایران: شکاف لب و کام،یکی از نقص های مادر زادی

آکاایران: یکی از نقص های مادر زادی که شایع هم میباشد شکاف لب و کام است.این نقص مادر زادی زمان تولد نوزاد مشخص میشود و بعضی نوزادان دچار آن هستند.بر اساس گفته دکتر مهرداد معمار زاده،در ایران 1 نفر از هر هفتصد نفر به شکاف لب و کام ابتلا پیدا میکند که 2/3 آن ها دختران هستند و پسران کمتر از دختران دچار این بیماری میشوند.

دکتر مهرداد معمار زاده ،رییس بیمارستان امام حسین اصفهان، افزود: نوزادی که به بیماری شکاف لب و کام مبتلا است از لحظه تولد تا سن 16 سالگی نیاز به حمایت دارد و باید زیر نظر پزشکان گروهی، درمان خود را ادامه دهد.

وی ادامه داد: روزانه بیش از 25 بیمار از سراسر کشور برای درمان به این مرکز مراجعه می کنند و روزانه 3 نفراز این بیماران تحت عمل جراحی قرار می گیرند .

دکترمهرداد حسین پور جراح اطفال نیرگفت: در زمانهای گذشته ا این بیماری به بیماری غیر قابل درمان مطرح بوده ولی اکنون به جمع بیماری های قابل درمان پیوسته است.

دکتر محمد امید فوق تخصص جراحی نوزادان و کودکان هم با اشاره به این که معمولادر سونو گرافی بارداری مشخص می شود که نوزاد دچار بیماری شکاف لب و کام است گفت: سقط این نوع نوزادان در ممنوع است و نوزادی که بدنیا آمد تحت عمل جراحی قرار می گیرد و می تواند سلامتی خود را بدست آورد.

.

منبع : hidoctor.ir