آکاایران: مادران در زمان شیر دادن بدانند!

از همان روزی که شیر دادن به نوزادتان را شروع می کنید، توصیه های ریز و درشت اطرافیان به سمت تان سرازیر می شوند، توصیه هایی که بسیاری از آنها با حقیقت فاصله زیادی دارند.

هر وقت گریه کرد، دلش شیر می خواهد

اگر چند روز یا چند هفته است که صاحب فرزند شده اید، به محض گریه کردن نوزادتان به او شیر ندهید. اینکه فرزند شما با اشتیاق شیرتان را می خورد، همیشه نشانه نیاز او به تغذیه نیست. بچه ها در هفته های اول تولد، با مکیدن پستان مادر یا حتی پستانک آرام می شوند و از گریه کردن دست برمی دارند؛ درواقع آنها با مکیدن در لحظه هایی که به خاطر درد یا اضطراب ناآرام شده اند، آرامش می گیرند. پس با اشتیاق مکیدن نوزادتان را همیشه به عنوان نشانه گرسنه بودن تفسیر نکنید و با بی موقع تغذیه کردنش برای او مشکلات گوارشی ایجاد نکنید.

وقتی شیر نمی خورد یعنی سیر است

نوزاد در هفته های اول، در همه لحظات گرسنگی اش این نیاز را به شما اعلام نمی کند. در روزهای اول برخی نوزادان اگر با تلاش والدین شان برای به موقع شیر خوردن در میانه شب بیدار نشوند، ممکن است نیازشان به تغذیه را اعلام نکنند و دچار افت قندخون شوند. اگر نوزاد چند روزه شما حدودا هر دو ساعت یک بار به اندازه نیازش شیر نمی خورد، می توانید کف دستش را ماساژ دهید تا واکنش مکیدن را در او تقویت کنید. ماساژ چانه هم می تواند چنین تاثیری را بر فرزند شما بگذارد و میلش به شیر خوردن را بیشتر کند.

هر چیزی بخورد، بدنش به آن عادت می کند

اگر به شما گفته اند که نوزادتان به مواد غذایی خاصی آلرژی دارد، در صورتی که او را از شیر خود تغذیه می کنید، باید از مصرف آن مواد پرهیز کنید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، مصرف بیشتر یک ماده غذایی و به قول آنها عادت به خوردن آن، باعث از بین رفتن آلرژی نمی شود. شما باید پیش از خوردن این مواد، با کمک متخصص از برطرف شدن آلرژی فرزندتان مطمئن شوید و با چنین درمان اشتباهی برای او مشکلات بیشتر ایجاد نکنید.

نوزادتان را بغل نکنید، بغلی می شود

اگر می خواهید تربیت کودک تان را از همان هفته ها و ماه های اول شروع کنید و با درآغوش نکشیدنش او را لوس بار نیاورید، باید بگوییم در اشتباهید. نوزادان در ابتدای تولد به هیچ چیز به اندازه درآغوش گرفته شدن نیاز ندارند. بررسی های مختلف نشان داده که یک آغوش گرم حتی می تواند رشد آنها را بهتر و از بیمار شدن شان جلوگیری کند.

شیری که در سینه مانده را دور بریزید؛ فاسد است

امروز فرزندتان کم اشتها بوده و باعث ماندن شیر در سینه تان شده؟ به شما می گویند نباید او را به خوردن شیر مانده وادار کنید چون مسموم است؟ چنین تصوری کاملا اشتباه است. شیر در سینه مانده به هیچ عنوان مسموم و دور ریختنی نیست، بلکه تنها باعث به درد آمدن سینه شما می شود و خطر احتقان شیر و بدحال شدن خودتان را ایجاد می کند. پس به محض اینکه فرزندتان به شیر خوردن میل یافت کرد، به او اجازه دهید این شیر حبس شده را بیرون بکشد و خطر حبس شدن شیر در سینه را از شما دور کند.

قبل از شیر دادن پستان را با صابون بشویید

اگر قبل از هر بار شیر دادن خودتان را مجبور به دوش گرفتن یا شستن پستان با صابون کنید، خطر ترک خوردن پستان های تان به خاطر خشکی پوست از این هم بیشتر می شود. شیر شما از پس ضدعفونی کردن پستان تان برمی آید پس بیهوده از صابون کمک نگیرید و کار را سخت نکنید. همین که شما هر روز یک بار دوش بگیرید و یکی، دو بار هم با آب پستانی که احتمالا به شیر آغشته شده است را بشویید، می توانید از پاک بودن آن و بی خطر بودنش برای فرزندتان مطمئن شوید.

پستان کوچک شیر کافی تولید نمی کند

اگر به خاطر کوچک بودن پستان تان به شما گفته اند که باید نوزادتان را با شیرخشک کمکی تغذیه کنید، به حرف های شان گوش نکنید. میزان شیری که بدن شما تولید می کند هیچ ارتباطی به اندازه پستان ها ندارد . اگر در روزهای اول شیردهی، درمورد کافی بودن آن برای نوزادتان مطمئن نیستید، عجله نکنید. هر چه فرزندتان بیشتر و با قدرت تر شیر را بمکد، تولید آن در بدن تان بیشتر می شود.

برجستگی های روی سینه نشانه شیرهای حبس شده است

کافی است فرزندتان چند ساعتی از شیر خوردن سر باز بزند تا سر و کله برجستگی هایی در سینه و زیر بغل شما پیدا شود. اما اینکه برجستگی ها شیر های حبس شده باشند، خوشبینانه ترین فرضی است که می توانید به ذهن تان راه دهید. گاهی کیست های خوش خیم و گاهی هم توده های سرطانی می توانند خود را با چنین ظاهری نشان دهند. پس در صورتی که می بینید مدتی است در گوشه ای از سینه یا زیر بغل تان برجستگی سمجی جا خوش کرده، حتما با پزشک تان درمورد دلایل ایجادش صحبت کنید و برای خلاص شدن از آن با دستور پزشک راهی را انتخاب کنید.

غذا خوردن بر شیر خوردن اولویت دارد

اگر فرزندتان تازگی ها با دستور پزشک غذاهایی را امتحان می کند، نباید بی خیال شیر دادن به او شوید. تغذیه اصلی بچه ها در 6ماهه اول شیر است و حتی اگر بعد از چهار ماهگی به مرور خوراکی های مکملی به آنها توصیه شود، باز هم نباید از شیر دادن به آنها پرهیز کرد. گذشته از این فرزند شما باید تا 2سالگی یا 18ماهگی باتوجه به دستور پزشک شیر بخورد و حتی اگر وقت غذا خوردن حسابی خوش اشتها باشد، نمی توانید شیر را از رژیم غذایی او حذف کنید.

من می توانم احساساتم را از او پنهان کنم

شما با شیر دادن به نوزادتان تنها آنچه می خورید را به او منتقل نمی کنید، بلکه احساسات تان را هم به او انتقال می دهید. شما از طریق شیر دادن می توانید فرزندتان را غرق در آرامش کنید یا اینکه او را مضطرب و آشفته کنید. پس اگر با یک شیر خوار طرف هستید، به توانایی تان در پنهان کردن احساسات خود اعتماد نکنید و راهی برای رسیدن به آرامش واقعی پیدا کنید.

شیر مادر همیشه بهترین انتخاب است

در اینکه نوزادان با خوردن شیر مادر فایده های فراوانی می برند، شکی نیست. بررسی ها نشان می دهند که بسیاری از بیماری های جسمی و روانی کمتر سراغ شیرمادرخورده ها می رود اما همه اینها نمی تواند به این معنی باشد که در هر شرایطی باید نوزاد را با شیر خودتان تغذیه کنید. اگر پزشک تان به شما گفته که به خاطر سلامت تان باید نوزادتان را شیرخشک خور کنید یا اینکه متخصص اطفال می گوید مصرف شیر شما مشکلاتی را برای سلامت کودک تان ایجاد کرده، بهتر است سراغ راه جایگزینی برای تغذیه فرزندتان بروید.

مجله سیب سبز
.

منبع : hidoctor.ir