آکاایران: روش های درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی برای گروه های سنی کودکان و نوزادان متفاوت است و با توجه با سن کودک، باید به روش درمانی پرداخت. در این مقاله ۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان برای نوزادان تازه متولد شده، نوزادان ۹ ماهه و کودکان بیشتر از یک سال بیان شده است.


ستاره | سرویس مادر و کودک -
 روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها، در خانه برای درمان سرماخوردگی و سرفه کودک خود استفاده کنید. بهتر است به جای روش‌های پزشکی از درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان بهره بگیرید. در این مقاله به ۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی پرداخته‌ایم.


در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • انواع سرفه در کودکان 
 • درمان خانگی سرفه در نوزادان تازه متولد شده
 • درمان خانگی سرفه در نوزادان ۹ ماهه
 • درمان خانگی سرفه کودکان بیشتر از یک سال
 • درمان های عمومی برای سرفه تمامی گروه های سنی
 • بایدها و نبایدها

انواع سرفه و سرماخوردگی در کودکان 

دو نوع سرماخوردگی و سرفه وجود دارد:

 • مرطوب
 • خشک

در سرفه مرطوب در ناحیه گلو و بینی خلط وجود دارد. در حالی که سرفه خشک کودکان فاقد خلط است. درمان سرفه خشک کودکان  با درمان برای سرفه خلط دار، گاهی اوقات متفاوت است. لازم است پیش از ارائه یک راه درمان برای آن‌ها، ابتدا نوع سرفه و سرماخوردگی نوزاد و کودک تشخیص داده شود.

سرماخوردگی و سرفه از طریق غذا، هوا و تماس بدنی با شخص مبتلا قابل انتقال است. از طرف دیگر آب و هوای سرد، باعث عفونت و بیماری در نوزادان و کودکان نمی‌شود. بنابراین، اولین و مهمترین کار رعایت موازین بهداشتی و شستشوی مرتب دست‌هاست. اگر کودک شما سرماخوردگی یا سرفه داشت، قبل از درمان‌های شیمیایی و پزشکی، درمان خانگی را تجربه کنید.

توجه داشته باشید با رشد کودکان، سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و سیستم تنفسی نیز رشد می‌کند. درمان خانگی سرفه کودکان برای نوزادان تازه متولد شده و کودکان یکساله، یکسان نیست ولی مصرف بعضی از داروها و روش‌های درمانی خانگی از سن نوزادی تا بزرگسالی برای همه امکان پذیر است.

درمان خانگی سرفه در نوزادان تازه متولد شده

۱- شیر مادر

هیچ درمانی، بالاتر از غذای طبیعی یک انسان تازه متولد شده یعنی شیر مادر نیست. شیر مادر به عنوان یک درمان خانگی سرفه کودکان و برای هر گونه عفونت تا شش ماهگی موثر است. تغذیه منظم با شیر مادر به راحتی به درمان نوزاد کمک می‌کند. کودک در زمان خوردن شیر مادر، هیچ چیز دیگری جز آغوش مادرش را حس نکرده و احساس آسایش و آرامش می‌کند.

۲- قطره بینی

قطره‌های بینی بسیار مناسب برای نوزادانی است که دچار گرفتگی بینی شده‌اند. متخصص اطفال شما را برای استفاده از قطره بینی مناسب برای کودکتان راهنمایی خواهد کرد. اما می‌توانید قطره‌های سالین را به روش زیر در خانه خود تهیه کرده و در موارد اضطراری از آن برای کودک خود استفاده کنید:

½ قاشق چایخوری نمک و ۸ قاشق چایخوری آب گرم جوشیده را در یک کاسه تمیز و استریل شده مخلوط کنید، بدین صورت شما در خانه قطره‌ی سالین خواهید داشت. توجه کنید سر نوزاد را کج نگه دارید تا میزان هدر رفت قطره را کاهش دهید. دقت کنید، فقط در صورت اضطرار از محلول قطره‌های سالین خانگی استفاده کنید، زیرا این محلول‌ها به هر حال مستعد حضور باکتری‌ها هستند.

۳- آسپیراتور (تمیز کننده) بینی

اگر کودک شما از گرفتگی شدید بینی رنج می‌برد، می‌توانید با یک تمیز کننده بینی به باز کردن مجاری بینی او کمک کنید. از آنجایی که نوزادان زود برای عطسه تحریک نمی‌شوند، دستگاه‌های تمیز کننده بینی فاقد تحریک و یا آسیب رساندن به نوزاد، خلط‌ها را از بینی خارج می‌کند.

۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان


۴- درمان خانگی سرفه کودکان با زردچوبه

از قرن‌‌ها پیش زردچوبه یک روش درمانی قوی به حساب می‌آمده‌است. حتی امروزه این عنصر مهم در داروهای هندی استفاده می‌شود. کمی زردچوبه را با کمی آب گرم مخلوط کنید تا یک خمیر صاف ایجاد شود. آن را در نواحی سینه، پیشانی و کف پاها قرار دهید، بعد از مدتی آن را بشویید. گرمای زردچوبه به رقیق کردن مخاط و خروج آنها کمک می‌کند.

۵- ماساژ روغن گرم خردل

یک فنجان روغن خردل را با دو فنجان سیر و کمی تخم سیاهدانه گرم کنید. سپس آن را در پاهای کودک، قفسه سینه، پشت و کف دستان کودک ماساژ دهید.

۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان


درمان خانگی سرفه در نوزادان ۹ ماهه

۶- ترکیب شکر زرد، زیره سبز، فلفل سیاه و آب گرم

شکر زرد، زیره سبز، فلفل سیاه و آب گرم را مخلوط کنید. این مخلوط سرماخوردگی، سرفه و گلودرد را آرام می‌کند.

برای تهیه این مخلوط ۱ تا ۲ قاشق چایخوری شکر زرد، ۱ تا ۲ قاشق چایخوری فلفل سیاه، کمی زیره سبز و یک فنجان آب را مخلوط می‌کنیم و اجازه می‌دهیم آب به جوش بیاید. اجازه دهید آب خنک شود و سپس آن از صافی عبور دهید. بیش از دو قاشق چای خوری از این نوشیدنی را به کودک ندهید. زردچوبه و فلفل در مقدار کم برای کودک مشکلی ایجاد نمی‌کند.

۷- ماساژ با روغن نارگیل

برای تهیه این ترکیب از روغن نارگیل برای نوزادان، ۱/۲ فنجان روغن نارگیل، یک پیاز سفید، ۲ تا ۳ برگ ریحان، یک ساقه فوفل (نخل هندی) لازم دارید. روغن نارگیل را حرارت داده و مواد دیگر را به آن اضافه کنید. هنگامی که مواد تشکیل دهنده به اندازه کافی گرم شد، اجاق گاز را خاموش کنید و اجازه دهید که محلول سرد شود. سپس آن را در قفسه سینه کودک، پشت پا‌ها و کف دستان او بمالید و ماساژ دهید.

توجه کنید که اگرچه در شیوه معمول به این مخلوط، کافور هم اضافه می‌کنند، ولی بهتر است کافور برای کودکان زیر دو سال استفاده نشود. تحقیقات نشان می‌دهد که کافور، بیش از حد قوی و تند است و باعث ایجاد مخاط بیشتر خواهد شد.

درمان خانگی سرفه کودکان بیشتر از یک سال

۸- ترکیبات عسل

از مصرف عسل برای نوزادان کمتر از یک سال خودداری کنید زیرا برای آنها مضر است. کودکان زیر یک سال ظرفیت گوارشی برای هضم کردن ذرات عسل خام را ندارند، ولی هنگامی که به سن بالای ۱۲ ماهگی می‌رسند، ظرفیت گوارشی کافی برای هضم عسل را پیدا می‌کنند. عسل یک منبع عالی برای مبارزه با میکروب‌های سرماخوردگی و سرفه است و یک روش درمان خانگی سرفه کودکان بیشتر از یک سال به حساب می‌آید. عسل را می‌توان با فلفل، زنجبیل خشک و آب لیمو ترکیب کرد.

۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان

 • عسل و فلفل: کمی فلفل پودر شده را به یک قاشق عسل اضافه کنید و در فواصل منظم به کودک بدهید. این مخلوط برای سرماخوردگی و سرفه مناسب است.
 • عسل و زنجبیل خشک: کمی پودر زنجبیل خشک با یک قاشق غذاخوری عسل یک روش درمان خانگی سرفه برای کودکان است.
 • لیمو و عسل: یک لیمو را فشار دهید و داخل یک لیوان آب بریزید و عسل را هم به آن اضافه کنید. این یک شربت خوشمزه است و معمولاً با لذت مصرف می‌شود. همچنین سرفه و سرماخوردگی را از بین می‌برد. هر روز صبح، ظهر و عصر یک قاشق چای خوری از این شربت را به کودک خود بدهید. حتی می‌توانید از آن بیش از سه بار در روز نیز مصرف کنید. این یک روش درمان خانگی سرفه کودکان و بزرگسالان و رفع گرفتگی بینی آنهاست.

۹- شیر زردچوبه

شیر زردچوبه برای درمان خانگی سرفه کودکان مخصوصاً سرفه‌های خشک بسیار خوب است. یک لیوان شیر با کمی زردچوبه را در شب به کودک خود بدهید. حتی می‌توانید کمی شکر زرد برای شیرین شدن به آن اضافه کنید. شیر زردچوبه، یک میان وعده پر از مواد مغذی است.

۱۰- سوپ

سوپ می‌تواند یک غذای مکمل عالی برای کودکان باشد که انواع سرماخوردگی و سرفه را از بین می‌برد.

۱۱- آب میوه های دارای ویتامین C

اگر کودک شما گلودرد ندارد و فقط سرفه می‌کند، به او به طور منظم آب میوه‌های حاوی ویتامین C مانند لیمو، پرتقال یا آملا (انگور فرنگی هندی) بدهید. ویتامین C با میکروب‌های سرماخوردگی مبارزه می‌کند.

۱۲- قهوه خشک زنجبیل

قهوه‌ای در کار نیست! البته شما می‌توانید برای بزرگسالان قهوه را نیز به مواد تشکیل دهنده این نوشیدنی اضافه کنید اما برای نوزادان، نباید از قهوه استفاده کنید. این یک نوشیدنی سنتی از کرالا (ایالتی در جنوب هند) است که همه عناصر ضد سرماخوردگی و سرفه را دارد.

برای تهیه نوشیدنی قهوه خشک زنجبیل، به این مواد احتیاج دارید:

 • زنجبیل خشک به اندازه یک قطعه یک اینچی
 • ۶ تا ۷ برگ ریحان
 • ۲ عدد فلفل
 • شکر زرد یک قاشق غذاخوری (یا بیشتر اگر می‌خواهید شیرین‌تر باشد)
 • آب یک فنجان

زنجبیل خشک و فلفل قرمز را خرد کنید. آب را با شکر زرد به جوش بیاورید و زنجبیل خشک و فلفل قرمز را اضافه کنید. سپس برگ‌های ریحان را اضافه کنید. اجازه دهید کمی بجوشد و سپس آن را خاموش کنید. مخلوط را از صافی عبور دهید و جوشانده را پس از خنک شدن، به کودک بدهید.

۱۳- غرغره کردن

گلوشویی یا غرغره کردن دو یا سه بار در روز، به درمان خانگی سرفه کودکان و گلو درد کمک می‌کند. با تکرار منظم این کار، سریعاً نتیجه را مشاهده خواهید کرد.

درمان های عمومی برای سرفه تمامی گروه های سنی

۱۴- درمان خانگی سرفه کودکان با بخار

بخارآب یک روش طبیعی برای کمک به آرام شدن و باز شدن گرفتگی بینی نوزاد است. حمام را داغ کنید و پس از بستن آب، نوزاد را به داخل حمام ببرید. ممکن است بخار برای شما ملایم باشد، اما برای نوزاد مناسب است. از این روش می‌توانید کودکان بزرگتر نیز استفاده کنید. در لگن و یا وان از آب جوش استفاده نکنید، زیرا می‌تواند خطرناک باشد.

۱۵- وضعیت قرارگیری سر

بالا گرفتن سر نوزاد، به جریان منظم تنفس و بسته نشدن بینی با خلط‌های مجاری تنفسی کمک می‌کند.

۱۶- پماد مسکن Vicks

توصیه می‌شود از این پماد برای نوزادان زیر دو سال استفاده نکنید. مواد تشکیل دهنده این پماد برای نوزادان حساسیت ایجاد کرده و بدین ترتیب بدن را مجبور به تولید بیشتر خلط برای محافظت می‌کند و نوزاد نه تنها بهبود نمی‌یابد، بلکه بدتر هم می‌شود. ولی برای کودکان بیش از دو سال، می‌توان استفاده کرد. این پماد را بر کف پاها، قفسه سینه و پشت کودک بمالید. از استفاده بیش از حد آن خودداری کنید. مصرف آن در شب می‌تواند به خواب عمیق کودک کمک کند.

۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان۲۰ روش درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی آنان


۱۷- آب و نوشیدنی ها

اگر کودک شما بیش از شش ماه دارد، می‌توانید آب آشامیدنی و نوشیدنی به او بدهید، ولی اطمینان حاصل کنید که نوشیدنی‌های کودک در فواصل منظم به کودک داده شود. آب را با یک قاشق دانه زنیان یا زیره سبز یا برگ‌های ریحان بجوشانید. این آب را از صافی عبور داده و اجازه دهید خنک شود و سپس به کودک بدهید.

۱۸- لباس مناسب

دمای محیط می‌تواند زمینه را برای ابتلا به سرماخوردگی و یا سرفه ایجاد کند. اگر کودک فقط سرماخورده است و سرفه دارد، توصیه می‌شود که او را گرم و راحت نگه دارید. اما برای نوزادان و کودکانی که تب دارند، دمای محیط اتاق را بالا نبرید. لباس‌های نازک و روشن به کاهش درجه حرارت بدن کودک کمک می‌کند.

۱۹- جلوگیری از کاهش آب بدن کودک

به کودک خود آب گرم، شیر مادر و مایعات دیگر بدهید. ممکن است کودک در سنی باشد که نتوان به او غذاهای جامد و سایر نوشیدنی‌ها را داد ولی می‌توانید در این مرحله شیر مادر را جایگزین کنید. مایعات به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می‌کند.

۲۰- عدم استرس

به کودک خود تنش وارد نکنید. گاهی پدر و مادر ناخودآگاه منجر به ایجاد استرس در کودک می‌شوند. اگر کودک بخواهد کاری انجام دهد، لطفاً به او سخت نگیرید. همچنین او را مجبور به خوردن غذایی که دوست ندارند، نکنید؛ می‌توانید آن را با برخی سوپ‌ها یا مایعات یا میوه‌های دیگر جایگزین کنید. هدف این است که کالری کافی در روز داشته باشد. اگر کودک دچار استرس شود، بهبودی او زمان بیشتری طول می‌کشد.


بیشتر بخوانید: چگونه استرس کودکان را کاهش دهیم؟


برخی از بایدها و نبایدها

 • به یاد داشته باشید که برای درمان خانگی سرفه کودکان، سن کودک را در نظر بگیرید.
 • سرماخوردگی یا سرفه را نادیده نگیرید این ممکن است منجر به یک مسئله جدی مانند پنومونی (عفونت ریوی) شود.
 • هنگامی که گریه کودک قطع نمی‌شود، نگران نباشید و یا استرس نگیرید.
 • برای درمان خانگی سرفه کودکان و سرماخوردگی در شب، آمادگی کافی داشته باشید.
 • اگر متوجه چیزی غیر معمول مانند خلط‌های سبز رنگ شدید، سریعاً با متخصص اطفال مشورت کنید.
 • تب بالا را نادیده نگیرید و بلافاصله با دکتر کودک خود مشورت کنید.
 • به یاد داشته باشید از موادی برای درمان استفاده کنید که کودک به آن حساسیت ندارد.
 • هیچ مایع و یا نوشیدنی را که سردتر از دمای اتاق است، به کودک ندهید.

سخن آخر ستاره با پدر و مادرها ...

توجه داشته باشید که چه روش درمان خانگی سرفه کودکان، برای فرزند شما موثرتر است و اگر روشی باعث بهبود جزئی کودک شما شد، آن را ادامه دهید. دقت داشته باشید اگر یک روش درمانی باعث ایجاد خلط‌های بیشتر شد (اگر درمان برای نوزاد خیلی قوی باشد، این اتفاق می‌افتد) از آن اجتناب کنید.

اگر سرماخوردگی یا سرفه بیش از یک هفته باقی بماند، نیاز است تا کودک حتما توسط یک پزشک متخصص اطفال معاینه شود و پزشک مطمئن شود که به غیر از سرماخوردگی مسئله جدی دیگری موجود نیست.

 به یاد داشته باشید، که کودکان به علت عدم تکامل سیستم ایمنی بدن و سیستم تنفسی مستعد ابتلا به سرماخوردگی و سرفه هستند. کودکان در حال رشد هستند و دیده شده یک کودک، در طول یک سال ۶ تا ۱۲ بار مبتلا به سرماخوردگی شود. شما والدین می‌توانید با درمان خانگی سرفه کودکان و در صورت لزوم مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای تجویز شده به کودک خود کمک کنید.
برگرفته از: parenting.firstcry

.

منبع : setare.com