آکاایران: دلایل عمده مکیدن انگشتان دست

اگر در دوران نوزادی فکری به حال مکیدن انگشت در نوزادمان را نکنیم این به یک عادت تبدیل می شود.
مومن زاده متخصص اطفال  در خصوص مکیدن شصت در نوزادان گفت: مکیدن شصت یکی از عادات طبیعی در نوزادان است اما اگر این عمل تا بعد از سن ۳ سالگی ادامه یابد، باید جدی گرفته شود زیرا موجب مشکلات متعددی از جمله بیماری های عفونی، تغییر در شکل فک، دهان و آرواره ها و هم چنین تنگی سوراخ بینی می شود.

وی افزود: عموماً نوزاد زمانی مبادرت به مکیدن انگشت خود می کند که با استرس، اضطراب، ناآرامی، خستگی و گرسنگی مواجه باشد. لذا مکیدن انگشت طبیعی ترین پاسخ کودک در هنگام رویارویی با اضطراب، مشکلات، فشارهای روانی و هیجانی است.

این متخصص اطفال درباره ی مشکلاتی که برای نوزاد در اثر جدی نگرفتن مکیدن انگشت ایجاد می گردد، عنوان کرد: مکیدن انگشت در نوزادان علاوه بر مشکلات ذکر شده موجب نارسایی های کلامی مثل اختلال در جویدن، تلفظ برخی حروف الفبا، نوک زبانی حرف زدن و اختلالات گفتاری مثل لکنت زبان و خُرخُر کردن و باز ماندن دهان در کودک می گردد که علت آن به هم ریختگی شکل صورت و آواره ها در اثر مکیدن انگشت است.

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی مکیدن انگشت توسط کودک و استفاده از پستانک ها و گول زنگ ها را ممنوع کرده است ولی از آنجایی که این کار موجب ناآرامی و بی قراری نوزاد می شود توصیه می کنیم که یا از پستانک های ارتودنسی استفاده شود و یا مکیدن انگشت ولی باید نظارت کافی برای رعایت بهداشت به وسیله والدین صورت گیرد تا آسیب کمتری به نوزاد وارد شود.

مومن زاده در پایان گفت: همان طور که بزرگسالان برای شناسایی اشیاء آن را لمس می کنند، نوزادان هم برای شناسایی اشیاء آن را داخل دهان خود قرار می دهند بنابراین باید مراقب ورود آلودگی ها و عفونت ها به بدن نوزاد باشیم.

باشگاه خبرنگاران جوان

.

منبع : hidoctor.ir