آکاایران: 8 علت رویت خون در مدفوع نوزاد

آکاایران: چه چیزی باعث تشکیل خون در مدفوع نوزاد می شود؟

در بسیاری از موارد دلیل وجود خون در مدفوع نوزاد مشخص نیست. اگر نوزاد با وجود خون در مدفوع به خوبی رشد می کند، خون در مدفوع به صورت خود به خودی برطرف می شود، اما حتما باید به دکتر مراجعه شود.
رنگ خون منشأ ایجاد آن را مشخص می کند. خون ناشی از کولون یا راست روده قرمز است و ممکن است فقط خارج از مدفوع قرار گیرد. اگر خون از دستگاه گوارش ناشی شود، تیره تر (قهوه ای، سیاه) است و به صورت ترکیبی در مدفوع دیده می شود.

8 علت وجود خون در مدفوع نوزاد : 

  1.  یک علت شایع وجود خون در مدفوع نوزاد، پارگی جزئی مقعد است که به خاطر عبور مدفوع ایجاد می شود. مقدار کمی خون از شکاف مقعد به صورت خط قرمز در خارج از مدفوع دیده می شود.
  2.  علت دیگر وجود خون در مدفوع نوزادان، آلرژی غذایی است. آلرژن های اصلی عبارتند از محصولات شیر گاو و سویا.
  3.  سومین علت شایع: اگر نوک پستان مادر زخم باشد یا خونریزی داشته باشد، ممکن است کودک از خون مادر تغذیه کند و این خون در مدفوع او ظاهر شود.
  4.  گاهی پس از شروع مصرف قطره های ویتامین / فلوراید، خون یا مخاط در مدفوع نوزاد دیده می شود.
  5.  خون در مدفوع ممکن است به علت عفونت روده ای ناشی از یک مورد موقت عدم تحمل لاکتوز باشد.
  6.  انواع خاصی از اسهال عفونی می تواند باعث ایجاد خونریزی شدید در نوزادان شود؛ از جمله سالمونلا و C. Difficile. C. Difficile باکتری است که در روده رشد می کند؛ این سم باعث آسیب به مخاط و مدفوع خونی می شود.
  7. نوزادانی که شیر مادر می خورند کمتر این علائم را تلاش می کنند زیرا شیر مادر مانع از رشد این باکتری ها می شود.
  8.  اشکال مختلف ورم مخاط روده بزرگ، گرفتگی عضلانی یا سایر اختلالات روده، علل دیگر می باشند.

در صورت وجود خون در مدفوع نوزاد نیاز به مراجعه به اورژانس است؟

اگر خون در مدفوع نوزاد باشد (انواع مدفوع نوزاد+عکس)، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید، اما مراجعه به اورژانس بستگی به شرایط فرزند شما دارد. اگر کودک خوشحال و به نظر سالم است، با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک درد شکمی، خونریزی زیاد در مدفوع، اسهال، استفراغ و / یا تب دارد، به اورژانس مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir