آکاایران: هنگامی که نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می کند، ضد عفونی کردن شیشه شیر اهمیت بسیاری پیدا می کند. از آنجایی که شیر محیط مناسبی برای رشد انواع میکروب ها و باکتری هاست، در صورت عدم رعایت بهداشت، می تواند موجب مسمومیت و بیماری های گوارشی نوزاد شود.

آکاایران: ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - سرشیشه‌ها، شیشه‌ها، و دیگر وسایل تغذیه کودک را بایستی به طور مرتب تمیز و استریل نگه داشت. خصوصا برای کودکان زیر یک سال باید شیشه شیر ضد عفونی شود. شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌شود.


شست و شو با ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی راه مناسبی برای شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد است. برای شست و شو با ماشین ظرفشویی باید خشک کردن با دمای بالا نیز انجام شود. این حرارت برای کشتن میکروب‌ها کافی است. بهتر است، سر شیشه‌ها را جداگانه در آب جوشاند، چون ماشین ظرفشویی ممکن است، آن‌ها را به توده‌ای چسبناک و بی استفاده تبدیل کند.
سر شیشه‌های قابل شستشو با ماشین باید در قسمت قاشق و چنگال به صورت سربالا قرار داده شوند.


شستشو با دست

برای شستشوی شیشه شیر بایستی مراحل زیر را انجام دهید.
 1. همه بطری‌ها، سرشیشه‌ها، درپوش‌ها، حلقه‌ها، قیف، قاشق و چاقو را پس از آبکشی در آب داغ و صابون بریزید و به دقت بشویید.
 2. درون بطری را با برس ویژه بسایید تا باقی مانده‌های شیر پاک شود. دقت کنید که دور گردن بطری و محل پیچیده شدن درپوش را نیز بسایید.
 3. شیر خشک دلمه بسته را می‌توان با ساییدن اندکی نمک در سر شیشه پاک کرد. سپس باید آن را خوب با آب بشویید تا همه نمک‌ها شسته شود.
 4. بطری‌ها، سرشیشه‌ها و دیگر وسایل را در زیر آب جاری آب بکشید. برای پاکیزه کردن سوراخ سرشیشه از سنجاق کمک بگیرید.


ضد عفونی کردن شیشه شیر

شیر خشک هرگاه گرم باشد و یا برای زمانی طولانی در دمای اتاق نگهداری شود، محیط بسیار مطلوبی برای رشد باکتری‌هایی است که موجب اسهال و استفراغ نوزاد می‌شوند. اسهال و استفراغ هر چند در کودکان سنین بالاتر چندان خطرناک نیست، اما برای نوزادان کشنده است. پیش از پر کردن شیشه کودک باید دست‌هایتان به خوبی شسته شود. حداقل تا شش ماهگی کودک، بطری و هر چیز دیگری که در دسترس دارد باید جوشانده شود تا استریل گردد. هم چنین می‌توانید با استفاده از قرص‌های شیمیایی ظروف را استریل کنید، یا از استریل کننده بخاری یا ماکروویو که به صورت خاص برای ضد عفونی کردن شیشه شیر طراحی شده‌اند استفاده کنید. بطری شیر خشک آماده را می‌توانید تا ۲۴ ساعت درون یخچال نگهداری کنید.

ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزادضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد


وسایل و دستگاه های ضد عفونی کردن شیشه شیر

 • دستگاه استریل. دستگاه باید دارای شناوری باشد تا وسایل داخل آن کاملا زیر آب قرار بگیرند.
 • دستگاه استریل بخاری. با این دستگاه می‌توانید تعداد زیادی بطری را همزمان استریل کنید.
 • استریل کننده با ماکروویو. این دستگاه داخل فضای ماکروویو قرار می‌گیرد و وسایل را با بخار استریل می‌کند.
 • قرص‌های استریل کننده. از این قرص‌های شیمیایی می‌توانید برای استریل کردن شیشه شیر و دیگر وسایل نوزاد استفاده کنید.
 • جوشاندن شیشه‌های شیر. باید در حین جوشاندن تمام وسایل به طور کامل زیر آب قرار بگیرند. در روش جوشاندن استریل کردن پنج دقیقه زمان می‌برد و پیش از اینکه در بطری‌ها شیر بریزید بگذارید تا کامل سرد شوند.


نگهداری از سر شیشه‌ها

کودک شما تنها هنگامی می‌تواند راحت و آسوده شیر بخورد که سر شیشه امکان مک زدن شیر با سرعت مناسب را برای او فراهم کند. اگر شیشه را سر و ته بگیرید، باید دو یا سه قطره شیر در هر ثانیه بیرون بریزد. اگر سوراخ سر شیشه کوچکتر باشد، کودک از تلاش برای مک زدن شیر خسته و سر خورده می‌شود. اگر سوراخ سر شیشه هم بزرگتر باشد بیرون آمدن شیر به گونه ناگهانی انجام می‌شود. سرشیشه‌ها با گذشت زمان خراب می‌شوند و سوراخ آن‌ها بسته می‌شود. همیشه چند سر شیشه استریل در یک شیشه نگداری کنید تا در زمان نیاز از آن‌ها استفاده کنید. اگر سوراخ سر شیشه بزرگ شد آن را دور بیندازید. اگر سوراخ سر شیشه کوچک بود می‌توان آن را با سنجاق بزرگ کرد. پس از بزرگ کردن، دوباره سرعت جریان شیر را نگاه کنید.


بیشتر بخوانید: شیشه شیر ضد نفخ چیست و چه کاربردی دارد؟


ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزادضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد


هنگامی که در خانه نیستید

اگر قرار است بیش از یک یا دو ساعت بیرون از خانه باشید. مقداری شیر آماده کنید و در یخچال بگذارید تا سرد شود. بطری‌های سرد شده را همراه با چند کیسه یخ در سبد پیکنیک عایق حرارت بگذارید. شیر را با این کار تا هشت ساعت می‌توانید نگهداری کنید. یک فلاسک پر از آب داغ نیز بردارید تا شیشه شیر کودک را در زمان لازم در آن بگذارید تا گرم شود. هرگز شیر گرم را با فلاسک نبرید، چون میکروب‌ها در آن رشد می‌کنند؛ و ممکن است بیماری دستگاه گوارش کودک را در پی دارا باشند. هنگامی که در خانه نیستید استفاده از پاکت‌های شیر آماده راحت‌تر است. چون این شیرها را به روش UHT گرمای بسیار می‌دهند، و در صورتی که در محلی خنک نگهداری شوند، استفاده از آن‌ها هیچ اشکالی نخواهد داشت.
همواره چند شیشه و سر شیشه استریل در یک کیسه پلاستیکی بگذارید، هر زمان کودک شیر خواست در آن‌ها شیر بریزید و به کودک بدهید.


بیشتر بخوانید: غذا دادن به نوزاد؛ باید‌ها و نباید‌ها


ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزادضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد


سخن آخر

با اقدامات پیشگیرانه زیر می‌توانید کودکتان را در برابر میکروب‌های عامل ناراحتی گوارشی یا گاستروآنتریت محافظت کنید.

 1. همه وسایل تغذیه کودک را پیش از بکارگیری استریل کنید حتی اگر کاملا نو باشند.
 2. اگر یخچال ندارید برای هر وعده جداگانه شیر آماده کنید.
 3. مانده شیر بطری را دور بریزید و آن را برای وعده دیگر نگه ندارید. چون بزاق کودک آن را آلوده کرده است.
 4. اگر شیر را برای کودک گرم کردید و او نخورد، حتی اگر اصلا کودک آن را لمس نکرده بود نیز آن را نگه ندارید، چون گرم کردن شیر به رشد میکروب‌ها کمک می‌کند.
 5. بطری شیر آماده را درون یخچال بگذارید و نه در درب آن، چون سرد کنندگی در بخش درب کمتر است. شیر آماده شده را بیش از ۲۴ ساعت در یخچال نگه ندارید.
 6. بطری‌ها را تا زمانی که به آن‌ها احتیاج پیدا کنید در محلول استریل کننده نگه دارید (تا ۲۴ ساعت موثر است). در این صورت میکروب‌های موجود در هوا نمی‌توانند آن‌ها را آلوده کنند. پس از حداقل زمان استریل سازی، سر شیشه‌ها را از محلول خارج کنید. روی کاغذ خشک کن بگذارید تا آبشان کشیده شود و سپس در یک ظرف استریل نگهداری کنید.
 7. وسایل استریل شده را روی آبچکان آشپزخانه یا با پارچه خشک نکنید. آن‌ها را روی کاغذ خشک کن بگذارید تا آبشان برود.
 8. پیش از دست زدن به وسایل استریل شده کودک دستهایتان را بشویید.


برگرفته از: همه مادران سالم اند اگر / الیزابت فنویک

.

منبع : setare.com