آکاایران: استفاده از روغن مورچه برای نوزادان یکی از توصیه های منسوب به نسخه حکیمان طب سنتی برای رفع مو های زاید بدن است. در این نسخه ها گفته شده اگر روغن مورچه را در روز های اول تولد کودک به بدن کودک بزنید او در آینده مو های زاید درنمی آورد. در این مقاله درمورد روغن مورچه اطلاعات مفیدی گفته شده و صحت مطالب گفته شده در مورد استفاده از روغن مورچه برای نوزاد بررسی می شود.

آکاایران: مصرف روغن مورچه برای نوزادان


ستاره | سرویس مادر و کودک - 
امروزه برطرف کردن مو‌های زاید برای بانوان (بهتر است بگوییم بانوان خاورمیانه!) بقدری مهم شده که توجه بسیاری از کاسبان و سودجویان را به خود جلب کرده است. می‌توان گفت برطرف کردن مو‌های زاید تبدیل به یک تجارت شده که بدن و سلامت بانوان به عنوان بازیچه‌های اصلی تاجران و متخصصان زیبایی در این تجارت نقش دارد. در این میان استعمال روغن مورچه برروی بدن از نسخه‌های عجیبی است که حتی برای نوزادان دختر هم تجویز می‌کنند و برای اینکه نوزاد پس از رسیدن به دوران بلوغ رشد مو‌های زاید بدنش کم باشد یا اصلا مو در نیاورد می‌گویند باید در روز‌های اول تولد بدنش با این روغن ماساژ داده شود. بیایید ببینیم این سخن تا چه حد می‌تواند درست باشد.

روغن مورچه در طب سنتی

مصرف روغن مورچه برای نوزادانمصرف روغن مورچه برای نوزادان


روغن مورچه در طب سنتی هم وجود دارد. اما در هیچ یک از منابع طب سنتی هیچ سخنی از کاربرد این روغن در از بین بردن مو‌های زاید بدن نیست! در این منابع که برخی از آن‌ها مانند تحفه حکیم مومن تبریزی و مخزن الادویه خراسانی قدمت ۲۰۰ ساله دارند، برای روغن مورچه خواص درمانی کم نظیر دیگری شناخته‌اند.
در طب سنتی ایرانی روغن مورچه به ۲ شکل گرفته می‌شود. یکی به شکل روغن گیری در روغن گیاه زنبق و دیگری روغن گیری از مورچه در روغن زیتون. یکی از خواص جالب روغن مورچه‌ای که با استفاده از جوشاندن مورچه در روغن زیتون به دست می‌آید، درمان و بهبود وز وز گوش و افزایش شنوایی در افرادی‌ست که دچار کاهش شنوایی شده‌اند. درمانگران طب سنتی توصیه می‌کنند فرد مقدار مشخصی از این روغن را در گوشش بریزد. البته در مورد اینکه این کار چقدر از نظر پزشکی موثر و درست است تحقیقی صورت نگرفته، اما هر چه هست، اشاره‌ای به خواص روغن مورچه برای نوزاد و رفع مو‌های زاید بدن و کاربرد آن برای نوزادان نشده است.

بیشتر بخوانید: روغن مورچه چیست؟ + خواص روغن مورچه

روغن مورچه برای نوزاد

مصرف روغن مورچه برای نوزادانمصرف روغن مورچه برای نوزادان


صحت داشتن خواص روغن مورچه در از بین بردن مو‌های زاید یک طرف، حساسیت پوست نوزاد و اهمیت سلامت او حتی با وجود دلایل کافی برای اثبات خواص روغن مورچه در طرف دیگر می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند! طبق بررسی‌های صورت گرفته روغن مورچه (اگر واقعا روغن مورچه باشد) پر از اسید فرمیک است (اصلا همین اسید است که باید در روغن چنان خواصی ایجاد کند) که می‌تواند موجب سوختن پوست نوزاد و تیره کردن رنگ پوست نوزاد برای همیشه بشود. البته در بیشتر مواقع روغن مورچه موجود در بازار، روغن مورچه نیست! چون واقعا چقدر مورچه باید استفاده کرد تا بتوان چنین روغنی تهیه کرد؟ پس چه بسا حساسیت‌های شدیدتری ممکن است برای پوست نوزادتان پیش بیاید. در حالی که نتیجه‌ای هم در ارتباط با از بین بردن مو‌های زاید بدن نوزادتان نخواهید گرفت.

روغن مورچه خارجی

مصرف روغن مورچه برای نوزادانمصرف روغن مورچه برای نوزادان


در کنار روغن مورچه‌های ایرانی که از خود مورچه بدست می‌آید روغن مورچه خارجی هم وارد بازار رقابت شده است. این روغن را از تخم مورچه تهیه می‌کنند و قیمت بالایی هم دارد. حالا اینکه این همه تخم مورچه از کجا پیدا می‌کنند که اینقدر روغن بدهد بماند. اما انگار اثرگذاری این روغن بیشتر است. مصرف کنندگان روغن مورچه خارجی در نظرسنجی‌های مختلف از تاثیر ماندگار روغن مورچه صحبت می‌کنند و در این باره می‌گویند: بعد از ۴ تا ۵ بار استفاده از روغن مورچه به مرور شاهد کاهش میزان رویش مو‌های زائد بودیم و نتیجه خوبی به دست آوردیم. روی کاتالوگ این محصول هم نوشته شده که این روغن مورچه از تخم مورچه استخراج می‌شود.
شیوه استخراج این روغن اینگونه است که تخم مورچه را ابتدا خشک می‌کنند. سپس آن را آسیاب کرده و روغن آن را که مایعی قهوه‌ای و قرمز رنگ است طی فرآیندی که در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد اتفاق می‌افتد، استخراج می‌کنند. روغن به دست آمده با اسانس‌های معطر خوشبو می‌شود و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. البته باز هم در عدم مصرف روغن مورچه برای نوزاد هیچ جای تردیدی موجود نیست! 
مصرف روغن مورچه برای نوزادانمصرف روغن مورچه برای نوزادان


سخن آخر

واکنش بدن یک نوزاد در برابر آسیب‌های متفاوت و حساسیت‌های ایجاد شده ناشی از مواد شیمیایی با بدن یک فرد بزرگسال متفاوت است و می‌تواند بسیار شدیدتر باشد. در بسیاری موارد این واکنش و حساسیت برای نوزاد حتی کشنده است در حالیکه در یک شخص بزرگسال تنها علایم حساسیت ظاهر شده و پس از مدتی محو می‌شوند. همانطور که عکسی طی این چند سال اخیر در فضای مجازی منتشر شد و صورت برافروخته نوزادی را نشان می‌داد که مادرش موهایش را با رنگ مو، صورتی رنگ کرده بود! نوزادی که کارش به بیمارستان کشید. بیایید بسنجیم سلامت نوزادمان را فدای چه چیزی می‌کنیم؟ موجودی که ما تکیه گاهش هستیم و باید در این دنیای بزرگ و پر از خطر برایش پناهگاه امنی باشیم نه اینکه خودمان با دست خودمان تیشه به ریشه‌اش بزنیم. آن هم نه به خاطر دلایل نشات گرفته از عقل و منطق بلکه گاهی بخاطر باور عموم و حرف مردم، گاهی بخاطر خودخواهی خودمان، گاهی بخاطر بر سر زبان انداختن خودمان... نه روغن مورچه نه هیچ فراورده دیگری را فاقد مطالعه و تحقیق برای نوزادمان استفاده نکنیم.
سلامت نوزاد ما بازیچه دست ما نیست. ما بیش از اینکه در برابر زیبایی او مسئول باشیم در برابر سلامتی‌اش مسئولیم.
.

منبع : setare.com