آکاایران: بعضی از مردم معتقدند که لباس های ابریشمی می تواند در درمان اگزمای کودکان نقش آفرین باشد. به نظر شما این درست است؟ لباس ابریشمی چه نقشی می تواند در درمان اگزما داشته باشد. محققان با تحقیقی که بر روی کودکان 1-15 سال انجام دادند، متوجه شدند که لباس ابریشمی هیچ نقشی در بهبودی اگزما ندارد.

به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، محققان علوم پزشکی در دانشگاه ناتینگهام انگلیس اعلام کردند بر خلاف تصور برخی افراد، پوشاندن لباس های ابریشمی به کودکان مبتلا به اگزما، تاثیری بر بهبود آنها ندارد.

محققان با بررسی 300 کودک که سن آنها بین یک تا 15 سال بود تاثیر لباس ابریشمی را بر بهبود یا تشدید اگزما در آنان بررسی کردند. این گروه به دو دسته تقسیم شدند و مورد مقایسه قرار گرفتند. پس از شش ماه استفاده از لباس های ابریشمی، هیچ تاثیر مثبت یا منفی خاصی بر بیماری آنها مشاهده نشد. نتایج بررسی این محققان در شماره اخیر نشریه علمی پلاس  PLOS منتشر شده است.

به نقل از پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، اگزما بیماری مزمن پوستی است که به آن درماتیت اتوپیک نیز می گویند. در این بیماری پوست دچار التهاب و خارش و تحریک می شود.

به نظر می رسد که اغلب روی صورت، دست ها و پاها به وجود می آید؛ اما می تواند روی هر نقطه ای از بدن ایجاد شود. تخمین زده می شود که بیش از 30 درصد مردم آمریکا از اگزما رنج می برند و شیوع آن در حال افزایش است.

اگزما در کودکان بسیار رایج است و 20 درصد از نوزادان و یا کودکان خردسال به آن مبتلا هستند. درمان اگزما یک چالش بزرگ است، زیرا اغلب بیماری با روش های درمانی عود می کند و عوارض جانبی شیوه های درمان سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت اگزما را تشدید می کند.

برخی از علائم ابتلا به اگزما عبارتند از:

خارش و سوزش پوست، قرمزی، تاول و برآمدگی، تورم، برجستگی، پوسته پوسته شدن پوست. برخی از انواع اگزما، مانند اگزمای حساسیت ناشی از تماس با یک ماده تحریک کننده، در هنگام تماس باعث قرمزی، خارش و ترشح پوست می شوند.

اگزمای شوره دار، می تواند پوست را زرد، روغنی و فلس دار کند. این نوع از اگزما می تواند در هر قسمتی از بدن به خصوص صورت به وجود بیاید.

اگزما معمولا در کف دست ها و یا پاها به وجود می آید و بسیار دردناک است و در آن تاول های عمیق روی پوست ظاهر می گردد که این تاول ها عموما می خارند و می سوزند. در اگزمای Nammular پوست، پوسته پوسته شده و دلمه های دکمه ای شکل روی پوست ایجاد می شوند. از آنجا که اگزما انواع مختلفی دارد و به اشکال مختلف بروز می کند، بسیار مهم است که یک متخصص پوست بسیار حاذق، بیمار را بررسی کند تا معلوم شود آیا مشکل پوستی، نوعی اگزماست یا وضعیت دیگر پزشکی. پوست خشک، ضخیم، ترک خورده و یا پوسته پوسته می شود.  ملتهب و قرمز است، زخم می شود.

در افراد سفید پوست ممکن است ابتدا بثورات جلدی قرمز رنگ و سپس قهوه ای رنگ ایجاد شود. در سیاه پوست ها ممکن است پوست تغییر رنگ دهد و قسمتی از پوست تیره تر یا روشن تر از قسمت های دیگر شود. در نوزادان، اغلب بثوراث جلدی بر روی صورت و پوست سر، همراه با زخم ایجاد می شود.

iribnews

.

منبع : hidoctor.ir