آکاایران: عفونت قارچی پوست نوزاد را خودتان درمان کنید

آکاایران: وجود عفونت های قارچی در قسمت های مختلف بدن نوزادان می تواند سلامت کلی بدن آن ها را تحت تاثیر خود قرار داده و به عنوان یک بیماری نگران کننده برای مادران بی تجربه تلقی شود. اما یک مادر چگونه می تواند تشخیص دهد که فرزند کوچکش از یک نوع عفونت قارچی رنج می برد؟ و برای درمان این نوع عفونت قارچی چه کارهایی باید انجام دهد؟ برای دریافت پاسخ درست این سوالات، خواندن مقاله زیر الزامی است.

عفونت قارچی در نوزاد چیست؟

قارچ ها نوعی انگل هستند که در بدن موجودات زنده دیگر رشد می کنند. انواع خاصی از قارچ ها وجود دارد که تمایل بیشتری برای زندگی بر روی پوست انسان، به ویژه نوزادان از خود نشان داده و باعث بروز عفونت های قارچی بر روی پوست بدن می شوند. جالب است بدانید که یک نوع از عفونت های قارچی شایع، بروز مشکل کچلی در انسان است. در ادامه این مقاله، به برخی از رایج ترین عفونت های قارچی که بر روی پوست بدن نوزادان دیده می شوند، اشاره شده است، که عبارتند از:
• عفونت های قارچی ظاهر شده در ناحیه پوست سر نوزادان: این نوع عفونت قارچی در پوست سر نوزادان دیده می شود. چالب است بدانید که عفونت های ناحیه پوست سر فقط بر روی این منطقه از بدن نوزادان تاثیرگذار هستند.
• عفونت های قارچی ظاهر شده در قسمت های مختلف بدن نوزادان: این نوع عفونت های قارچی بر روی پوست بخش های مختلف بدن نوزادان دیده می شوند.
• عفونت قارچی ظاهر شده بر روی ناخن های نوزادان: این نوع عفونت های قارچی بیشتر بر روی ناخن-های پای ورزشکاران دیده می شود. اما، به خاطر داشته باشید که عفونت قارچی ناخن در بدن نوزادان هم به صورت بسیار نادری ظاهر می شود.

نوزاد از زمانی که به دنیا میاد باید واکسن های مورد نیازش رو دریافت کنه که این همیشه مادرای مهربون رو نگران میکنه، پیشنهاد میکنم 6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد را بخونید، کمکتون میکنه.

علل بروز عفونت های قارچی بر روی پوست بدن نوزادان:

عفونت های قارچی زمانی بر روی پوست بدن نوزادان دیده می شوند که این نوع قارچ ها به لایه های خارجی از پوست حمله کنند. به عنوان یک مادر جوان و کم تجربه به یاد داشته باشید که علت بروز این عفونت ها بر روی پوست بدن فرزندتان می تواند وجود رطوبت، عرق زیاد، گرم بودن بیش از محیط زندگی و کثیف بودن پوست او باشد، که همه این شرایط به نوبه خود می تواند سبب رشد عفونت های قارچی شود. بنابراین، یادتان باشد که تمیز نگه داشتن کل بدن نوزادان و اطمینان از رعایت همه نکات بهداشتی در زندگی آن ها برای جلوگیری از مبتلا شدن این موجودات کوچک به انواع عفونت های قارچی بسیار مهم است.
علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که بیشتر بچه ها زمانی که در تماس با یک فرد آلوده و یا حیوان خانگی باشند، دچار عفونت های قارچی بر روی پوست بدن خود خواهند شد. همچنین، جالب است بدانید نوعی عفونت قارچی وجود دارد که می تواند از لباس آلوده، شانه، اسباب بازی و دیگر اشیاء خانگی مثل فرش آلوده هم به نوزادان کوچک شما سرایت کند.

نشانه های وجود عفونت قارچی بر روی پوست بدن نوزادان:

در صورت مبتلا شدن نوزادتان به عفونت قارچی، علائم خاصی بر روی پوست بدن او دیده خواهد شد. البته، بدن نوزادان مختلف ممکن است علائم متفاوتی را در هنگام مبتلا شدن به عفونت قارچی از خود بروز دهند. اما در ادامه این مقاله، به چند نمونه از علائم شایعی که نوزادان در هنگام مبتلا شدن به عفونت های قارچی از خود بروز می دهند، اشاره کرده ایم. این نشانه-ها عبارتند از:
• جدا شدن تکه های مدور از پوست بدن نوزادان به صورت پوسته پوسته، که با ایجاد شدن خطوط قرمز بر روی پوست بدن همراه است
• بروز حالت خارش شدید در پوست بدن نوزادان
• آسیب دیدن پوست های آلوده به عفونت های قارچی که با تراوش عفونت نیز همراه است
• ریزش موی سر نوزادان در یک و یا چند نقطه، به صورت تکه های مجزا از هم و شکسته شدن موهای سر نوزادان مبتلا به عفونت های قارچی
• ایجاد شدن لکه های سیاه بر روی پوست سر نوزادان که در نگاه اول به وضوح دیده می شود
• فلس دار شدن پوست سر نوزادان مبتلا به عفونت های قارچی
• ضعیف شدن پوست بدن و مبتلا شدن به انواع بیماری های پوستی
• ضخیم شدن و تغییر رنگ دادن ناخن های کودکان مبتلا به بیماری عفونت قارچی
• توسعه یافتن مشکل ترک خوردن پوست در قسمت های مختلف بدن کودکان مبتلا به عفونت های قارچی
• بروز زخم در نواحی آلوده به عفونت قارچی

مادرانی که اولین تجربه بچه داری را دارند حتما و حتما لازم است جلوگیری از مرگ خاموش نوزاد در خواب را با دقت بخوانند.

روش های درمان عفونت های قارچی ایجاد شده بر روی پوست بدن نوزادان:

از آنجایی که عفونت های قارچی بر روی لایه خارجی از پوست بدن نوزاد رشد می کنند، به همین دلیل پزشکان متخصص اطفال می توانند آن ها را به راحتی و با استفاده از یک پماد ضد قارچ درمان کنند. در ادامه این مقاله، برخی از روش های درمانی موثر که بر اساس منطقه پوستی مبتلا به عفونت قارچی، توسط پزشکان متخصص اطفال و یا پزشکان متخصص پوست و مو ارائه می شود، معرفی شده است. این موارد عبارتند از:

1. استفاده از کرم ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی ایجاد شده در قسمت های مختلف بدن نوزادان:

معمولا پزشکان متخصص اطفال برای درمان عفونت های قارچی که بر روی پوست بدن و یا چهره کودک شما به وجود آمده است، کرم ضد قارچ را تجویز می کنند. علاوه بر این روش درمانی، پزشکان متخصص اطفال در چنین شرایطی به شما توصیه می کنند که حتما لباس نوزادتان باید گشاد بوده و جنس آن از پنبه خالص باشد. همچنین، شما باید به عنوان والدین یک نوزاد مبتلا به عفونت های قارچی از خاراندن زیاد منطقه آلوده توسط کودک خود جلوگیری کنید، چون خاراندن بیش از حد ممکن است عفونت را به سایر نقاط پوست بدن فرزندتان هم گسترش دهد.

2. روش درمانی برای عفونت های قارچی ایجاد شده بر روی پوست سر نوزادان:

به یاد داشته باشید که اگر یک نوع از عفونت های قارچی، پوست سر کودک شما را تحت تاثیر خود قرار داده باشد، دکتر متخصص اطفال ممکن است داروهای ضد قارچ خوراکی را برای درمان مشکل او تجویز کند. در چنین شرایطی، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نباید سر نوزاد خود را با کلاه بپوشانید، بلکه باید سعی کنید تا منطقه آسیب دیده از پوست بدن فرزندتان را به طور مستقیم در هوای آزاد قرار دهید، طوری که همیشه خشک بماند. در صورت امکان هم از خاراندن زیاد پوست سر توسط خود کودک جلوگیری کنید.

3. درمان عفونت های قارچی ایجاد شده در نزدیکی مناطق زیر پوشک نوزادان:

معمولا، پزشکان متخصص اطفال برای درمان عفونت های قارچی در مناطق زیر پوشک، استفاده از آرد ذرت را به منظور خشک نگه داشتن پوست آسیب دیده توصیه می کنند. در چنین شرایطی، بهتر است مادران پوشک مرطوب کودک خود را زود به زود عوض کنند. همچنین، یادتان باشد که پاک کردن ادرار و یا مدفوع باقی مانده بر روی پوست این قسمت را باید با کرم های خنک کننده و به کمک پنبه پاک نمود. البته، در برخی موارد که پوست این ناحیه زیاد کثیف است، برای تمیز کردن مدفوع می توان پوست نوزاد خود را با صابون ملایم و آب گرم شستشو داد. اما، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که از شستن بیش از حد منطقه آسیب دیده اجتناب نمایید، چون ممکن است این کار شما التهاب ایجاد شده بر روی پوست بدن فرزندتان را تشدید کرده و وضعیت پوست او را خراب تر از قبل کند.

روش های پیشگیری از بروز عفونت های قارچی بر روی پوست بدن نوزادان:

که روش های خاصی هم برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی بر روی پوست بدن نوزادان وجود دارد، که رعایت دقیق آن ها توسط والدین کمک می کند تا از بروز عفونت های قارچی جلوگیری شود. این روش ها عبارتند از:

• به دلیل این که عفونت های قارچی مسری بوده و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند، بنابراین بهتر است نوزادان خود را از تماس با افراد و حیوانات خانگی آلوده به این نوع عفونت قارچی دور نگه دارید.
• هرگز اجازه ندهید تا کودکتان وسایل شخصی خود مانند کلاه، شانه و لباس را با دیگران به صورت اشتراکی استفاده کند.
• مطمئن شوید که همیشه نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کرده و نوزاد کوچک خود را تمیز و پاکیزه نگه می دارید.

.

منبع : mamanam.com