آکاایران: 6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد


از مرورگ اپدیتتری استفاده کنید .

اگر شما نمی توانید درد بدن فرزند کوچک خود را پس از انجام هر واکسیناسیونی کاهش داده و گریه های او را کنترل نمایید، خواندن مقاله زیر برای کسب اطلاعات مورد نیاز در این مورد ایده خوبی خواهد بود!
در ابتدا، لازم است به عنوان مادر یک نوزاد کوچک به یاد داشته باشید که برخورد خشن سرنگ واکسن با بدن فرزندتان در هنگام تزریق، نه تنها برای شما بلکه برای همسرتان هم سرگرم کننده نیست. همچنین، یادتان باشد که کلمه واکسن، خود به اندازه کافی برای فرزندتان وحشت آور بوده و ترس شدیدی را به ذهن هر کودک واکسینه شده القا خواهد کرد. با این حال فراموش نکنید که انجام واکسیناسیون به منظور حفاظت از سلامت کودکان امری ضروری است. اگر شما هم نگران واکنش و ناراحتی بدن فرزند خود در زمان بعد از تزریق انواع واکسن ها هستید و به دنبال برخی از نکات و راهنمایی های ساده برای مدیریت درد پس از واکسیناسیون در بدن نوزاد خود می باشید، بهتر است برای رهایی از استرس و ناراحتی خود و فرزندتان، با افراد باتجربه مشورت کرده و یا از مقالات موجود در سایت ها استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی بعد از انجام عمل واکسیناسیون در بدن نوزادان:

به خاطر داشته باشید که واکنش بدن نوزادان به تزریق انواع واکسن های مختلف، متفاوت است، اما اکثر کودکان از عوارض جانبی مشابهی پس از انجام واکسیناسیون در بدن خود رنج ببرند. این علائم شایع عبارتند از:
• کج خلقی نوزاد برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• قرمز شدن و تورم محل تزریق واکسن در بدن نوزادان، برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
• حساسیت نوزاد در هنگام لمس نقطه تزریق واکسن توسط افراد دیگر، برای مدت کوتاه بعد از انجام واکسیناسیون
اگر این عوارض جانبی را در بدن نوزاد خود مشاهد کردید، اصلا جای نگرانی موجود نیست. فقط، در چنین مواردی بهتر است فرزند خود را نزد یک پزشک متخصص اطفال برده و تحت معاینه او قرار دهید، چون دکتر متخصص اطفال به احتمالا زیاد برخی از داروهای بی خطر را برای درمان تب و علائم دیگر ظاهر شده بر روی بدن فرزند کوچک شما تجویز خواهد نمود. 

نکاتی برای راهنمایی مادران برای کاهش درد واکسیناس نوزادان:

در ادامه این مقاله، 6 روش موثر برای چگونگی از بین بردن درد در هنگام عکس العمل نشان دادن بدن نوزادان به تزریق انواع واکسن ها ارائه شده است، که خواندن آن ها برای کنترل موقعیت بدنی هر نوزادی بسیار مفید خواهد بود. این راه کارها عبارتند از:

1. فراهم نمودن وضعیت آرامش بخش در خانه، برای نوزاد واکسینه شده:

که بدن اکثر بچه ها، چند ساعت بعد ار تزریق واکسن، تحریک می شود. این کودکان با واکنش های شدید به این حالت، موقعیت کسل کننده ای را در داخل خانه ایجاد کرده و حتی در برخی موارد ممکن است این احساس عصبی را به افراد اطراف خود هم انتقال دهند. در چنین وضعیتی، شما به عنوان مادر یک نوزاد باید با برنامه ریزی دقیق و انجام برخی کارها، قبل از واکسینه کردن نوزاد خود، آرامش را در منزلتان برقرار کنید. شما می توانید در چنین مواقعی درجه حرارت اتاق کود را پایین آورده و با پوشاندن لباس های گشاد مطمئن شوید که فرزندتان به راحتی تنفس کرده و در شرایط نسبتا آرامی قرار دارد.

2. در آغوش نگه داشتن نوزاد واکسینه شده توسط مادر:

به عنوان مادر یک نوزاد کوچک به یاد داشته باشید که ماندن بیشتر مادر در نزدیکی کودک واکسینه شده خود و یا نگه داشتن بیشتر او در آغوش والدین می تواند به آرام نگه داشتن وضعیت بدنی نوزاد کمک کند. همچنین، یادتان باشد که برای آزامش بیشتر، مادران باید سعی کنند تا بازوی واکسینه شده نوزاد را در دستان خود نگه دارند، تا او نتواند با انجام دادن حرکات اضافی و یا تماس دادن بازوی خود به محل تزریق، آن ناحیه را به درد آورد. در نهایت، لازم است بدانید که در روز اول واکسیناسیون، دردهای بدن هر کودکی بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

3. دقت بیشتر مادران در تغذیه نوزادان واکسینه شده:

در واقع، نوزادانی که عمل واکسیناسیون بر روی بدن آن ها انجام می گیرد، بر اثر گریه کردن زیاد، کمتر شیر می خورند. کارشناسان تغذیه نوزادان معتقدند که دلیل بروز این حالت در بدن هر نوزادی این است که کودکان در «لحظه» زندگی می کنند و حالت آزردگی در آن ها می تواند به سرعت بر روند تغذیه این موجودات تاثیر گذاشته و برنامه غذایی آن ها کاملا را تغییر دهد. اما، مادران باید فراموش نکنند که تغذیه کودک بلافاصله پس از انجام عمل واکسیناسیون می تواند به کاهش درد در بدن او کمک کند. 

4. استفاده از کمپرس آب سرد در نقطه تزریق واکسن در بدن نوزادان:

یکی دیگر از راه های موثر برای تسکین درد بدن نوزادان پس از انجام عمل واکسیناسیون، فراهم نمودن یک لیف حمام تمیز که با آب سرد خیس شده و قرار دادن آن در محل ترزیق واکسن خواهد بود. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که این کار به کاهش درد و از بین بردن حالت حساسیت به لمس محل تزریق در بدن نوزادان کمک زیادی خواهد کرد. اما، یادتان باشد که اگر در چنین شرایطی، اوضاع بعد از گذشتن 24 ساعت باز هم بهبود نیافت، شما باید کودک خود را نزد یک پزشک متخصص اطفال ببرید و وضعیت موجود را همراه با او مورد بررسی قرار دهید. 

5. سعی کنید با بازی کردن، حواس نوزاد خود را پرت کنید:

به عنوان مادر یک نوزاد کوچک به یاد داشته باشید که یکی از بهترین راه ها برای کمک به آرام شدن کودک پس از انجام واکسیناسیون، بازی کردن با او و پرت نمودن حواس کودک است. در چنین مواردی، به عنوان والدین یک نوزاد واکسینه شده سعی کنید تا با خریدن هدیه ای نوین و یا یک اسباب بازی نو، توجه فرزندتان را از محل انجام واکسینایون منحرف نمایید. همچنین، می توانید تعویض کردن زود به زود کانال های تلویزیون را هم برای منحرف نمودن ذهن کودک خود از واکنش نشان دادن به درد واکسن، امتحان کنید.

6. استفاده از قدرت شکر برای از بین بردن درد پس از واکسیناسیون در بدن نوزادان:

جالب است بدانید که استفاده از شکر و یک محلول شیرین می تواند تحمل نوزادان واکسینه شده را بالا برده و بهتر از مصرف دارو به این موجودان کوچک کمک کند. در واقع، استفاده از شکر و یک محلول شیرین می تواند به آسانی شدت درد را در ارتباط با عمل واکسیناسیون در بدن نوزادان کاهش دهد. فراموش نکنید که استفاده از فوت و فن خوراندن محلول شیرین به خصوص برای بچه های زیر شش ماه بسیار مفید خواهد بود. برای این کار، شما می توانید کودک خود را قبل از واکسینه کردن با مقداری آب قند شیرین تغذیه نمایید و یا با کمک گرفتن از شیب پستانک آب قند را به خورد او بدهید.
از آن جایی که در اغلب موارد، نوزادان ممکن است مدتی پس از واکسینه شدن همچنان گریه کنند، پس باید به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که در چنین مواقعی نوزاد شما نیاز خواهند داشت تا توسط شما و پدرش، بیشتر مورد نوازش قرار گرفته و لحظات آرامش بخش زیادی را به همراه شما پشت سر بگذارد.
همچنین، به یاد داشته باشید که نگرانی بیش از حد والدین در دوران واکسینه کردن نوزادشان، نقش عمده ای در افزایش پریشانی و بی قراری کودک ایفا می کند. پس، به عنوان یک پدر و مادر جوان سعی کنید تا در هنگام ترزیق واکسن به کودکتان، آرامش خود را حفظ کرده و ذهن خود را به جای اهمیت دادن به درد موقت کودک خود بر احساسات او تمرکز دهید.
حتما به عنوان یک مادر سوالاتی در ذهن دارید خواندن سه سوال مهم درباره واکسن نوزاد به شما کمک خواهد کرد.

.

منبع : mamanam.com