آکاایران: توصیه های ورزشی که به کودکان اوتیسم کمک میکند

آکاایران: ورزش می تواند آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان را افزایش دهد و کسب مهارت، موفقیت، اعتماد به نفس و روابط اجتماعی آنها را نیز بالا ببرد. حال تصور کنید تمریناتی برای کودکان اوتیسم تهیه شده باشد؛ کودکانی که از لحاظ اعتماد به نفس و روابط اجتماعی دچار مشکل هستند؛ دقیقا با ورزش میتوان ضعف های این کودکان را برطرف کرد.

اوتیسم نوعی اختلال در عملکرد مغز است که معمولا با ۳ نوع علامت بروز پیدا می کند؛ روابط اجتماعی ضعیف، مشکلاتی در ارتباط کلامی و غیرکلامی و علایق و فعالیت های محدود. این علائم در ۳ سال اول زندگی پدیدار می شود و به نظر می رسد در سرتاسر زندگی ادامه پیدا می کند. اگرچه داروی خاصی برای درمان اوتیسم موجود نیست اما شروع زودتر آموزش، ضروری است چراکه ممکن است باعث بهبود رشد اجتماعی و کاهش رفتارهای نامطلوب شود و احتمال دارد افراد اوتیسم بتوانند زندگی طبیعی دارا باشند.
قدرت آموختن در تمام کودکان وجود دارد. کودک می تواند از دیگران و با سایر افراد بر اثر نگاه کردن، مقایسه کردن و تقلید کردن بیاموزد. مقایسه قدرت کودک با دیگران، نشانه اعتماد به قدرت خود است و رقابت نیز می تواند در آموزش موثر باشد. همسالان کودک بر آموزش، تربیت و آموختن کودک موثرند و ورزش یکی از راه های آموختن است. از این رو، در این شماره به تاثیرات ورزش بر بهبود وضعیت مبتلایان به این اختلال می پردازیم و ۶ بازی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مزایای ورزش برای بچه های مبتلا به اوتیسم

ورزش می تواند آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان مبتلا را افزایش دهد و کسب مهارت، موفقیت، اعتماد به نفس و روابط اجتماعی آنها را نیز بالا ببرد. ورزش های منظم باعث بهبود رشد در کودکان می شود چراکه از طرفی، فعالیت فیزیکی باعث کاهش گلوکز و در نتیجه ترشح هورمون رشد می شود و از طرف دیگر باعث منظم شدن و افزایش خواب و تغذیه کودک خواهد شد که این عوامل برای رشد کودکان ضروری هستند. به علاوه، فعالیت های منظم باعث افزایش تراکم استخوانی و کاهش احتمال بروز پوکی استخوان و دردهای مفاصل در بزرگسالی می شود، ولی برای ورزش باید با متخصصان طب فیزیکی و ورزش مشورت کرد زیرا گاهی انتخاب نادرست در ورزش مضرات جبران ناپذیری به خصوص برای کودک ایجاد می کند.

اما تحقیقات نظام مند در زمینه تاثیر ورزش در بهبود این اختلال هنوز هم کم و فقط در گروه های شرکت کننده کوچک است. تصور کلی ای که از نتایج موجود تا سال ۱۹۹۸ به دست آمده، نشان می دهد تمرین بدنی نه تنها باعث بهبود وضعیت جسمی می شود بلکه رفتارهای ناسازگارانه اوتیسم را نیز کاهش می دهد. کودکان اوتیستیک نسبت به کودکان معمولی در عین اینکه فعالیت کمتری دارند، بیشتر هم در معرض خطر هستند چراکه شیوه زندگی بی حرکتی دارند که خطرات ناشی از بیماری های قلبی، دیابت و چاقی را در آنها افزایش می دهد. از آنجا که ثابت شده ورزش در جمعیت عادی وسیله ای موثر برای جلوگیری از این مشکلات است، این احتمال وجود دارد که در جمعیت اوتیسم نیز موثر باشد. تحقیقات نشان می دهد تمرین فیزیکی باعث بهبود مهارت های اجتماعی، ارتباطی و حرکتی، کاهش رفتارهای کلیشه ای کودکان اوتیسم و رفتارهای خودتحریکی آنها می شود. در مجموع غربالگری جهانی از متون مربوطه نشان می دهد تمرین فیزیکی یک رویکرد معقول است که به انواع مشکلات مرتبط با ASD می پردازد، اما متاسفانه هنوز مطالعات و تحقیقات زیادی انجام نگرفته تا بتواند ما را در یافتن نوع ورزش و مداخلات تمرینی که در درمان ASD مفیدتر باشد، هدایت کند. تحقیقاتی که تا امروز انجام گرفته بیشتر به صورت انفرادی یا در گروه های کوچک بوده (مثل شنا و پیاده روی) و در زمینه ورزش هایی که به معنای واقعی گروهی باشد(مثل فوتبال) مطالعه ای انجام نشده است. در ضمن، لازمه شرکت افراد اوتیستیک در برنامه های ورزشی بهبود مهارت های حرکتی آنهاست ولی آنچه روشن است، فعالیت های ورزشی یکی از موثرترین راه ها برای غلبه بر ناتوانی است.

.

منبع : hidoctor.ir