آکاایران: عوارض نگرانی های دوران حاملگی مادر بر هوش جنین

آکاایران:  

استرس در بارداری مضرات زیادی برای مادران دارد می تواند سلامتی ان ها و همچنین جنین را در خطر بیندازد پیشنهاد ما حفظ آرامش و دوری از هر نوع نکرانی و اضطراب است در ادامه مطلب راهنمایی های موثری در این باره برایتان داریم

یک روانشناس با هشدار اینکه هر چه استرس دوران بارداری بیشتر باشد، مشکلات ذهنی کودک در آینده هم بیشتر خواهد بود، گفت: استرس در دوران بارداری می تواند منجر به عواقب منفی ای روی رشد و نمو ذهنی کودکان شود.»

دکتر فرشاد نجفی پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «استرس دوران بارداری می تواند منجر به عواقب منفی ای روی رشد و نمو کودکان شود و شدت این تاثیرات، با شدت استرس دوران بارداری نسبت مستقیم دارد. یعنی، هر چه استرس دوران بارداری بیشتر باشد، مشکلات ذهنی کودک در آینده هم بیشتر خواهد بود.»

وی در ادامه افزود: «البته باید این مساله را هم در نظر داشت که همه بچه ها مشکل دار نمی شوند و آنها هم که می شوند، مشکلشان مشابه نیست. علاوه بر این، اینکه در چندمین هفته از بارداری، هم استرس شروع شده باشد، روی عواقب منفی ای که روی رشد و نمو ذهنی کودکان می گذارد، تاثیرگذار است. معمولا این بچه ها در آینده علائم و شواهد بیماری اضطراب یا کم توجهی-بیش فعالی را ناقص یا کامل نشان می دهند.»

دکتر نجفی پور در پایان با تاکید بر اینکه مادران باردار باید در زمینه مدیریت استرس آموزش ببینند، خاطرنشان کرد: «برای اینکه نسل آینده سالم باشند، باید آرام ترین محیط ممکن را برای مادران باردار فراهم کنیم و حتما در مراقبت های دوران بارداری از این موضوع غافل نشد. ضمن اینکه مادران باردار باید در زمینه مدیریت استرس آموزش ببینند و بدانند که باید در مواقع لزوم کمک بخواهند و مشورت بگیرند.»

.

منبع : hidoctor.ir