آکاایران: توجه و رسیدگی بیشتر به کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس در آنان و افزایش توان آن ها در تعامل و ارتباط برقرار کردن با جامعه می شود و تواناییهای ارتباطی را در کودک بالا می برد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد مراقبت و توجه به کودکان در سه سال اول زندگی بر سرنوشت و آینده آنها در دوران بزرگسالی تاثیر چشمگیر دارد.

در این مطالعه، کارشناسان نوع روابط بین مادر و فرزند را در شرایط مختلف و امور معمول زندگی از جمله غذا دادن، بازی کردن و … طی 42 ماه بررسی کردند. پس از آن نیز موفقیت ها، توانایی های تحصیلی و روابط اجتماعی این کودکان در دهه های 20 و 30 زندگی آنها بررسی شد.

به گزارش دکتر سلام به نقل از هافینگتن پست، یافته های این تحقیق نشان داد مراقبت و توجه های اولیه به کودک در ماه های اولیه زندگی از موفقیت آنها در بزرگسالی خبر می دهد. در واقع آن دسته از کودکانی که مادر خوانده داشتند یا مادران آنها نسبت به تربیت و مراقبت از فرزندشان بی توجه بوده اند روابط ضعیف تری با همسالان خود در مدرسه داشته اند و نمرات پایین تری در مدرسه گرفته اند و در بزرگسالی نیز مدارک تحصیلی پایین تر و مشکلات بیشتری در حفظ روابط شخصی شان داشته اند.

در عوض کودکانی که در دوران طفولیت به آنها توجه کافی شده بود و والدین شان به مراقبت صحیح از آنها اهمیت داده بودند در روابط دوران بزرگسالی خود تعهد، وفاداری و صمیمیت بیشتری نسبت به کسانی داشتند که از این مراقبت ها محروم بوده اند.

اگرچه این تحقیق تنها یک رابطه همبستگی را نشان می دهد و این موضوع تنها دلیل عدم موفقیت افراد در بزرگسالی نیست اما شکی نیست که مراقبت های اولیه از کودک اثرات بلندمدتی بر موفقیت های تحصیلی و اجتماعی او دارد.

.

منبع : hidoctor.ir