آکاایران:   بهتر است با برخی ناهنجاری های مادرزادی رایج آشنا شوید و غربالگری های لازم و آزمایشات مهم در این زمینه را انجام دهید تا جنین سالمی داشته باشید انواع عارضه ها مانند لب شکری ،ناهنجاری های قلبی ،انسدادهای مختلف روده ای و تکامل نیافتن بیضه ها را میتوان در میان نوزادان ایرانی نام برد.

مدیرعامل موسسه محکم ضمن اشاره به شش ناهنجاری مادرزادی رایج در میان کودکان ایرانی، گفت: غربالگری ناهنجاری های مادرزادی در کشور به صورت مدون اجرا نمی شود.

دکتر صلاح الدین دلشاد با اشاره به ثبت بیش از 2700 ناهنجاری مادرزادی در آمارهای جهانی اظهار کرد: در ایران آمار ناهنجاری مادرزادی در بیمارستان ها ثبت نمی شود، به همین دلیل آمار دقیقی نیز در این خصوص نداریم. موسسه محکم به مدت یکسال سعی کرد آمار ناهنجاری های بیمارستان های پر زایمانی مانند اکبرآبادی تهران و کمالی کرج را به دست آورد. اطلاعاتی که ما به دست آوردیم نشان می داد که تقریبا پنج درصد کودکان کشور، مطابق آمار کشورهای دیگر، با ناهنجاری های مادرزادی به دنیا می آیند که این رقم در رابطه با برخی ناهنجاری ها افزایش پیدا می کند.

وی همچنین ناهنجاری های لب شکری، شکاف کام، انسداد مری و روده، بیماریهای قلبیی و پای پرانتزی را جزو بیشترین ناهنجاری های مادرزادی در کودکان عنوان کرد و ادامه داد: هزینه تولد این نوزادان برای نظام سلامت به تناسب نوع ناهنجاری متفاوت است.  آمریکا ده سال پیش اعلام کرد که هر کودک مبتلا به ناهنجاری قطع نخاعی مادرزادی، 500 هزار دلار برای کشورش هزینه دارد. در ایران نیز معادل این عدد هزینه می شود. موسسه محکم با توجه به اقداماتی که در خصوص  آموزش به مادران در زمینه استفاده صحیح از فولیک اسید قبل از تشکیل نطفه و کسب مجوز قانونی و شرعی از بیت رهبری برای سقط جنین مبتلا به این ناهنجاری پیش از چهار ماهگی توانست آمار تولد این نوزادان را کاهش دهد.

مدیرعامل موسسه محکم با بیان اینکه غربالگری ناهنجاری های مادرزادی به صورت مدون در کشور اجرا نمی شود، ادامه داد: با توجه به اینکه این برنامه در کشور موجود نیست برخی موسسات تشخیص ژنتیک به تناسب امکانات خود برخی ناهنجاری های دوران جنینی را تشخیص می دهند، اما تشخیص این موارد به تناسب موسسات در دسترس مردم  و همچنین امکانات موجود، متفاوت است.

دلشاد با بیان اینکه  هیچ اجباری برای غربالگری ناهنجاری های مادرزادی موجود نیست، تصریح کرد: بعضی ناهنجاری ها پیش از تولد تشخیص داده می شود اما  اقدام خاصی را نمی طلبد؛ چرا که ما منتظر می شویم تا بعد از تولد نوزاد، به تناسب نوع بیماری آن را جراحی کنیم یا اینکه به مرکز دیگری برای درمان ارجاع دهیم. گاهی نیز  نوزاد تنها احتیاج به دارودرمانی دارد. همه این اقدامات بستگی به محل زندگی زن باردار و دسترسی او به متخصص زنان و سایر امکانات دارد.

وی تاکید کرد: متاسفانه در بعضی شهرها این امکانات بسیار ضعیف است و حتی بسیاری از نوزادان به علت تولد با این ناهنجاری ها فوت می کنند. برای مثال در کشور تنها چند فوق تخصص پریناتولوژی (فوق تخصص جنین شناسی) داریم که در نقاطی که مستقر هستند می توانند ارائه خدمت کنند، آن هم نه به صورت اجباری. به همین دلیل تشخیص های قبل از تولد ما در این زمینه بسیار قوی نیست.

مدیرعامل موسسه محکم ادامه داد: به همین دلیل موسسه محکم شعبی را در زابل، زاهدان، ایرانشهر، چابهار و …  راه اندازی و پزشکانی را مستقر کرده است چون آنجا جراح اطفال ندارند. جراحان ما نوزادان را در همانجا تحت درمان قرار می دهندو ما نیز با کمک ریاست دانشگاه علوم پزشکی منطقه و بیمارستان، در بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب زاهدان، امکانات جراحی اطفال را فراهم کردیم. همچنین بخشی نیز برای این نوزادان راه اندازی شده است.

دلشاد با تاکید بر اینکه تشخیص ناهنجاری ها قبل از تولد در ایران قوی نیست، بیان کرد: ما غربالگری روتینی برای این ناهنجاری ها نداریم. ممکن است زن باردار اتفاقی سونوگرافی کند و در این بررسی ها مشکل جنین مشخص شود. وزارت بهداشت باید مانند اقدامی که در خصوص بیماری های غیر واگیر برای غربالگری انجام داد، سیستمی طراحی کند که آمار ناهنجاری های مادرزادی نیز ثبت شود تا بتوانیم وضعیت کشور را در این خصوص بدانیم.

ایسنا

.

منبع : hidoctor.ir