آکاایران:  

 کودکان کم شنوا نیز می توانند به خوبی مفاهیم و کلمات را یاد بگیرند اگر والدین و اطرافیان به خوبی و با روش ها مناسب به آنان کمک کنند این کودکان از لحاظ هوش و حافظه بسیار خوب عمل می کنند اما نیاز به روش های مخصوص به خود دارند!

آیا می دانید بیش از ۹۰ درصد کودکان کم شنوا در خانواده های شنوا به دنیا می آیند؟ در واقع، کم شنوایی نوعی معلولیت پنهان محسوب می شود که مهم ترین بازتابش در روند طبیعی زندگی کودک با بروز ناتوانی های ارتباطی با شنوایان نمود پیدا می کند.

گرچه اختلالات شنوایی در چنین کودکانی تا حد زیادی با بهره گیری از روش ها و راهکارهای درمانی و بویژه استفاده از سمعک بهبود می یابد، اما رشدشناختی، اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی کودکان کم شنوا به میزان زیاد به حمایت های اعضای خانواده و سپس دایره دوستانی مربوط می شود که در بسیاری موارد شنوا هستند، چراکه چنین کودکانی می توانند در مدارس معمولی تحصیل و مراحل آموزشی را همچون دیگر کودکان طی کنند.

بی شک، شناخت باید ها و نبایدهای ارتباطی با کودکانی که از نظر شنوایی دچار آسیب هستند در روز جهانی ناشنوایان به پذیرش این دسته از افراد از سوی دیگر اعضای خانواده گرفته تا دوستان و همکلاسی ها در محیط های اجتماعی بزرگ تر همچون مدرسه بسیار کمک کننده است.

در این خصوص شاید مهم ترین مسائلی که باید دانسته شود آن است که چه نکاتی در ارتباطات معمول روزمره با کودک کم شنوا از هم صحبتی، هم غذایی و نیز همبازی شدن با وی باید مورد توجه و رعایت قرار بگیرد؟

دکتر سعید ملایری، متخصص شنوایی سنجی و رئیس انجمن شنوایی شناسی ایران در پاسخ می گوید: مهم ترین نکته در برقراری ارتباط با کودکان ناشنوا این است که به دلیل ضعف شنوایی، تسلط کافی بر یادگیری جملات و کلمات موجود نیست و ممکن است نتوانند به اندازه دیگر کودکان به سرعت، جملات ناآشنا را درک کند. این مسأله، به ویژه در محیط های شلوغ و پرسروصدا بیشتر اتفاق می افتد. باید به کودکان دیگر بیاموزیم با ناشنوایان شمرده تر و واضح تر صحبت کنند و از به کار بردن جملات پیچیده به ویژه در محیط یادگیری و آموزشی پرهیز شود.

این مدرس دانشگاه در گفت وگو با جام جم می افزاید: کودکان ناشنوا در برقراری ارتباط با کودکان شنوا از کلمات و جملات ساده تری استفاده می کنند، اما نوع ارتباط آنها بستگی به شیوه آموزشی آنها دارد. البته کودکانی که با روش شنیداری آموزش می بینند توانایی گوش دادن در آنها بهتر است و با جملات و کلمات روزمره آشنایی بیشتری دارند.

این کودکان به راحتی با خواهر یا برادر شنوای خود صحبت می کنند و از اشاره استفاده نمی کنند.

با کودکان شنوا، ورزش و بازی کنید

توجه داشته باشید برای کودکان کم شنوا بازی های تصویری مناسب تر است و بازی هایی که نیازمند اتکا به مهارت های گوش دادن و حافظه شنوایی است دشوارتر است.

این متخصص با بیان این مطلب تاکید می کند: کودکانی که با اختلالات شنوایی روبه رو هستند، می توانند همانند دیگر کودکان به ورزش بپردازند و تا وقتی از سمعک یا کاشت حلزون استفاده می کنند، ناشنوایی محدودیت خاصی برای آنها ایجاد نمی کند.

وی می افزاید: البته چون احتمال وارد شدن آسیب به سمعک یا کاشت حلزون وجود دارد، توصیه می شود در انتخاب ورزش های توپی سنگین احتیاط کنند. همچنین معمولا امکان استفاده از سمعک یا کاشت حلزون در ورزش های آبی نیز موجود نیست. به خاطر داشته باشید بهترین تفریح برای کودکان کم شنوا انجام بازی هایی است که در آنها ارتباط کلامی با دیگر کودکان شنوا بیشتر است.

یادگیری زبان و گفتار از طریق کودکان شنوا

دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران می افزاید: کودکان ناشنوا برای یادگیری بهتر زبان و گفتار نیازمند ارتباط وسیع و گسترده با دیگر کودکان شنوا هستند. بهترین فرصت برای یادگیری زبان از سوی این دسته از کودکان، حضور آنها در محیط اجتماع، پارک ها و مراکز بیرون از منزل است.

دکتر ملایری یادآوری می کند: فراموش نکنید افراد جامعه باید کودکان کم شنوا را همانند دیگر کودکان نگاه کنند و از توجه و محبت از سر دلسوزی یا ترحم به آنها بپرهیزند. کودکان کم شنوا و ناشنوا و خانواده های آنها از جامعه خود انتظار دارند با آنها رفتاری آگاهانه دارا باشند.

.

منبع : hidoctor.ir