آکاایران: دانستنی هایی در مورد فک و صورت+ عوارض پستونک برای کودکان

آکاایران: دانستنی هایی در مورد فک و صورت+ عوارض پستونک برای کودکان

سیمرغ

 ناهنجاری های فک و صورت علل مختلفی دارد که معمولا رشه در کودکی دارند، در این مطلب به مهم ترین علل بروز ناهنجاری های فک و صورت اشاره می شود

ناهنجاری های فک و صورت و مهم ترین علل آنها

فرزین سرکارات، جراح فک و صورت، در ارتباط با ناهنجاری های فک و صورت اظهار داشت: این ناهنجاری ها طیف وسیعی را به خود اختصاص می دهند و شامل اختلال شکل و عملکرد دستگاه های تنفسی، بلع، جونده و فیزیولوژیک صورت و ... است. 
ناهنجاری های فک و صورت انواع اکتسابی و مادرزادی را به خود اختصاص می دهد و درمان آن بر اساس نوع بیماری تقسیم بندی می شود. به طور مثال اختلالات رشدی بیشتر جنبه ژنتیکی داشته و مادرزادی است و یا اختلال شکاف لب و کام نیز از دسته مادرزادی به شمار می رود.
امروزه اکثر بیماری های مادرزادی با علم نوین در حوزه فک و صورت قابل درمان بوده و این قابلیت نیز در کشور ما وجود دارد. آغاز درمان این بیماری ها بستگی به نوع بیماری دارد که به طور مثال در بیماری های شکاف لب و کام درمان از بدو تولد آغاز و ممکن است تا 20 سالگی ادامه یابد.
برخی از ناهنجاری های فک و صورت همچون ناهنجاری های فکی مثل جلو و عقب بودن فک که جراحی آن اصولاً در اتمام سن رشد انجام می شود.

آیا جابه جایی فک می تواند سبب وزوز گوش شود
دانستنی هایی در مورد فک و صورت+ عوارض پستونک برای کودکاندانستنی هایی در مورد فک و صورت+ عوارض پستونک برای کودکان

جابه جایی فک می تواند درد در ناحیه گوش یا وزوزو را به همراه داشته باشد که این مسأله درمان علامتی و علتی دارد و در کشور ما درمان های مناسبی در این زمینه صورت می گیرد.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه برخی از افراد هنگام غذا خوردن فک آنها صدا می دهد، گفت: جراحی آخرین انتخاب برای درمان این مسأله است و برای این افراد اصولاً از روش های غیرتهاجمی و اصلاحی استفاده کرده و در نهایت در صورتی که درمان پاسخ نداد به جراحی روی می آوریم. همچنین برای این افراد تنظیم های دندانی نیاز است که توسط همکاران دندانپزشک می تواند صورت گیرد.
رفتارهایی در کودکان مثل مکیدن انگشت شست در صورتی که بیش از اندازه باشد می تواند در نحوه رشد فک بالا تغییر ایجاد کند و استفاده از پستانک نیز در طولانی مدت در آسیب و ایجاد ناهنجاری در این مسأله تأثیرگذار است.
جراح فک و صورت در مورد اینکه آیا زبان زدن به لثه در هنگام در آمدن دندان می تواند در ایجاد ناهنجاری در فک دخیل باشد یا خیر، گفت: این مسأله تأثیر چندانی ندارد مگر اینکه زبان خیلی بزرگ باشد و اختلالات زمینه ای نیز در کودک بروز یافته باشد.

.

منبع : seemorgh.com