آکاایران: وزن نوزاد در زمان تولد چقدر باید باشد؟

آکاایران: وزن نوزاد در زمان تولد چقدر باید باشد؟

سیمرغ

وزن نوزاد در زمان تولد مسئله مهمی است که بر روی سلامت جسمی نوزاد تا سنین بالا تاثیر می گذارد

وزن طبیعی نوزاد

وزن هنگام تولد یکی از عوامل تعیین کننده سلامت نوزادان است. یکی از سوال ها  بعد از پرسیدن جنسیت نوزاد، این است که وزن  وی چقدر است ؟
به همین دلیل حفظ سلامت نوزاد قبل از به دنیا آمدن و بعد از تولد او اهمیت زیادی دارد زیرا مصون ماندن نوزاد ازهرگونه بیماری در دوران جنینی و بعد از آن، از عوامل رشد جسمی مناسب او خواهد بود.
وزن طبیعی نوزاد پسر در صورتی که به آخرین روزهای بارداری و  به هفته سی و هشتم یا سی و نهم برسد بین 3000 تا 3400 گرم و وزن نوزاد دختر 3000 تا 3200  گرم است. سلامت نوزاد هنگام تولد علاوه بر وزن به قد و دور سر نیز وابسته است.
معمولا قد نوزاد در بدو تولد 50 سانتی متر است که گاهی اوقات مشاهده می شود برخی نوزادان یک تا 2 سانتی متر بلندتر هستند.
دور سر نوزاد نیز در حالت عادی باید 35 سانتی متر باشد. وزن و دور سر طبیعی شاخص رشد طبیعی و سلامت نوزاد است. علاوه بر این، قسمت های مختلف بدن نیز باید به رشد طبیعی رسیده باشد و رشد مغزی نیز کامل شده باشد. از آن جا که نوزاد در هفته های آخر آهن جذب می کند و تعداد گلبول های سفید و قرمزش به حد طبیعی می رسد، در صورت تولد به موقع، کم خونی متوجهش نخواهد شد. بنابراین نوزادی که در هفته های سی و هشتم و سی و نهم به دنیا می آید، با رشد استخوانی و جمجمه مناسب نوزاد سالمی است.

نوزاد کم وزن

این احتمال وجود دارد که نوزاد دو هفته یا حتی یک ماه زودتر به دنیا بیاید. در این حالت شاخص های رشد نوزاد کمتر از میزان طبیعی است و ممکن است وزنش کم باشد. معمولا نوزاد کمتر از 2500 گرم کم وزن قلمداد می شود و به مراتب قد و دور سرش هم کمتر از میزان طبیعی است. وزن کم هنگام تولد با مدت زمان بارداری رابطه مستقیم دارد، چراکه هر چه تعداد هفته های بارداری نسبت به مدت طبیعی کمتر باشد  وزن کم هنگام تولد در نوزادان شایع تر است. از سوی دیگر هرچه وزن نوزاد هنگام تولد کمتر باشد احتمال این که صدماتی به او برسد، بیشتر است.
مهم ترین مسئله رشد مغزی ناکافی است که عوارض مغزی مانند تشنج را به همراه دارد. یکی دیگر از عوارض تولد زود هنگام کم خونی است. اگر نوزاد آهن کافی در هفته های پایانی دریافت نکند ممکن است کم خون شود. علاوه بر این رشد قفسه سینه در این نوزادان اغلب ناکافی است و چون انرژی کافی ندارند اغلب این نوزادان بیشتر می خوابند و قدرت مکیدن خوب را هم ندارند و سینه مادر را خوب نمی گیرند. به همین دلیل به مادرانی که نوزاد نارس دارند توصیه می شود به تغذیه نوزاد بیشتر توجه کنند و با بیدار کردن آن ها به تغذیه کافی آن ها کمک کنند.

چاقی نوزاد
وزن نوزاد در زمان تولد چقدر باید باشد؟وزن نوزاد در زمان تولد چقدر باید باشد؟

وزن بیش از 4000 یا 4500 گرم نوزاد هنگام تولد  وزن بالا محسوب می شود. در مادران مبتلا به دیابت نوزاد معمولا با وزن بالا به دنیا می آید. چاقی مادر هم از دیگر عوامل موثر در این زمینه است. در این مواقع باید آزمایش خون گرفته شود تا از سلامت نوزاد اطمینان حاصل شود.

ژن پدرانه تعیین کننده وزن نوزاد هنگام تولد است

محققان موسسه سلامت کودک (ICH) در کالج دانشگاهی لندن در تحقیقات خود دریافته اند، ژن های به ارث رسیده از پدر و مادر در مراحل مختلف بارداری  وظیفه تنظیم رشد و وزن جنین را برعهده دارد.
این ژن ها علاوه بر یک زایمان موفق، سلامت مادر و امکان زایمان های بعدی را نیز تضمین می کند. وزن کم نوزاد در بدو تولد از عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و مشکلات قلبی در آینده محسوب می شود.
دکتر ثریا عالمی، متخصص زنان و زایمان درباره درشت شدن جنین می گوید:
از مشکلات بارداری که بیشتر به سزارین منجر می شود، جنین درشت است. گاهی به دلایلی جنین بسیار بزرگ می شود و در زمان زایمان، وزن آن به چهار کیلوگرم یا بیشتر می رسد.
مشکلاتی که درشت بودن جنین برای مادر ایجاد می کند متعدد است، ازجمله این که احتمال افتادگی مثانه و اختلال در تنظیم دفع ادرار بیشتر می شود؛ همین طور ممکن است در ادامه بارداری و پس از آن مادر دچار کمردرد شود.
اما مهم تر از همه، مشکلاتی است که هنگام زایمان برای مادر و جنین ایجاد می شود. از جمله این که ممکن است در زایمان طبیعی جنین در عبور از کانال زایمانی آسیب ببیند، مثلا شانه اش گیر کند و به اعصاب دست و بازویش آسیبی برسد و دچار شکستگی استخوان کتف یا بازو یا فلج دست شود.
همین طور ممکن است سر آسیب ببیند و شکستگی جمجمه ایجاد شود. از دیگر مشکلاتی که برای مادر پیش می آید این است که ممکن است دچار پارگی کانال زایمانی و خون ریزی شدید شود. تمامی این موارد باعث می شود که ما به فکر پیشگیری بیفتیم.
عامل وراثتی زایمان در خانواده و به دنیا آوردن نوزاد با وزن بالا هم از دیگر عواملی است که باید به آن توجه کرد. وزن و تغذیه مناسب مادر در به دنیا آمدن نوزادی با وزن طبیعی بسیار مهم است

.

منبع : seemorgh.com