آکاایران: علت گریه کودکان هنگام ادرار و مدفوع چیست

آکاایران: علت گریه کودکان هنگام ادرار و مدفوع چیست

سیمرغ

 گریه کودکان هنگام دفع ادرار یا مدفوع یک علامت جدی است که باید مورد پیگیری و بررسی دقیق پزشک قرار بگیرد؛ زیرا این علامت نباید در کودکان مشاهده شود.

دلیل گریه کودک هنگام ادرار یا مدفوع

حمید ارشدی اورولوژیست کودکان با بیان اینکه گریه کودک هنگام دفع ادرار و مدفوع یک علامت جدی و خطرناک است، بیان کرد: این علامت می تواند نشانه در پسران نشانه تنگی مجرای ادرار و در دختران نشانه ابتلا به انواع چسبندگی ها باشد.
 گریه کودکان هنگام دفع ادرار یا مدفوع یک علامت جدی است که باید مورد پیگیری و بررسی دقیق پزشک قرار بگیرد؛ زیرا این علامت نباید در کودکان مشاهده شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: علت گریه کردم هنگام دفع ادرار یا مدفوع در دختران و پسران علت های متفاوت و متنوعی دارد اما از شایع ترین و خطرناک ترین علل آن می توان به تنگی مجرای ادرار در پسران و بروز انواع چسبندگی ها در دختران اشاره کرد.
وی با بیان اینکه طولانی شدن بروز علامت درد می تواند خطرات دیگری برای کودکان در پی داشته باشد، یادآور شد: گریه کردن کودکان هنگام دفع نشانه عدم توانایی تخلیه کامل است که در طولانی مدت می تواند موجب بروز عفونت های ادراری، فشار روی عضله مثانه حتی حالب ها و کلیه ةا شود.
پزشک پس از معاینه و تجویز آزمایش های لازم علت را تشخیص و درمان را آغاز می کند که درمان ممکن است دارویی باشد و یا کودک نیاز به جراحی داشته باشد.

 

علت گریه کودکان هنگام ادرار و مدفوع چیستعلت گریه کودکان هنگام ادرار و مدفوع چیست

 البته گاهی گریه کردن کودک هنگام دفع می تواند نشانه بروز یبوست و عدم توانایی برای تخلیه است. اگر علت یبوست باشد می توان فاقد تجویز دارو و صرفا با تجویز یک رژیم غذایی مناسب مشکل را رفع کرد.
کودکان به دلیل اینکه تا 2 سالگی پوشک می شوند به راحتی ادرار و مدفوع خود را دفع می کنند اما پس از این سن و عدم استفاده از پوشک هنگام تخلیه ادرار یا مدفوع عضله خود را منقبض می کنند که این امر ناشی از عدم آموزش صحیح توسط خانواده ها است. وقتی کودک خود را منقبض می کند علاوه بر عدم توانایی تخلیه دچار احساس درد شدید می شوند که این مساله گریه آنها را به همراه دارد.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این صورت نیز خانواده ها می توانند با مراجعه به پزشک و اطمینان از علت بروز مشکل، آموزش های لازم را از پزشک کسب و به فرزندانشان بیاموزند.
 والدین باید توجه دارا باشند به محض مشاهده گریه فرزندشان هنگام دفع سریعا به پزشک مراجعه کنند.


.

منبع : seemorgh.com