سیمرغ

 بهره مندی از یک سبک زندگی مناسب و تغذیه متعادل علاوه بر این دوران ها در نوجوانی و جوانی و تمامی دوران های زندگی جهت رشد و بالندگی و جان و توان مقابله با تقابلات محیطی و افزایش امید به زندگی طولانی در تمامی برهه های زندگی لازم می باشد

 

بهترین راهکارهای برای افزایش طبیعی هورمون رشد و بلند شدن قد کودکان

در این مقاله سعی نموده ایم بطور اجمالی، تلفیقی از موضوعات بیان شده و نظرات قابل قبول اکثریت متخصصان و پژوهشگران داشته باشیم.
با هم مهمترین رهنمودها جهت افزایش قد را مرور می نماییم.

تغذیه مناسب برای افزایش قد کودکان

بیشترین رهنمودها به نقش غیر قابل تردید یک برنامه تغذیه متناسب و متعادل و متنوع که دربردارنده تمامی درشت و ریز مغذی های مورد نیاز در هزار روز اول زندگی (270 روز دوران حاملگی و سال های اول در ایام رویانی و جنینی و نوزادی و کودکی). در حقیقت در هزار روز اول، برای تمام عمر برنامه ریزی بنیادی صورت می پذیرد.
البته بهره مندی از یک سبک زندگی مناسب و تغذیه متعادل علاوه بر این دوران ها در نوجوانی و جوانی و تمامی دوران های زندگی جهت رشد و بالندگی و جان و توان مقابله با تقابلات محیطی و افزایش امید به زندگی طولانی در تمامی برهه های زندگی لازم می باشد زیرا که کلیه سنگ بنای ساختاری – هدایتی و تأمین انرژی را برای فعالیت های ارگان های حیات بخش غیرارادی و ارادی و رشد و ترمیم را درقالب تأمین پروتئین و انواع اسیدآمینه های ضروری و غیر ضروری، ویتامین های محلول در آب و چربی- مواد معدنی ساختاری و حمایتی و کربوهیدرات ها (تک، دو و چند قندی) و اسیدهای چرب (دارای یک و چند باند مضاعف اشباع نشده را در حد متعادل در هر برهه ای از سنین مختلف را تأمین می نماید.
البته مایعات و آب سالم و گوارا، میان وعده های بین روز و عصرانه و قبل از خواب و گنجانیدن چهارگروه اصلی در جیره روزانه (نان و غلات و سبزیجات و میوه های گوناگون در هر فصلی از سال و شیر ولبنیات و گوشت های قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و یا جایگزین نمودن آنها از طریق تلفیق حبوبات و غلات و تخم مرغ و انواع دانه ها و مغزهای روغنی در حدنیاز در هر برهه ای از روند زندگی از اهم واجبات می باشد.

 نقش خواب به موقع، راحت و عمیق در افزیش ترشح هورمون رشد

یکی از عوامل مهم تاثیرگذار، ترشح کافی هورمون رشد است که چند ساعتی بعد از خواب عمیق رخ می دهد.
کودکان و نوجوانان و جوانان حتی میانسالان و سالمندانی که طالب رشد و بالندگی و ترمیم و بازسازی و سم زدایی و پویایی جسم و فکر و اندیشه خود می باشند باید از شب بیداری و روز خوابی ها پرهیز نمایند.
هیچ عاملی جایگزین یک خواب راحت و عمیق زود هنگام بعد از غروب آفتاب نمی گردد.

افزایش رشد با تنفس عمیق

 از جمله مهم ترین فاکتورهای زندگی و ادامه حیات با نشاط و سالم، تنفس عمیق و صحیح و تأمین اکسیژن کافی فاقد آلودگی می باشد.
باید سعی شود که در هر دم و بازدم (در هوای آزاد که عاری از ریزگردها و گازهای سمی بوده) علاوه بر استفاده از ظرفیت کامل ریه ها با تنفس عمیق، تنفس شکمی را نیز با کشیدن دیافراگم بداخل شکم و افزایش حجم هواگیری ریه ها، اکسیژن کافی را به تک تک سلول ها هدایت و گاز کربنیک آنها را گرفته با بازدم کامل به بیرون از بدن هدایت نمود.

نقش ورزش در افزایش قد کودکان

برای قد بلند شدن کودک و افزایش ترشح هورمون رشد چه کنیمبرای قد بلند شدن کودک و افزایش ترشح هورمون رشد چه کنیم

 گرچه هرنوع فعالیت و ورزش های مختلف برای توانمند ساختن عضلات و ارگان ها بسیار مفید و تأثیر گذار می باشد، اغلب پژوهشگران عرصه سلامتی به ورزش های کششی بهای بیشتری می دهند.
بکارگیری ورزش های کششی و پرشی سبک بدنی در دوران رشد تأثیر زیادی در افزایش قد دارند و موجبات افزایش طولی ستون مهره ها و استخوان های بلند را فراهم و به افزایش ترشح هورمون رشد نیز کمک می نمایند.
 شنا یکی از ورزش های تاثیرگذار بر سرعت بخشیدن به روند افزایش رشد قدی تلقی می شود البته اگر به مدت معین و بدفعات در طول هفته از سال های کودکی آغاز و ادامه داده شود.
فرم های مختلف شنا بهترین وسیله بکارگیری تمامی عضلات بدن و تقویت آن ها می باشد و فعالیت های ورزشی خارج از آب بر استحکام و تراکم استخوان های تشکیل دهنده اسکلت می انجامد.
 انجام فعالیت های ورزشی متناسب با سن وسال و وضعیت فیزیولوژیکی و تناسب وزن و قد بطور مرتب و منظم که منجر به خستگی و بی حوصلگی و گرسنگی نگردد، نه تنها موجبات نشاط و سرزندگی را فراهم می سازند بلکه به تولید و ترشح هورمون رشد نیز منجر می گردد.
مخصوصاً به کودکان و نوجوانان و جوانان در هر سن و جنس باید عادت داد از انواع ورزش های کششی و پرشی مثل بدمینتون - پینگ پونگ - بسکتبال - والیبال - شنا - پیاده روی - دوچرخه سواری - حرکات موزون و حرکات یوگا چه بصورت کشش های روزانه و چه بصورت عادت، متمرکز شده و از مزایای آن برخوردار شوند.

 تقویت اعتماد بنفس

پرورش و تقویت اعتماد بنفس یکی از مهم ترین فاکتورهای مؤثر در هر زمینه ای می باشد.
افرادی که همه چیز دارند ولی فاقد اعتمادبنفس و خودباوری هستند در عرصه زندگی حتی در دستیابی کامل به زمینه های ژنتیکی و موروثی خود از آغاز زندگی موفق نخواهند شد.
از این رو در پرورش خودباوری و تقویت اعتماد بنفس غنچه های زندگی مان سعی کافی و کوشش وافی باید به عمل آوریم.

عادت دادن کودکان به صحیح غذا خوردن

 از آغاز تغذیه تکمیلی و تمام دوران کودکی و نوجوانی سبک زندگی و منش غذاخوردن را به کودکان آموزش باید داد.
عدم تعجیل در غذاخوردن، جویدن کامل غذاها و عادت به قبول و میل کردن سبزیجات خام و پخته و میوه های رنگارنگ و متنوع و دوری ازمصرف هله هوله و نوشابه های رنگارنگ در دستیابی به ظرفیت های کامل به ارث رسیده تأثیر گذار خواهد بود.

 عادت دادن کودکان به نوشیدن آب

یکی از وظایف آب، افزایش میزان سوخت و ساز یا متابولیسم بدن می باشد. نوشیدن آب بموقع و بجا در طول شبانه روز امکان هضم و جذب بدن را افزایش می دهد.
مواد مغذی محلول در آب، میلیاردها سلول های تشکیل دهنده و سازنده بافت های تخصصی و ارگان های ساخته شده از بافت ها را حمل و تحویل می دهد و مواد غیر ضروری و سموم انتقال داده شده در طی فرایند شکستن مولکول های دریافتی را جمع آوری و از طریق مجاری دفعی بصورت (عرق و بخارات تنفسی و ...) به بیرون می راند و دمای بدن را در تمام فصول سال تنظیم و ثابت نگه می دارد.
از این رو علاوه بر استفاده از تغذیه متناسب و متعادل، نوشیدن آب کافی چه بصورت خالص چه بصورت ترکیبات منابع غذایی مصرفی همواره مدنظر قرار داده بشود.


.

منبع : seemorgh.com