آکاایران: عفونت روده در کودکان، بیماری رایجی است که به دلایل مختلف ویروسی، باکتریایی و انگلی ممکن است رخ دهد. این بیماری، اغلب در صورت انجام مراقب هایی از قبیل مصرف مایعات درمان می شود؛ اما گاهی کودک باید تحت مراقبت قرار بگیرد.

آکاایران: علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - عفونت‌های شکمی، درمیان کودکان خردسال بسیار رایج است. گاستروانتریت (Gastroenteritis) به معنای التهاب معده و روده به استفراغ و یا اسهال منجر می‌شود. این بیماری اغلب به دلیل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی و یا انگلی اتفاق می‌افتد. بسیاری از کودکان در عرض چند روز از اسهال و التهاب معده خود نجات پیدا می‌کنند. تشویق کودکان در این مدت به نوشیدن آب مهم‌ترین چیز است چرا که خشکی می‌تواند بزرگترین مشکل باشد. در این مقاله درباره عفونت روده در کودکان خواهید خواند.
 

علائم عفونت روده (دستگاه گوارش)

عفونت دستگاه گوارش اغلب با حالت تهوع (احساس ناراحتی در معده)، استفراغ و یا اسهال (تکرر دفع و یا شل شدن روده) شروع می‌شود. کودکان همچنین ممکن است تب، کاهش اشتها یا درد شکمی نیز دارا باشند. علائم اغلب از یک روز تا یک هفته، بسته به شدت عفونت ادامه می‌یابد. گاهی ممکن است اسهال مدت بیشتری طول بکشد. عفونت روده انگلی، می‌تواند موجب اسهال طولانی‌تر، خستگی و کاهش وزن شود.
 

عفونت روده و کاهش آب بدن

مهم‌ترین نگرانی در عفونت روده در کودکان، این است که آن‌ها به دلیل از دست دادن آب زیاد به خاطر استفراغ و اسهال، دچار کم آبی شوند. کودکان و نوزادان به خصوص مستعد کم آبی هستند. از نشانه‌های کم آبی، تشنگی و ادرار کم است. علائم دیگر کمبود آب، شامل خشکی دهان، پوست و احساس ضعف یا سبک سری است. درصورتی که کم آبی شدید باشد، علائم شامل خواب آلودگی، تنفس سریع و عمیق و دست و پای سرد است. کاهش آب بدن مشکلی بسیار جدی است، بنابراین اگر فکر می‌کنید که کودک شما ممکن است در معرض آن باشد، به دکتر مراجعه کنید.
 
علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟
 

علل ابتلا به عفونت دستگاه گوارش در کودکان

این بیماری معمولا به دلیل عفونت اتفاق می‌افتد، اما گاهی واکنش به غذا یا دارویی نوین است که می‌تواند منجر به التهاب روده و معده شود. در اکثر مواقع مهم‌ترین دلیل عفونت روده و دستگاه گوارش در کودکان، ویروس است. ویروس‌ها اغلب بسیار مسری هستند و به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابند. این ویروس‌ها در مکان‌هایی مانند مدارس و مراکز مراقبت از کودکان که کودکان در تماس نزدیک با یکدیگر هستند موجب شیوع این بیماری می‌شوند. عفونت روده‌ی ویروسی، معمولا یک تا سه روز طول می‌کشد. ویروس‌هایی که عموما باعث بیماری‌های گوارشی در کودکان می‌شوند شامل موارد زیر هستند:
  • نورو ویروس: شایع‌ترین علت التهاب معده و روده در کودکان بزرگتر است. گاهی اوقات یه آن ویروس استفراغ زمستانی می‌گویند، هرچند که ممکن است در هر فصلی رخ بدهد. نورو ویروس باعث استفراغ ناگهانی می‌شود و بسیار مسری است.
  • روتا ویروس: این ویروس قبلا شایع‌ترین علت گاستروانتریت شدید در خردسالان بود تا اینکه واکسیناسیون کودکان رایج شد.
  • آدنو ویروس: اغلب کودکان و نوزدان را مبتلا می‌کند، و باعث تب، استفراغ و اسهال می‌گردد.
  • استرو ویروس: معمولا باعث اسهال می‌شود (استفراغ رایج نیست)

اما باکتری‌هایی که معمولا باعث بیماری‌های گوارشی می‌شوند شامل سالمونلا،‌ ای کولی و یا کمپیلوباکتر است.


بیشتر بدانید: عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش


عفونت روده در کودکان، معمولا با خوردن غذا‌ها یا آب آلوده ایجاد می‌شود. هنگامی که شما این بیماری را از غذا دریافت کنید، ممکن است به آن مسمومیت غذایی گفته شود. برخی از باکتری‌ها، سمومی تولید می‌کنند که باعث مسمومیت غذایی شدید می‌شود و در نهایت با گرفتگی معده و استفراغ، چند ساعت بعد از خوردن غذا شروع می‌شود.
اسهال میکروبی گاهی اوقات می‌تواند در طول یا پس از مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک، اغلب به خاطر عفونت با باکتری Clostridium difficile ایجاد شود. این نوع بیماری گوارشی نسبتا غیرمعمول است، اما می‌تواند جدی باشد.

علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

گاستروانتریت همچنین می‌تواند ناشی از انگل‌هایی مانند جیاردیا و کریپتوسپوریدیم باشد، که معمولا از طریق آب آلوده یا تماس نزدیک با دیگران انتقال می‌یابد.
یک روش دیگر که کودک ممکن است از طریق آن به عفونت روده مبتلا شود این است که در آب آلوده شنا یا بازی کند؛ مانند پارک آبی، استخر شنا، تالاب و یا رودخانه. استخر‌های شنای عمومی و پارک‌های آبی نیز باید به طور مکرر مورد آزمایش قرار گیرند و به دقت برای باکتری‌ها مورد نظارت قرار گیرند. همیشه ابتدا مطمئن شوید که آب‌ رودخانه‌ها یا استخر و ... آلوده نیستند و برای شنا ایمن هستند سپس به کودک اجازه بازی و شنا دهید.
 

راه های درمان عفونت روده در کودکان

کودکان مبتلا به عفونت خفیف را معمولا می‌توان در خانه با استراحت و مایعات مناسب، برای جلوگیری از کمبود آب بدن، درمان کرد. کودک خود را تشویق کنید تا هر چه سریع‌تر و بیشتر استراحت کند. نوزادان و کودکان مبتلا به علائم جدی‌تر، در خطر کمبود شدید آب بدن قرار دارند. آن‌ها باید با دقت تحت نظارت قرار گیرند و ممکن است به درمان با مایعات و دارو‌ها در بیمارستان نیاز دارا باشند.

۱. مایعات

درمان اصلی التهاب معده و روده این است که بدن کودک خود را مرطوب نگه دارید با تشویق آن‌ها به نوشیدن مقدار زیادی مایعات از کمبود آب جلوگیری کنید. اگر آن‌ها استفراغ کرده یا احساس ناخوشی می‌کنند، نوشیدن مقادیر کمی مایعات اغلب بهترین روش درمان است. کودکان و نوزادان باید بعد از هر بار که استفراغ می‌کنند یک نوشیدنی مصرف کنند. در نوزادان این میزان را با شیر مادر جبران کنید و در کودکان بزرگتر می‌توانید از آب میوه یا آب استفاده کنید.

۲. غذا

در زمان عفونت، برای کودکان مبتلا، غذا‌هایی که راحت هضم می‌شوند تجویز می‌شود. به طور کلی، بهتر است در عرض ۲۴ ساعت پس از ابتلا به عفونت، غذا خوردن شروع شود. خوب است که ابتدا غذا‌های ساده مانند سوپ، موز، نان و برنج مصرف شوند. برخی از کودکان ممکن است در هضم کردن محصولات لبنی، مانند شیرگاو، پنیر یا ماست، تا مدتی بعد از عفونت روده مشکل دارا باشند.
 
علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟علت و علائم عفونت روده در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟


۳. دارو‌ها

در برخی موارد پزشکان ممکن است دارو‌های ضد تهوع تجویز کنند. این کار عموما زمانی انجام می‌شود که کودکان در بیمارستان بستری می‌شوند. Ondansetron دارویی است که می‌تواند برای کاهش استفراغ در کودکان مورد استفاده قرار گیرد و به جلوگیری از کمبود آب بدن کمک کند.
دارو‌هایی برای توقف اسهال مانند (Imodium) برای کودکان توصیه نمی‌شوند، چون کمک‌کننده نیستند و ممکن است مضر باشند. در برخی موارد، نوزادان یا کودکان مبتلا به بیماری‌های باکتریایی یا انگلی ممکن است با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شوند تا طول و شدت بیماری را کاهش دهند یا از عوارض پیش‌گیری کنند.
 
شما برای پیشگیری از عفونت روده در کودکان چه می‌کنید؟ برای درمان چه قدم‌هایی برمی دارید و از کدام روش پاسخ بهتری گرفته اید؟ دیدگاه‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایرین در میان بگذارید.

برگرفته از:mydr
.

منبع : setare.com