آکاایران: راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام

آکاایران: راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام

یک : برایش ترانه بخوانید

فرقی نمی کند لالایی بخوانید یا آهنگ های مورد علاقه خود را با صدایی ملایم زمزمه کنید. صدای مادر گاهی اوقات تنها چیزی است که می تواند گریه نوزاد را متوقف کند. اگر گریه کودک پریشان تان می کند، می توانید از آواز خواندن برای تسکین اعصاب خود نیز کمک بگیرید. در صورتی که مهارت زیادی در خواندن ندارید، یک داستان یا شعر را با صدای آرام و نرم بخوانید. حتی می توانید لیست خریدتان را با صدایی ملایم در گوش نوزاد زمزمه کنید. هدف از این کار صرفا آواز خواندن نیست؛ هدف این است که نوزاد صدای ملایم مادر خود را بشنود و آرام بگیرد. اما با این حال بهتر است متنی را بخوانید که محتوایی مثبت و شادی بخش دارد. ترانه های آرام و کودکانه بهترین انتخاب برای این کار هستند.

دو : با هم پیاده روی کنید

اصولا بغل کردن و راه بردن کودک، حس آرامش را برای فرزندتان به همراه دارد. اما اگر راه رفتن در محیط خانه کمکی نمی کند، به دست های خود استراحت دهید و نوزاد خود را با کالسکه به گردش ببرید. راه رفتن به صورت آرام به نوزاد و مادر کمک می کند تا آرامش بیشتری به دست بیاورند. حتما در تبلیغات دیده اید که مادران یا پدران جوان در ساعات اولیه شب در حال رانندگی هستند؛ به این امید که گردش با ماشین به نوزادشان کمک کند تا راحت تر به خواب برود. بسیاری از کودکان زمانی که در اتومبیل هستند و گردش می کنند، آرام شده و به خواب می روند. شاید زمان آن رسیده که این روش را هم امتحان کنید، حتما موثر خواهد بود.

سه : صندلی گهواره ای بخرید

حرکات ریتمیک یک صندلی گهواره ای به نوزاد کمک می کند تا آرام تر شود. در روانشناسی گفته می شود این حرکات ریتمیک تداعی کننده حرکات نوزاد در شکم مادر بوده و آرامش بخش است.  به علاوه، وقتی از پیاده روی، خرید یا کار برمی گردید، گذاشتن نوزاد در صندلی گهواره ای تا مدتی به شما فرصت استراحت می دهد. به این ترتیب می توانید علاوه بر اندکی استراحت، فرزندتان را هم آرام کنید.

راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکاراه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکا

چهار : بغل کردن

چه کسی است که در آغوش کشیده شدن را دوست نداشته باشد، آن هم وقتی که احساس ناراحتی می کند. ممکن است فکر کنید کمی ساده انگارانه است، اما بغل کردن نوزاد دقیقا همان چیزی است که او به آن نیاز دارد و برایش گریه می کند. حتما دیده اید که برخی نوزادان بلافاصله پس از در آغوش کشیده شدن آرام می شوند، پس بغل کردن فرزندتان را به یاد داشته باشید. در این شرایط بهتر است فرزندتان را به گونه ای در آغوش بگیرید که صورتش مقابل صورت شما باشد این کار احساس امنیت او را بیشتر می کند.

پنج : از پستانک کمک بگیرید

نوزادان مکیدن را دوست دارند و این یک واکنش طبیعی است که باعث آرام شدن نوزاد می شود. اگر مطمئن هستید که کودک تان گرسنه نیست، می توانید با پستانک او را آرام کنید. مطالعات نشان می دهد که خوردن پستانک در روزهای نخست تولد بر فرم دندان های نوزاد و نحوه حرف زدن او در آینده اثر نمی گذارد، بنابراین می توانید با خیال راحت از این روش برای آرام کردن نوزاد گریان خود استفاده کنید.

شش : به او شیر بدهید

شیر دادن به نوزاد بهترین کار ممکن است تا آنجا که وقتی نوزاد از پستان مادر شیر می خورد، خود را در بهترین و ایمن ترین جای ممکن احساس می کند. فرزند خود را در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید.احساس امنیت دادن به کودک می تواند آرامش او را تضمین کند و این امنیت در آغوش مادر و با شیر دادن حاصل می شود. می توانید این کار را با آواز خواندن ترکیب کنید تا تاثیر بیشتر آن را احساس کنید.

راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکاراه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکا

هفت : شاید باید استرس را  از خود دور کنید

گاهی اوقات باید نوزادتان را به شخص دیگری بسپارید تا آرامش پیدا کند. استرس، نگرانی و استیصال شما برای آرام کردن فرزندتان گاهی اوقات اوضاع را بدتر می کند. بهتر است او را برای چند دقیقه به یکی از نزدیکان تان یا پدرش بسپارید، کمی قدم بزنید و هنگامی که آرام شدید دوباره به نوزادتان رسیدگی کنید. آرامش شما بهترین تاثیر را در آرامش فرزندتان دارد.

هشت : از روش های قدیمی کمک بگیرید

زمان های قدیم نوزادان را قنداق می کردند و احتمالا همه ما این روش نگهداری از فرزندان را دیده یا شنیده ایم. طرفداران این روش بر این باورند که قنداق کردن  با محکم نگه داشتن اعضای بدن نوزاد او را آرام می کند.اگر تصمیم دارید نوزاد خود را قنداق کنید، بهتر است سرش را بیرون قنداق قرار دهید و فقط از پارچه های نازک و نخی برای این کار استفاده کنید. قنداق کردن تکنیک خاص خود را می طلبد که باید آن را بیاموزید. حواس تان باشد نوزاد را محکم و سفت نبندید که خود دلیل دیگری برای گریه است.

نه : نور اتاق را کم کنید

برخی نوزادان مثل بسیاری از ما بزرگسالان برای آرام شدن به یک محیط آرامش بخش نیاز دارند. برای ایجاد یک محیط آرام می توانید چراغ های اتاق را خاموش یا کم سو کنید تا تاثیر این کار را روی فرزندتان مشاهده کنید. نور کم تاثیر زیادی بر آرامش اعصاب دارد.

راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکاراه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکا

ده : اتاق خوابش را عوض کنید

تغییر اتاق خواب نوزاد گاهی اوقات نقش بسزایی در آرام کردن او دارد. اگر فرزندتان گریه های طولانی و بدون علت دارد، سعی کنید هر از گاهی اتاق خواب نوزادتان را عوض کنید. یک محیط جدید تاثیر شگرفی بر آرامش فرزندتان دارد. جرات داشته باشید و تغییر را تجربه کنید.

یازده : نویز سفید را  امتحان کنید

برخی مادران معتقدند که نرم افزارهای تولید کننده نویز سفید (صدای محیطی) به آرام شدن نوزادشان کمک می کند، می توانید امتحان کنید. اگر چندان پیگیر تکنولوژی نیستید و با این ابزار آشنایی ندارید، می توانید از یک فن پرسر و صدا سشوار یا جارو برقی استفاده کنید.

دوازده : تسلیم نشوید

نگهداری از نوزادی که دائم گریه می کند، ممکن است استرس زا باشد و شما را مشوش کند. اما امید خود را از دست ندهید؛ همیشه راهی برای آرام کردن نوزاد وجود دارد. حتی الامکان از همسر و سایر اعضای خانواده کمک بگیرید. همکاری و همدلی اعضای خانواده برای آرام کردن نوزاد می تواند تاثیر روش های گفته شده را دو چندان کند. اگر خسته هستید و به استراحت نیاز دارید، بهتر است کمی به حال خود باشید و پس از تجدید قوا دوباره به نوزادتان رسیدگی کنید. در این صورت انرژی تان دو برابر شده و بهتر می توانید از پس این کار برآیید. پدر و مادر باید با همکاری یکدیگر از پس آرام کردن فرزند گریان خود برآیند.

راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکاراه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام -آکا

سیزده : آرامش با گردش

راه رفتن به صورت آرام به نوزاد و مادر کمک می کند تا آرامش بیشتری به دست بیاورند. حتما در تبلیغات دیده اید که مادران یا پدران جوان در ساعات اولیه شب در حال رانندگی هستند؛ به این امید که گردش با ماشین به نوزادشان کمک کند تا راحت تر به خواب برود. بسیاری از کودکان زمانی که در اتومبیل هستند و گردش می کنند، آرام شده و به خواب می روند

چهارده : پدران بخوانند

آرام کردن کودک همیشه بر عهده مادر نیست و لازم است پدر هم در این مورد کمک کند. گاهی کودکانی که بسیار گریان هستند وقتی به آغوش پدر می روند، آرام می شوند. شاید به خاطر این است که بازوان قوی پدر او را سریع تر تکان می دهد، شاید به خاطر این است که پدر او را محکم تر بغل می کند یا شاید فقط به خاطر این است که او بزرگ تر و گرم تر است. گاهی حتی ممکن است کودک به این دلیل آرام شود که به آغوش پدر و محبت او نیاز دارد. برای اینکه فرزندتان آرام شود از همسرتان کمک بخواهید و به خودتان استراحت بدهید.  برخی مردان وقتی کودک گریان است ترجیح می دهند فورا بچه را به مادرش بدهند تا شیر بخورد، اما باید بدانید اگر مادر کودک در دسترس نیست و به تنهایی آرام کردن کودک را بر عهده دارید و احتمالا از پس این کار بر نمی آیید، می توانید از یک شیشه شیرخشک ولرم یا شیری که مادر کودک قبلا دوشیده و در یخچال گذاشته است، استفاده کنید.  این نوشیدنی می تواند آرامش کودک را وقتی او را در آغوش دارید، بیشتر کند.

راه ها و روش های موثر برای آرام کردن نوزاد بیقرار و نا آرام


این مطلب مفید بود ؟ .

منبع :

پربازدیدها
تبلیغات