آکاایران: متاسفانه در برخی خانه‌ها، سماورها و منابع آب جوش در دسترس كودكان قرار دارد و كودكان بسیاری با آنها می‌سوزند. در حالی كه با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نكات حفاظتی از سوی آنها میزان سوختگی كودكان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی كاهش می‌یابد؛ پس بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سوختگی‌های بالای 30 درصد پیشگیری است.تنها اقدام موثر در سوختگی، مراجعه فوری به مراكز درمانی سوختگی است، اما اقدامات صحیح اولیه از سوی خانواده‌ها در كاهش عوارض شدیدتر ناشی از سوختگی كودكان موثر است و مهم‌ترین مسأله آن است كه والدین با اقدامات اولیه صحیح مانع از بروز عفونت در ناحیه سوختگی شوند. در این مقاله از مراقب های کودکان آکاایران, مهمترین اقداماتی که هنگام سوختگی کودکان باید انجام دهید را برایتان توضیح میدهیم. با ما همراه باشید.

برخی سوختگی‌ها مستلزم اقدام سریع، بسته به منبع سوختگی هستند. سوختگی‌های الکتریکی و شیمیایی معمولا خیلی جدی و حاد هستند. برای سوختگی‌هایی که به‌خاطر شعله رخ می‌دهد، باید سعی کنید سریعا شعله را خاموش کنید. در این مواقع باید سعی کنید کودک را روی زمین بگذارید و او را بچرخانید. بعد او را در پتو یا ژاکتی بپیچید و لباس سوخته یا جواهرات سوخته را از تن او جدا کنید. بلافاصله به اورژانس زنگ بزنید تا اقدامات لازم را برای سوختگی‌های درجه دو یا سه انجام دهند. زمانی که علت سوختگی، الکتریکی یا شیمیایی باشد، سایر اقدامات لازم باید حتما انجام شود. باید مطمئن شوید که اگر علت سوختگی کودک جریان الکتریسیته است، دیگر درمعرض منبع آن قرار نداشته باشد تا خطر انتقال شوک به فرد دیگری ازبین برود.

اگر علت سوختگی یک منبع شیمیایی باشد، باید پنج دقیقه منطقه موردنظر را با آب بشویید یا در حمام آن را تمیز کرده یا با شیلنگ آب در حیاط این کار را انجام دهید. ترجیحا سعی کنید لباس کودک را تا زمان شست‌وشو از تنش درآورید. توصیه می‌شود شست‌وشو را به مدت ۱۰ الی ۲۰دقیقه پیش از استفاده از باندهای استریل یا انجام مراقبت‌های ویژه ادامه دهید.

Image result for ‫سوختگی کودک‬‎

شایع‌ترین سوختگی‌ها

البته روند مراقبت و درمان تمام سوختگی‌ها با هم یکسان نیستند. در اینجا به سه نوع از سوختگی‌ها و درمان آنها اشاره می‌کنیم.

سوختگی درجه اول

این نوع سوختگی‌ها تنها در بیرونی‌ترین لایه پوست رخ داده و علائمی همچون قرمزی پوست، درد و تورم خفیف به‌همراه دارد. این نوع سوختگی باعث ایجاد زخم یا تاول نشده و خشک است. علائم آن اغلب ظرف ۳ تا ۶روز ازبین می‌رود و فرد در یک تا دو روز اول متوجه می‌شود که پوست در حال لایه انداختن است. درد ناشی از سوختگی‌های درجه اول معمولا سریع از بین می‌رود و تقریبا ۲۴ تا ۴۸ساعت طول می‌کشد.

اگرچه ممکن است نیاز نباشد اما می‌توان منطقه موردنظر را با پانسمان چسبناک یا گاز به مدت ۲۴ساعت بست؛ البته اگر اندازه آن کوچک‌تر از یک سکه باشد. برای پیشگیری از بدتر شدن سوختگی یا عدم بروز عفونت، هرگز از کره، روغن، پودر یا هر نوع روش درمانی جز این روش‌ها استفاده نکنید.

سوختگی درجه دوم

این نوع سوختگی‌ها که به آنها سوختگی با ضخامت نسبی می‌گویند کمی گسترده‌تر از سوختگی‌های درجه یک بوده چراکه بر لایه بیرونی پوست (یعنی اپیدرم) و بخشی از لایه زیرین آن (یعنی میان پوست) تاثیر می‌گذارد. این سوختگی‌ها باعث ایجاد تاول، دردهای شدید، قرمزی و تورم می‌شود. زخم‌ها و تاول‌های آن باز شده و باعث می‌شود سوختگی رنگی بین صورتی و قرمز با ظاهری مرطوب پیدا کند. سوختگی درجه دوم ممکن است ظاهری سفید یا بدون رنگ هم داشته باشد.

از آنجایی که این سوختگی‌ها نسبت به سوختگی‌های درجه اول کمی بزرگ‌تر هستند، زمان درمان علائم و بهبود آن هم متفاوت بوده و اغلب بالای سه هفته است. مانند انواع سوختگی‌های دیگر، درمان این نوع سوختگی هم باتوجه به علت، مکان و شدت سوختگی و نیز سن کودک، سطح سلامت و سابقه پزشکی او، آستانه تحمل نسبت به درمان و ویژگی‌های فردی می‌تواند با هم فرق داشته باشد. سوختگی‌های درجه دوم به مراقبت‌های سریع پزشکی و درمان نیاز دارند. کودک باید سعی کند در حالت دراز کشیده بماند و منطقه‌ای را که سوخته بالا نگه دارد.

جواهرات و لباس‌هایی که در نزدیکی سوختگی است باید از او جدا شود، تاول‌ها و زخم‌ها باید دست نخورده باقی بمانند و منطقه موردنظر باید بین ۳ تا ۵دقیقه در تماس با آب سرد باشد. مانند سوختگی درجه اول، برای پیشگیری از بدتر شدن سوختگی یا عدم بروز عفونت، از کره، گریس یا هر نوع خوددرمانی استفاده نکنید. اقدامات پزشکی شامل استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک، داروهای حاوی آنتی‌بیوتیک، عوض کردن لباس و تمیز کردن منطقه موردنظر را به متخصص این کار بسپارید.

Image result for ‫سوختگی کودک‬‎ 

 

سوختگی درجه سوم

این سوختگی‌ها که آن را به‌نام سوختگی‌هایی با ضخامت کامل هم می‌شناسند روی اپیدرم بیرونی و کل میان پوست و لایه سطحی پوست تاثیر می‌گذارد. در شرایطی که علائم سوختگی با ضخامت کامل با هم فرق دارد، اکثرا باعث می‌شود که پوست خشک، سفت، سیاه، سفید یا زرد شده و با تورم و عدم درد به‌خاطر آسیب عصب‌های ناحیه موردنظر همراه باشد.

در این سوختگی، کودک باید دراز بکشد و ناحیه سوختگی موردنظر را بالا نگه دارد. جواهرآلات و لباس‌های سوخته را باید از تن او جدا کرده، تاول‌ها و زخم‌ها دست‌نخورده بماند در این شرایط فورا با پزشک تماس بگیرید یا اورژانس را خبر کنید.

مانند سوختگی‌های درجه اول، به‌منظور پیشگیری از بدتر شدن سوختگی یا عدم بروز عفونت، از کره، گریس، پودر یا هر نوع درمان به طور حتم پرهیز کنید مانند انواع سوختگی‌های دیگر، درمان این نوع سوختگی هم باتوجه به علت، مکان و شدت سوختگی و نیز سن کودک، سطح سلامت او و سابقه پزشکی، آستانه تحمل نسبت به درمان و ویژگی‌های فردی می‌تواند با هم فرق داشته باشد.

این درمان می‌تواند شامل تمیز کردن منطقه موردنظر، تزریق مایعات درون سیاهرگی، آنتی‌بیوتیک (خوراکی یا تزریقی)، کرم‌های موضعی آنتی‌بیوتیک، مکمل های غذایی، پروتئین‌های غذایی، پیوند پوست، جراحی بازسازی و اگر لازم شد تزریق واکسن کزاز و ماندن در محیط گرم و مرطوب باشد که همگی آن باید با نظر متخصص و در محیط کلینیک یا بیمارستان صورت گیرد.

 

Related image

 

با کودک دچار سوختگی چه کنیم؟

متاسفانه در برخی خانه ها، سماورها و منابع آب جوش در دسترس کودکان قرار دارد و کودکان بسیاری با آنها می سوزند. در حالی که با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نکات حفاظتی از سوی آنها میزان سوختگی کودکان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی کاهش می یابد. پس بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سوختگی های بالای 30 درصد، پیشگیری است.
مهم ترین مسأله آن است که والدین با اقدامات اولیه صحیح مانع از بروز عفونت در ناحیه سوختگی شوند.
بر این اساس ابتدا باید محل سوختگی کودک را زیر آب سرد بگیرید و از موادی چون یخ، سیب زمینی یا خمیر دندان برای کاهش سوزش و التهاب محل سوخته استفاده نکنید.
همچنین نباید از از کرم، پماد یا لوسیون هایی که مطابق موازین علمی تهیه نشده اند، استفاده کرد.
نکته بسیار مهم آن است که در سوختگی های درجه یک سطحی در حد آفتاب سوختگی می توان از یخ استفاده کرد، اما در سوختگی های درجه 2 که پوست تاول می زند، فقط باید از آب سرد بهره گرفت و یک باند استریل روی تاول گذاشت. سپس آن را با پنبه و چسب پوشاند و هرگز نباید تاول ها را دستکاری کرد، زیرا به سرعت عفونت می کند.

Image result for ‫سوختگی کودک‬‎
سوختگی با غذا یا شیر داغ خطرناک تر است

متاسفانه سوختن با غذا یا شیر داغ به دلیل داشتن مواد مغذی احتمال عفونت های ثانویه را در پی خواهد داشت و باید به سرعت تحت اقدامات درمانی تخصصی قرار بگیرد.
میزان آسیب تا دو سه روز پس از بروز سوختگی نیز حتی برای متخصصان مشخص نیست و برای تعیین عمق سوختگی و ماهیت آن باید حداقل سه تا چهار روز منتظر ماند و کودک سوخته را در موارد سوختگی بالای 15 درصد در مراکز درمانی تحت مراقبت قرار داد، اما در مواردی که سوختگی زیر 15 درصد از سطح بدن باشد، می توان از کودک در منزل نگهداری کرد و با نوشاندن مایعات به او از کم آبی بدن کودک که از عوارض اولیه پس از سوختگی است، جلوگیری کرد.
همچنین در این مدت باید از داروهای آنتی بیوتیک خوراکی و کرم های موضعی برای کاهش درد و سوزش محل سوختگی استفاده کرد.
بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان موثرتر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطرساز در منزل یا خارج از آن نخواهد بود


کمک به کاهش درد کودک

متخصصان کودک تاکید می کنند که استفاده از شربت و شیاف استامینوفن یا ترکیبات آنتی هیستامینی موثرترین روش برای کاهش درد کودک در موارد مختلف، همچنین پس از بروز سوختگی های سطحی است.
در چنین مواردی می توان از پماد زینک اکساید یا پماد ویتامین آ + د یا وازلین برای کاهش درد محل سوختگی استفاده کرد.
البته استفاده از این ترکیبات باید با تائید پزشک و تائید او مبنی بر سطحی بودن سوختگی و مراقبت از کودک در منزل صورت بگیرد.
 اما بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان موثرتر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطرساز در منازل یا خارج از آن نخواهد بود.

Image result for ‫سوختگی کودک‬‎

پیشگیری از سوختگی در کودکان

در اینجا به برخی اقدامات لازم به‌منظور کاهش خطر سوختگی اشاره می‌کنیم:

-تمام پریزهای برق را با سرپوش بپوشانید.

-تمام مواد قابل اشتعال و سمی را از دسترس کودک دور نگه دارید.

-از لباس خواب پیشگیرنده شعله استفاده کنید.

-مطمئن شوید سیم‌های برق آسیبی نمی‌زنند و بی‌خطر هستند.

-وقتی از اتو، اتوی مو و اتوی فر مو کنار کودکان استفاده می‌کنید حتما مراقب باشید.

-از هشداردهنده‌های دود در اتاق خواب‌ها یا سایر نقاط خانه استفاده کنید؛ اگر ۱۰سال از کارکرد آنها گذشته حتما تعویض‌شان کنید.

-در خانه سیگار نکشید و از آتش‌بازی در خانه خودداری کنید.

-سعی کنید ترموستات آبگرمکنتان روی ۴۹درجه بوده یا آن را روی درجه کم‌ متوسط تنظیم کنید.

-آب حمام کودک را پیش از آنکه بگذارید به آن وارد شود حتما با آرنج تان چک کنید و همیشه زمانی که از وان یا دوش استفاده می‌کنید اول و آخر کار آب سرد را باز کنید.

-موقع پخت‌وپز، دستگیره قابلمه را به طرف داخل قرار دهید نه در جلوی خود گاز که کودکان نتوانند به آن دست بزنند یا خرابش کنند. برای پیشگیری از هرنوع صدمه‌ای اجازه ندهید کودکان در آشپزخانه از واکر استفاده کنند.

-از رومیزی یا زیربشقابی‌های بزرگ استفاده نکنید چراکه کودک به‌راحتی می‌تواند آن را بکشد.

-هنگام پخت‌وپز، نوشیدن یا خوردن چیزهای داغ کودک‌تان را بغل نکنید.

-بطری‌های شیر بچه را در داخل مایکروفر گرم نکنید.

- جلوی شومینه یا اجاق، رادیاتور و سایر منابع گرمایی از حفاظ استفاده کنید.

-برای پیشگیری از سوزش‌های ناشی از نور خورشید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید و هنگام کار یا بازی با فلز داغ یا اسباب‌بازی‌های پلاستیکی خیلی مراقب باشید.

-ترکیبات فلزی یا وینیل موجود در صندلی ماشین‌ها و کالسکه‌ها می‌تواند به کودکان آسیب وارد کند، بنابراین سعی کنید آنها را در‌معرض تماس با نور خورشید قرار‌ندهید.

اقدامات پزشکی فوری زمانی باید انجام شود که:

- سوختگی درجه دو یا درجه سه باشد.

- سوختگی‌ها بزرگ‌تر از ۵ تا ۷سانتی‌متر بوده یا ۱۰درصد بدن را پوشانده باشد. در این موارد، توصیه می‌شود از کمپرس‌های داغ یا یخ استفاده نکنید چراکه خطر کم شدن گرمای بدن را افزایش می‌دهد. در عوض سعی کنید از پارچه یا حوله‌های نرم و تمیز برای پوشاندن ناحیه سوخته موردنظر استفاده کنید.

- آتش، جریان برق یا مواد شیمیایی علت سوختگی باشد.

- سوختگی روی صورت، پوست سر، دست‌ها، سطح مفاصل یا ناحیه تناسلی رخ داده باشد.

- اگر تورم و چرک در محل دیده شود یا قرمزی محل شدید یا لایه‌لایه شود.

نظر دکتر سیامک فرقانی در مورد سوختگی کودکان

دکتر سیامک فرقانی اظهار کرد: یکی از موارد شایع سوختگی در کودکان برگشتن کتری و سماور در منزل روی کودکان است و به دلیل اینکه پوست کودکان نازک‌ است، سو ختگی‌های عمیق‌تری روی پوستشان ایجاد می‌شود.

وی افزود: زمانی که کودک دچار سوختگی می‌شود نقاطی که با لباس پوشیده شده است در مقایسه با قسمت‌هایی که لباس ندارد از سوختگی خیلی شدیدتر و با درجه بالاتری برخوردار است، زیرا لباس گرما را در خود نگه می‌دارد و باعث عمیق‌تر شدن محل سوختگی می‌شود. به همین دلیل بهترین و اولین کار خارج کردن لباس‌ها و خنک کردن بیمار است.

این عضو کمیته علمی پنجمین همایش کشوری سوختگی، گفت: اولین اقدام برای فرد دچار سوختگی این است که ابتدا لباس‌ها را از تنش خارج کنیم، بعد سعی کنیم در چند دقیقه اول اگر سطح سوختگی کمتر از ۱۰ درصد کل بدن باشد، با آب معمولی که بین ۴ تا ۸ درجه است سطح بدن را خنک کنیم تا از ایجاد تاول‌های بیشتر جلوگیری شود و بدین شکل عمق سوختگی را کاهش دهیم.

وی افزود: در مواردی که عمق سوختگی بیشتر از ۱۰ درصد سطح بدن باشد خنک کردن در ابتدا با آب برای بیمار مناسب نیست و بهترین کار برای بیمار این است که بعد از اینکه لباس‌هایش را خارج کردیم، بلافاصله وی را در یک ملافه تمیز قرار دهیم و به یک مرکز سوختگی ارجاع دهیم.