آکاآپ : یکی از شیرین‌ترین کارهایی که پدر و مادرها قبل از به دنیا آمدن نوزادشان انجام می‌دهند خرید کردن برای اوست. خرید لباس برای نوزادان همانقدر که لذت‌بخش است به توجه و دانستن خیلی از نکات احتیاج دارد. ما لیستی از بایدها و نبایدها را در اختیارتان می‌گذاریم.

چهره این پدرومادرها زمانی که لباس‌های کوچولو را در دست می‌گیرند و به هم نشان می‌دهند ، واقعا دیدنی است.هر مادری در چنین بازاری قرار بگیرد، اختیار از کف می‌دهد و چه بسا لباس ها و  لوازم زیادی را بدون دقت به این که کدام یک لازم و ضروری هست یا کدام یک متناسب با نیازهای نوزاد اوست، تهیه کند و تا زمان تولد کودکش از تماشای آنها لذت ببرد؛ اما وقتی که نوزاد دیده به دنیا گشود و قدم نورسیده اش مبارک شد، بعد از مدتی کوتاه مادر متوجه می‌شود که طفل او مانند لوبیای سحرآمیز رشد کرده و وزنش در شش ماهگی دو برابر و در نه ماهگی سه برابر بدو تولدش شده و قدش 50 درصد رشد کرده هست و در نتیجه تعداد زیادی از آن لباسهای زیادی که با هزاران شوق و ذوق خریده و هزینه بسیاری هم بابتش صرف کرده هست، یا اصلا پوشیده نشده اند یا در نهایت یکی دو بار بهرهگیری شده اند و کوچک و کوتاه و تنگ شده و دیگر بی بهرهگیری اند.

برای اینکه اتفاقات مشابهی که تا الان گفتیم رخ ندهد و شما هزینه زیادی را بابت لباس های نامناسب و بلااستفاده خرج نکنید, ما ده نکته کلیدی برای خرید لباس نوزادی را برایتان گردآوری کرده ایم که توجه به این نکات میتواند بسیار هائز اهمیت باشد و به شما در خرید لباس کمک کند. پس در ادامه مطلب با آکاآپ همراه باشید.

 

لباس نوزاد چی بخریم؟

 

مناسب با فصل خرید کنید؛

 برای مثال اگر کودک متولد اسفند هست، پس به زودی بهار را در پیش دارد و لازم نیست لباسهای ضخیم زمستانی برایش تهیه کنید، بلکه لباسهای بهاره نیاز دارد و لباسهای ضخیم را باید برای شش تا نه ماهی یا نه تا دوازده ماهگی بخرید.

 

متناسب با رشد بچه خرید کنید. 

بیشتر بچه ها همانطور که گفتم مانند لوبیای سحرآمیز رشد سریعی دارند، به ویژه در سه ماهه اولیه. بنابراین لباس هایشان سریع کوچک می‌شود؛ پس برای زیر سه ماهگی چندان لباس نخرید، در نهایت سه دست بلوز و شلوار راحت با سه تا زیرپوش زیردکمه دار. ولی برای شش تا دوازده ماهگی که کودک غذاخوردن را آغاز می‌کند و لباس هایش بسیار چندان کثیف و لک می‌شود، لباس بیشتری نیاز دارد.

 

حتما زیرپوش های زیر دکمه دار بخرید.

 این زیرپوش ها خیلی مفیدند؛ از سویی باعث میشوند که پهلوی بچه پوشیده بماند و سرما نخورد؛ از سوی دیگر هنگامی که کسی کودک را در آغوش میگیرد، ممکن هست بلوز بچه بالا رفته و دست شخص روی پوست لطیف پهلوی بچه قرار گیرد و بچه  اذیت شود.

با پوشیدن این زیرپوش ها از این مشکل پیش گیری می‌شود. همینطور این زیرپوش ها باعث میشوند که پوشک بچه مفید بماند و آویزان و شل نوشد؛ از سویی دیگر لازم نیست بچه شرت بپوشد و یک کش کمتر روی کمرش فشار می آورد؛ در نهایت این زیرپوش ها باعث میشوند که شلوار بچه کمتر از کمر سر بخورد و اثبات می‌ماند. زیرپوش زیردکمه دار را برای فصل سرما آستین حلقه اي بخرید که با یک بلوز بپوشد، ولی برای فصل گرما آستین حلقه اي یا آستین کوتاه می‌تواند بپوشد.

 

نکات کلیدی برای خرید لباس نوزاد در هر فصل

مجموعه های چند تکه نخرید. 

بعضی از اقلامی که در این آلبوم ها موجود هست، اصلا به کار نمی‌آیند، پس بهتر هست متناسب با آن چه نیاز دارید خرید کنید.

 

اگر سرهمی می خرید،

 سعی کنید از نوع بدون جوراب آن باشد؛ زیرا کودک سریع قد میکشید و نوع با جوراب آن سریع کوتاه می‌شود؛ بچه هم راحتی نخواهدبود «تصور کنید خودتان سرهمی از گردن تا کف پا پوشیده باشید. چه احساسی خواهیدداشت؟!»

 

برای نوزاد تا زیر یک ماهگی حتما کلاه نخی تهیه کنید. 

چون ملاج نوزاد تا مدت ها نرم و شل هست و باید پوشانده شود تا هم سرما نخورد و هم اطرافیان به ویژه بچه ها از سر کنجکاوی دست نزنند؛ دست و ضربه زدن به این ناحیه از سر نوزاد خیلی خطرناک هست.

 

لباس مهمانی زیاد نگیرید. 

یکی دو تا کافی هست؛ زیرا معمولا نی نی کوچولوها مهمانی نمی‌روند. حالا اگر موردی پیش آمد، همان موقع به سلامتی خرید کنید که اندازه اش باشد.

 

بلوزهای یقه فرشته بگیرید.

 معمولا سر بچه نسبت به بدنش بزرگ هست. موقع پوشیدن لباس یقه آن در سر بچه گیر میکند و اذیت میشود؛ اما یقه فرشته خیلی مفید و گشاد و گرچه زیباست و به راحتی از سر بچه رد می‌شود.

 

در خرید جوراب دقت کنید که کش خیلی سفتی نداشته باشد.

 پوست بچه ها خیلی حساس و ظریف هست و کش سفت جوراب اذیتشان خواهدکرد.

 

توجه داشته باشید که ممکن است عزیزانی برای نوزاد شما لباس هدیه بیاورند.

پس برای انها هم جایی درنظر بگیرید.